Партія «Слуга народу» отримала більшість у новому парламенті — 254 мандати. Серед обранців — жодного колишнього народного депутата. Відтак президентська політична сила вирішила вчитися. Перед початком роботи партія відправила усіх на тижневе навчання у місто санаторіїв та цілющих джерел Трускавець. Школу для нардепів бачили й журналісти Громадського.

Початок

«На другий поверх. Заходьте. Ось тут буде навчання. Журналісти отримують доступ лише на дві години», — прес-секретарка партії «Слуга народу» Тетяна Циба проводить журналістів до зали, яка на око вміщує зо 300 людей.

До Трускавця, де й відбувається депутатський вишкіл, майбутні нардепи приїхали напередодні — в неділю. У перший же день отримали домашнє завдання — записати відеоролик, де пояснюють власну мотивацію бути членом парламенту.

У холі трускавецького готелю Rixos зустрічаємо обранця по одному із київських округів — колишнього керівника гумористичної студії «Мамахохотала» Романа Грищука.

«Привіт! Якраз записую домашнє завдання», — вітається із нами Роман. Кілька днів перед цим він був гостем студії Громадського. Каже: на відео повторює все те, що й говорив у прямому етері: «вікно можливостей відчинилося — прийшов час брати відповідальність за країну на себе».

Грищук іде вглиб холу — вітається із почесним президентом Київської школи економіки Тимофієм Миловановим. Саме вони готуватимуть майбутніх нардепів від «Слуги народу».

«Настрій хороший. Люди ж усе-таки дорослі. Ми помічаємо велике зацікавлення процесом освіти від майбутніх депутатів. У них дуже велика мотивація», — стверджує Милованов. Саме він і проведе першу лекцію депутатського інтенсиву.

Загалом тренінг для «слуг» триватиме тиждень. Навчання проводять за так званим Гарвардським курсом. Іншими словами — менше лекцій, більше спілкування і взаємодії одне з одним. 

Із випуском з цього курсу майбутні нардепи отримають на руки чотири документи: особисту стратегію, пропозиції впровадження політики, перелік законодавчих ініціатив, покликаних зробити політику дієвою, та план такого впровадження. 

За навчання, як і проживання у дорогому відпочинковому комплексі на Прикарпатті, платить партія. Вартість номера в готелі, де відбувається тренінг стартує з 3600 гривень на добу.

Кандидати у холі відпочинкового комплексу, де проходить навчання, Трускавець, Львівська область, 29 липня 2019 року
Фото:

Колян Пастико/Громадське

«Була принципова позиція вивезти наших депутатів за межі Києва, щоб була інша обстановка. На жаль, під Києвом ми не знайшли іншої бази, де б могли розмістити таку кількість людей», — перед входом до зали каже журналістам глава «Слуги народу» Дмитро Разумков.

Попри свій високий партійний статус, Разумков не останній, хто заходить до авдиторії. «Де мені сісти? В якому я комітеті?» — роззирається наусібіч ресторатор та телеведучий Микола Тищенко.

На запитання, чим хоче займатися, каже: житлово-комунальним господарством.

«Під час кампанії я дуже багато обіцянок робив своїм виборцям саме щодо сфери ЖКГ. І в моєму окрузі з цим дуже багато проблем», — каже Тищенко.

На уточнення, чи знає, скільки коштує кіловат електроенергії, чесно відповідає, що ні. Ставить запитання у відповідь.

«А ви знаєте? — Знаю. 90 копійок. — От бачите, я вже навчаюся. Навіть у розмові із вами», — намагається віджартуватися ресторатор.

Обраний народний депутат, ресторатор та телеведучий Микола Тищенко (праворуч), Трускавець, Львівська область, 29 липня 2019 року
Фото:

Колян Пастико/Громадське

Навчання

У залі — майже повний склад майбутньої фракції «Слуги народу». Всі розділені на групи по 8-10 людей. Загалом 30 столів. Поділені за інтересами, однак з трибуни глава партії Дмитро Разумков у мікрофон запевняє, що на комітети Ради поки що майбутніх нардепів не ділять. Вони зрозуміють своє призначення лише по закінченні навчального інтенсиву.

Лідер партії «Слуга народу» Дмитро Разумков виступає перед початком навчання обраних кандидатів від партії, Трускавець, Львівська область, 29 липня 2019 року
Фото:

Колян Пастико/Громадське

«Перед початком тренінгу кожен заповнював анкету, де вказував, чим хотів би займатися і в якому комітеті працювати», — розповідає Громадському прес-секретарка партії Тетяна Циба.

За навчальною партою — і Разумков, і керівник регіональних осередків Олександр Корнієнко, й інші лідери партії.

Зі сцени зі вступною лекцією починає почесний президент Київської школи економіки Тимофій Милованов. Для початку пропонує пройти онлайн-опитування: «Чи вважають присутні в залі себе розумнішими за депутатів попереднього скликання Ради?».

57% клацають на варіант відповіді «посередині». Ані розумнішими, ані дурнішими себе не вважають.

«Це означає, що ви зараз тицьнули на відповідь «не знаю». Тобто 57% присутніх тут майбутніх депутатів або не хочуть відповідати, або бояться брати на себе відповідальність», — початок із ноткою докору від викладача Київської школи економіки. Перша лекція від Милованова мотиваційна.

Почесний президент Київської школи економіки Тимофій Милованов розпочав з мотиваційного тесту, Трускавець, Львівська область, 29 липня 2019 року
Фото:

Колян Пастико/Громадське

«Ми не будемо їх навчати, як стати депутатом. Вони вже майбутні депутати, оскільки виграли вибори. Будемо допомагати покращити особисті напрацювання і стати результативними у майбутньому парламенті», — ділиться з нами Тетяна Тищук, викладачка курсу публічної політики КШЕ.

Під час навчання майбутнім нардепам пропонують згадати, в чому були ефективні обранці попереднього скликання та змоделювати розв’язання проблем на основі конкретних прикладів. Доступ до завдань отримують за посиланням.

Оцінок тут немає. За словами Милованова, оцінювати «слуги» повинні одне одного. У цьому й полягає головна особливість навчання дорослих.

«Для них це вже робота, тому наші депутати повинні ставитися до навчання серйозно», — підсумовує Дмитро Разумков.

Перерва

«Залишилося 3 хвилини», — оголошує у мікрофон чоловік зі сцени. Час спливає і починається перша перерва 20 хвилин.

Спудеї зриваються до буфету по каву. Спритніші встигають умоститися на диванах у холі готелю.

«Я вже забув, про що нам говорили», — зізнається колегам чоловік із бейджиком «Слуги народу».

Друга група обранців виходить на вулицю. На перекур. Тут вони губляться поміж людей, які приїхали до Трускавця відпочити. Туристи йдуть до басейну в халатах, «слуги народу» — паряться у костюмах.

Перерва на каву та перекур у перший навчальний день, Трускавець, Львівська область, 29 липня 2019 року
Фото:

Колян Пастико/Громадське

Дещо віддалік на кріслі-гойдалці з двома компаньйонками сидить мажоритарник, колишній ведучий 1+1 Олександр Дубінський. Схоже, на лекції не поспішає, адже лише по закінченні перерви, він прямує до барної стійки по каву.

На цьому журналістів просять більше не знімати і покинуть готель. «Така політика закладу», — каже прес-секретарка Тетяна Циба. І зачиняє двері навчальної зали. Перше засідання новообраного парламенту у «Слузі народу» планують провести до Дня незалежності — 24 серпня.

Поділитись: