Фонд «Ізоляція» провів у Києві подію до шостої річниці захоплення бойовиками «ДНР» приміщення мистецького центру у Донецьку. Керівництво фонду, що з 2014-го року функціонує у Києві, розповіло про діяльність у вигнанні та план повернення на Донбас — новим місцем розташування стане місто Соледар на Донеччині.

«Ізоляція»
Фото:

фонд «Ізоляція»

Фонд «Ізоляція» заснували влітку 2010-го у Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів. Засновниця фонду Любов Михайлова — донька останнього радянського директора цього заводу. Свою колекцію вона почала збирати у 1990-х, а у 2010-му відкрила мистецький центр, який організував у Донецьку низку художніх резиденцій, фестивалів і виставкових проєктів.

«Ізоляція» у Донецьку
Фото:

фонд «Ізоляція»

Навіть після захоплення міста бойовиками навесні 2014-го, в «Ізоляції» продовжували проводити проукраїнські заходи — зокрема, у травні відбувся літературний фестиваль із темою «Мова та насильство». Утім, 9 червня територію фонду захопили бойовики. Було знищено, зокрема, інсталяції та великомасштабні об'єкти Данієля Бурена (Франція), Цая Гоцяна (Китай), Леандро Ерліха (Аргентина), Кадер Аттія (Франція), Паскаля Мартіна Таю (Камерун/Франція), Люби Малікової, Жанни Кадирової та Гамлета Зіньковського (Україна) та інших художників.

«Ізоляція» у Донецьку. Робота Паскаля Мартіна Таю
Фото:

фонд «Ізоляція»

У захоплених приміщеннях фонду бойовики влаштували в’язницю з катівнею — через неї пройшли, зокрема, політв’язні Дмитро Потєхін, Станіслав Асеєв, Ігор Козловський. З кабінетів зробили камери для в’язнів, у виставкових залах — гараж для техніки.

«Ізоляція». Робота Гамлета Зіньковського
Фото:

фонд «Ізоляція»

Тоді керівництво фонду вирішило відкрити центр у вигнанні — так у 2014-му у Києві з’явилася «Ізоляція», а згодом і його підорганізація IZONE. Перший проєкт у Києві — «Захоплення», присвячений збройній інтервенції на Донбас і вимушеному переїзду центру. Також було засновано проєкт «Донбаські студії», який видав книжку про жінок на Донбасі та заснував спецпроєкт «Зміна». У 2019 містами Донбасу їздив пересувний художньо-освітній проєкт «Гуртобус». Центр приймає резиденції, кінопокази, лекції, виставки, концерти.

«Ізоляція»
Фото:

фонд «Ізоляція»

Під час події відбувся показ фільму Сергія Іванова «Концтабір Ізоляція» — у ньому йшлося про донецький і київський періоди існування центру, а також про використання бойовиками приміщень «Ізоляції» як в’язниці. Про ув’язнення розповіли Дмитро Потєхін, Галина Гайова та Валентина Бучок, а про розвиток центру та його захоплення бойовиками — артдиректор IZONE Андрій Горохов, дизайнерка Марина Самохіна, директорка фонду Оксана Саржевська-Кравченко та художник Гамлет Зіньковський.

Роман Лягін — так званий глава ЦВК самопроголошеної «ДНР»
Фото:

фонд «Ізоляція»

Учасники події наголошують, що ініціатор захоплення «Ізоляції» у Донецьку й один з учасників окупації Донбасу — Роман Лягін, може уникнути правосуддя. У червні 2019 року його затримали, а від серпня він перебуває під арештом у Києві. Суд над ним відбувається у закритому режимі, у грудні 2019-го «Ізоляцію» не визнали потерпілою стороною.  

Поділитись: