Першим географічним зазначенням в Україні стала гуцульська бриндзя — сир, що виготовляється з овечого молока на полонинах Карпат (на фото — гуцульську бриндзю представили учасники конкурсу на найвправнішого ватага (старший чабан, майстер із варіння сиру) на гуцульському фестивалі в Івано-Франківській області, 28 липня 2018 року)
Фото:

Кравс Євген/УНІАН

З початком року в Україні запрацює новий ринок газу, а також набудуть чинності новий бюджет та низка законів. Які саме зміни стануться в житті українців 1 січня 2020 року та до чого слід готуватися — розбиралося hromadske.
1

Бюджет

1 січня 2020 року Україна починає жити за новим бюджетом. Його Верховна Рада ухвалила 14 листопада 2019 року, заклавши туди середньорічний курс долара 27,5 гривні. Доходи бюджету мають скласти 1,09 трильйона гривень, а видатки — 1,18 трильйона гривень.

З 1 січня зросте розмір мінімальної зарплати. Вона зросте з 4173 гривень до 4723 гривні на місяць. Прожитковий мінімум залишиться таким самим, як і в грудні 2019 року — 2102 гривні на місяць (до кінця 2020 року депутати планують підвищувати його двічі — у липні та грудні).

2

Податки

Нова мінімальна зарплата та прожитковий мінімум автоматично підвищать податки для фізичних осіб-підприємців (ФОПів), які мають спрощену систему оподаткування.

·   ФОПи першої групи щомісяця повинні будуть платити 1039,06 гривень ЄСВ та 210,2 гривні єдиного податку (разом 1249,26 гривні);

·   ФОПи другої групи — 1039,06 гривні ЄСВ та 944,6 гривні єдиного податку (разом 1983,66 гривні на місяць);

·   ФОПи третьої групи платитимуть ЄСВ (також 1039,06 гривні), а ось розмір єдиного податку залежатиме від доходу (3% доходу, якщо ФОП є платником ПДВ, та 5% — якщо ні).

3

Борги

У 2020 році Україна повинна буде виплатити близько 423,6 мільярда гривень боргів — це третина всіх видатків бюджету. Для кращого управління боргами з 1 січня має запрацювати Боргове агентство. Метою створення агентства є забезпечення більш ефективного та політично неупередженого управління державним боргом.

Раніше держборгом керував Мінфін, очільники якого змінювалися після кожних парламентських виборів та змін уряду, що заважало управлінню.

4

Дороги

Будівництво та ремонт доріг почнуть планувати на 3 роки наперед. Також з 1 січня не потрібно погоджувати ці роботи з комітетом з питань бюджету. Це дозволить спростити процедуру: уряд затверджує програму розвитку доріг, а Укравтодор — перелік об’єктів для будівництва та ремонту, який склали місцеві адміністрації відповідно до цієї програми.

5

Газ

З 1 січня Нафтогаз більше не буде найприбутковішою компанією держави. Його найбільш прибутковий актив — газотранспортну систему — передадуть в управління Оператору ГТС України.

В Україні запрацює нова, європейська, модель ринку газу. Це означає, що постачати та видобувати газ повинна компанія, яка не має доступу до його транспортування.

Перехід на нову модель (анбандлінг) зробили для того, аби підписати договір на транзит російського газу до Європи через ГТС України за європейськими правилами.

З 1 січня доходи від транзиту газу — близько 3 мільярдів доларів на рік — отримуватиме Оператор ГТС України. При цьому є висока вірогідність того, що для українських промислових споживачів (крім населення) знизяться ціни на газ: його, побоюючись перекриття Росією труби, у Європі накопичили у великих обсягах. Через надмірну пропозицію ціна газу почне падати. 

Проте для населення тариф зафіксований на весь опалювальний сезон та змінюватися не буде.

6

Електромобілі

З 1 січня набуде чинності закон про інфраструктуру для електромобілів. 

Відтепер власників автівок на традиційному паливі, які паркуватимуться на місцях для електромобілів, штрафуватимуть на 340-510 гривень. Паркувальні місця, обладнані зарядками для електромобілів, маркуватимуть спеціальними знаками.

Також запроваджуються нові дорожні знаки, що стосуються електромобілів, а на самі електромобілі будуть встановлювати зелені номери.

7

Географічні зазначення

Виробників унікальних товарів та продуктів почне захищати держава. 1 січня набуде чинності закон про захист географічних зазначень.

Географічне зазначення — це назва продукту, який виробляється на конкретній території. Такими зазначеннями є, наприклад, «коньяк», «шампанське», «фета» тощо. Першим географічним зазначенням в Україні стала гуцульська бриндзя — сир, що виготовляється з овечого молока на полонинах Карпат в Івано-Франківській, Закарпатській та частково Чернівецькій областях.

Водночас виробництво та експорт з України товарів, що мають назву «коньяк», «шампанське» тощо припиняться. Виробники продаватимуть ці товари під новими назвами (бренді, ігристе вино тощо).

8

Земля

У 2019 році депутати так і не змогли продовжити мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Але фактично мораторій продовжить діяти доти, доки депутати не ухвалять закону про обіг землі.

Запуск ринку землі запланували на жовтень 2020 року.

9

Депутатська доторканність

У 2020 році набудуть чинності зміни до Конституції України, якими скасовується депутатська недоторканність. Статтю 80 Конституції виклали у новій редакції:

«Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».

10

Викривачі корупції

В Україні офіційно з’являться викривачі корупції — громадяни, які повідомляють антикорупційним органам про можливе хабарництво.

Повідомляти про корупцію та інші порушення громадяни можуть анонімно до Національного агентства з питань запобігання корупції, на «гарячу лінію» або електронним листом.

Після отримання скарги агентство зобов'язане перевірити всі факти та отримати пояснення від чиновників, про яких повідомив викривач.

Викривачі можуть претендувати на грошову винагороду, якщо розмір хабара або збитків, завданих державі, становить не менше 5000 прожиткових мінімумів (близько 9,6 мільйона гривень).

Винагорода може становити до 10% від суми збитків, але не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат (близько 12,5 мільйона гривень). Рішення про винагороду викривачу ухвалює суд.

Крім того, викривачам гарантують безкоштовну правову допомогу, захист у разі загрози життю та здоровʼю та відшкодування витрат на адвоката.

Поділитись: