Президент України Петро Порошенко фотографується із своїми прихильниками під час масової молитви «за чесні вибори» напередодні першого туру виборів, Київ, 30 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

«Холодний мир із Росією» — від політика зі стажем Порошенка, референдум про вступ до НАТО — від політика-новачка Зеленського. Поміж двома турами президентських виборів ми нагадуємо вам — що обіцяють два лідери перегонів у своїх програмах.

БІЗНЕС, СОЦІАЛКА ТА ЕКОНОМІКА

Володимир Зеленський

Програму Зеленського в економіці можна поділити на два блоки, назвемо їх умовно: обіцянки для людей та для бізнесу. Першим здебільшого обіцяють соціальні блага, другим — податкове розвантаження.

Що Зеленський пропонує людям:

 • Впровадити економічний паспорт українця. Це означає, що в кожного новонародженого буде власний рахунок, на який держава відраховуватиме відсоток від реалізації природних благ (надр, землі). Гроші можна буде зняти після досягнення повноліття.
 • Відновити програму молодіжного житлового кредитування.
 • Перейти від солідарної до накопичувальної пенсійної системи (таку реформу вже розпочато), забезпечити перехід накопичень у спадщину.
 • Забезпечити монетизацію пільг і субсидій (монетизація субсидій почалася з четвертого березня цього року).
 • Знизити тарифне навантаження для малозабезпечених

Якось команда Зеленського запропонувала також підвищити зарплати українським вчителям до 4000 тисяч доларів за рахунок арешту і конфіскації коштів у корупціонерів. Спершу експерти Зеленського порахували, що обійдеться це все у 200 мільйонів доларів на рік. Але насправді це мало б коштувати щонайменше 2 мільярди доларів на місяць (в Україні близько 500 тисяч вчителів, тож це проста математика). Коли їм вказали на помилку — відео просто відредагували. Але реакція у мережі залишилась.

Що Зеленський пропонує бізнесу:

 • Запровадити одноразову «нульову декларацію» для бізнесу — кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отриманими грошима планують компенсувати знижені для малозабепечених тарифи.
 • Детінізацію економіки, свободу конкуренції, розвиток внутрішнього виробництва, довгострокове недороге кредитування
 • Надати молодим підприємцям державну підтримку та рік пільгового оподаткування.
 • Замінити податок на прибуток податком на виведений капітал.

Крім того, Зеленський обіцяє запустити прозорий ринок землі та обіцяє, що Україна не тільки повністю забезпечить свої енергетичні потреби з власних джерел, а ще й експортуватиме енергію до Європи.

Кандидат у президенти України Володим Зеленський у своєму штабі в день першого туру виборів, Київ, 31 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Петро Порошенко

На відміну від свого конкурента, Петро Порошенко не готовий відкрити ринок землі. У його програмі про це ані слова. Натомість раніше він пропонував лише ініціювати широке суспільне обговорення запровадження ринку земель с/г призначення.

Загалом економічна частина програми Порошенка виглядає скромніше, ніж у Зеленського.

У соціальних питаннях Порошенко пропонує збільшити обсяги допомоги при народженні і догляді за дитиною, зокрема родинам, які виховують трьох дітей і більше.

Також він — чи не єдиний (крім Анатолія Гриценка), хто у своїй програмі не обіцяв знижувати тарифи. Навпаки — на словах Порошенко-президент пропонує розширити спектр енергоефективних заходів та сприяти приведенню тарифів до економічно обґрунтованих витрат.

Діти переходять дорогу на фоні передвиборчої агітаційної реклами президента України Петра Порошенка, Київ, 22 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Бізнесу Порошенко, як і його конкурент, обіцяє замінити податок на прибуток податком на виведений з країни капіталу. А ще — підтримувати безпеку власників та захищати права власності та інвестицій. До питання податку на виведений капітал Порошенко звертався не раз:

«Після повернення народних депутатів з виборчих перегонів до зали Верховної Ради пропонуватиму повернутися до законопроекту про податок на виведений капітал як ключове джерело для внутрішніх інвестицій», — заявив Порошенко на 15-й щорічній інвестиційній конференції Dragon Capital.

КРИМ І ДОНБАС

Володимир Зеленський: «Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин»

Зеленський обіцяє шукати підтримки у гарантів Будапештського меморандуму та партнерів з ЄС у тому, щоб завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки.

В інтерв’ю Українській правді Зеленський розповідав, як бачить першочергові задачі по Донбасу. «Перш за все я хочу, щоб перестали стріляти. Ось ці домовленості, я думаю, не дуже складні. Мені здається, що можна домовитися. Перше — перестати вбивати. Це важливо — зберегти наших людей. У нас є сьогодні Мінські домовленості, які не дуже працюють. Звичайно, я б дуже хотів, щоб вони працювали», — сказав тоді Зеленський.

Зеленський зазначає, що Крим — це Україна, і пропонує одразу після перемоги провести повноцінну реінтеграцію Криму. У грудні 2018 року Зеленський назвав російську окупацію Криму «захопленням нашої землі», але додав, що на даний момент «про Крим можна лише згадувати».

Петро Порошенко: «Крим є українським, Донбас є українським. І ніяких компромісів у цьому питанні бути не може».

У програмі Порошенка, як це не дивно, чіткої позиції щодо питання Донбасу немає. Однак зазначається, що повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей відбудеться політико-дипломатичним шляхом, «забезпечуючи єдність проукраїнської коаліції у світі, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу».

На думку кандидата, всі українські громадяни та території мають повернутися під суверенітет України.

Раніше Петро Порошенко заявив, що Україна повинна використовувати міжнародно-правові механізми «для перетворення окупованого Криму на непідйомний тягар для Москви».

«У той час, коли Росія посиленими темпами мілітаризує півострів, перетворюючи Крим на «острів несвободи», маємо ефективно використовувати наявні міжнародно-правові механізми для перетворення окупованого півострова на непідйомний тягар для Москви»,зазначив Порошенко.

Президент України Петро Порошенко (в центрі) голосує у Краматорську під час парламентських виборів, Донецька область, 26 жовтня 2014 року
Фото:

EPA/MIKHAIL PALINCHAK/POOL

ЄС/НАТО/МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ

Володимир Зеленський

Окремого розділу про міжнародний вектор у програмі Зеленського немає. Хоча це — одна з пріоритетних компетенцій президента — формувати зовнішню політику. 

Лідер першого туру пропонує вирішити питання вступу в НАТО на Всеукраїнському референдумі, але оскільки попередній закон про цю процедуру був визнаний неконституційним, то однією з перших ініціатив Зеленського-президента стане законопроект про референдум — про це Громадському розповів головний ідеолог у штабі Руслан Стефанчук. За словами самого Зеленського «рух України до НАТО та інших подібних об’єднань — запорука нашої безпеки».

Водночас, його позиція щодо НАТО не до кінця визначена:

«У мене питання щодо НАТО. Що це? Війська, які будуть захищати нас від агресорів? Якщо будуть — добре, йди домовся тихо... У будь-який союз на умовах, за яких ми не втрачаємо незалежність нашої держави, — прекрасно! Але нехай нам скажуть, де нас чекають. Може, ЄС до нас стукає: «Хлопці, будь ласка, чого ви відмовляєтеся?» Ні. Не чути».

Що ж стосується позиції щодо Росії, Зеленський пропонує відшкодування Україні усіх завданих збитків за рахунок держави–агресора.

«Якщо я зустрінусь з паном Путіним, я йому скажу: нарешті ви повернули наші території, скільки готові ще компенсувати грошей за те, що відібрали наші території і допомагали людям, які брали участь у ескалації Криму та Донбасу, допомагали їм на всьому цьому страшному, жорстокому, огидному шляху», — сказав Зеленський, відповідаючи на запитання Громадського.

Кандидат у президенти України Володим Зеленський (в центрі) відповідає на питання журналістів після голосування в день першого туру виборів, Київ, 31 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Петро Порошенко

У своїй програмі Порошенко пропонує подати заявку на вступ до Євросоюзу у 2023 році і тоді ж отримати План дій щодо членства в НАТО. Чималу ставку він робить і на США, з якими пропонує укріпити стратегічне партнерство у питаннях військової взаємодії, та домогтися посилення санкцій щодо Росії.

А от з Росією не все просто. У програмі Порошенко пропонує домогтися відповідальності країни-агресора та відшкодування завданих збитків через міжнародні правові механізми, та здійснити всі необхідні заходи для повернення із Росії додому заручників. Водночас наприкінці січня він заявив, що Україні потрібен «холодний мир» із Російською Федерацією, за якого вона визнає суверенітет України і її право на власний шлях.

КОРУПЦІЯ

Володимир Зеленський

У програмі Зеленського доволі багато уваги приділяється боротьбі з корупцією.

Зе-команда пропонує:

 • Скасувати можливість виходу під заставу підозрюваним у корупції.
 • Забезпечити конфіскацію майна та довічну заборону обіймати державні посади засудженим за корупцію
 • Забезпечити матеріальне заохочення та державний захист викривачам корупції
 • Сприяти новоствореним антикорупційним органам та Вищому антикорупційному суду в ефективному виконанні своїх завдань.

Але чи має президент такі повноваження? Принаймні він може спробувати внести до Верховної ради відповідні законопроекти, а вже парламент вирішить, чи ухвалювати його. Детальніше про те, які повноваження має президент України читайте в матеріалі Громадського «Повноваження президента: що з обіцяного перед виборами може виконати голова держави»

Агітаційний біллборд кандидата у президенти України Володимира Зеленського у житловому районі у Києві, 26 березня 2019 року
Фото:

Євген Жулай/Громадське

Петро Порошенко

В програмі кандидата в президенти Порошенка про антикорупційну діяльність — один невеличкий абзац. І той — про досягнення в антикорупційній діяльності за його президентства. 

Цього разу Порошенко хіба пропонує забезпечити ефективну роботу новостворених антикорупційних органів та захистити їх від політичних впливів.

Перед виборами Порошенко став фігурантом гучного скандалу про корупцію в оборонній сфері. Він відреагував на журналістське розслідування про збагачення його оточення в оборонній сфері. За даними журналістів, безпосереднім учасником цих схем був Ігор Гладковський. «Винні будуть притягнуті до відповідальності, якщо факти підтвердяться… Ні прізвище, ні посада нікого не мають захистити», — заявив Порошенко. Він, окрім того, підтримав відсторонення від посади першого заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олега Гладковського.

Поділитись: