Щороку в Умань з’їжджаються хасиди зі всього світу, аби відзначити Рош-Ха-Шан — юдейський Новий Рік. У місті поховано духовного лідера паломників — цадика Нахмана. Євреї, що належать до течії хасидизму вірять, що рік буде щасливим, якщо зустріти його біля могили Нахмана. Свято триває з 29 вересня по 1 жовтня. Журналіст hromadske Колян Пастико відвідав цьогорічну подію, яка зібрала в Умані більш, ніж 50 000 ортодоксальних євреїв.

«Я давно хотів перевірити стереотипи про святкування Рош-Ха-Шану в Умані. Хасидів часто звинувачують у нахабстві, а подекуди й агресії до місцевих мешканців. Багато хто жаліється, що після святкування лишаються гори сміття», — розповідає Пастико.

В Умані автора стрічки скрізь супроводжував рабин Гілель Коен — потомок прадавнього роду первосвященників. 30 років він займається організацією паломництва хасидів в Умань, та за іронією долі релігійний закон забороняє Коенам відвідувати кладовища, тож герой жодного разу не був на могилі Нахмана.

«Коли ми з Гілелем передивлялися кадри Рош-Ха-Шана, де хасиди по черзі цілують могилу цадика, він зізнався, що вперше бачить святкування настільки зблизька. Дивовижно, що попри заборону відвідати святе місце, Гілель продовжує надавати іншим таку можливість. Це його особливий шлях», — пояснює назву стрічки редакторка Анна Єресько.

«Шлях Коена» — нова стрічка проєкту hromadske.doc, що досліджує культурне підґрунтя, традиції та міфи про святкування Рош-Ха-Шан в Умані.

Дивіться стрічку Коляна Пастико на всіх платформах hromadske цієї неділі, 27 жовтня о 13:00.

Поділитись: