Волонтери лабораторії Jus Talionis зробили відеореконструкцію  першої частини великого епізоду штурму Євромайдану, який тривав від 19:50 до близько 04:30 19 лютого.

Волонтери лабораторії Jus Talionis зробили відеореконструкцію  першої частини великого епізоду штурму Євромайдану, який тривав від 19:50 до близько 04:30 19 лютого.

Цей штурм («спецоперація»), як згодом стало відомо, відповідно до оприлюдненої інформації прес-служби народного депутата Геннадія Москаля, отримав кодову назву «Бумеранг».  

До початку штурму були вбиті чи отримали смертельні поранення 15 мітингувальників і 4 правоохоронці. Відбулася масштабна підготовка для «спецоперації»: Майдан Незалежності оточили та стягнули багато правоохоронців і «тітушок», а також задіяли адмінресурс (Київський метрополітен, Укрчастотнагляд тощо).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Підготовка вечірнього штурму: що відбувалося на Майдані 18 лютого 2014-го (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)

Під час підготовки до штурму на Майдані Незалежності перебували близько 20 — 25 тисяч мітингувальників, під час самого штурму їхня кількість зменшилась до 15 тисяч.

Периметр протистояння утримували не більше, ніж тисяча майданівців. У той же час з протилежного боку перебували кілька тисяч повністю екіпірованих бійців внутрішніх військ і «беркуту» та кількасот спецпризначенців, озброєних вогнепальною зброєю (зокрема автоматичною).

З 19:39 до 22:00 відбулися дві хвилі наступу на мітингувальників. Усього таких хвиль було чотири: о 19:50, 21:15, 00:00 та 04:30.

19:41 — 20:00

Розмежувальну сітку між сторонами протистояння на вул. Хрещатик пробиває вантажівка правоохоронців (відеокомірка 4\2), оскільки мітингувальники не дали можливості силовикам демонтувати її вручну.

О 19:45 відбулася перша спроба блокування постом ДАІ перехрестя вулиць Володимирської та В. Житомирської (для унеможливлення відступу з Майдану Незалежності). Один із працівників ДАІ скерував пістолет у протестувальників (відеокомірка 3\4 та 4\4).

Через 5 хвилин пост ДАІ залишив перехрестя під натиском перехожих. Проте вже о 22:18 це перехрестя контролюватимуть дві-три сотні «тітушок», і саме там вони вб’ють Васільцова В.В. та Веремія В.В.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Шкаф»: 7 фактів про фігуранта справи «тітушок» Юрія Крисіна.

Штурм Євромайдану розпочався із потрійного тарану барикади, яка розміщувалась між будівлями Федерації профспілок та Укоопспілки на вул. Хрещатик: о 19:50 – БТР та вантажівка, потім знову БТР та вантажівка, а згодом — два БТР-и. В цей час на барикаді перебували десятки людей, які під час таранів падали з неї. Якби барикада була недостатньо укріплена і не витримала би такого натиску, БТР-и могли розчавити чимало мітингувальників.

Штаб «спецоперації» після оприлюдненого о 16:00 ультиматуму та підготовки до штурму   розраховував, що люди втечуть під натиском силовиків, як це було під час побиття на вул. Інститутській і у Маріїнському парку. Але мітингувальники також підготувались до штурму, заготувавши «коктейлі Молотова» та піротехніку.

Третій таран барикади двома БТР-ми закінчився втратою одного з них – він згорів. Екіпаж правоохоронців евакуювали.

20:00 — 20:30

Розпочався наступ з боку вул. Інститутської із застосуванням двох водометів (один із них вже таранив «верхню» барикаду одразу після тисняви). Третій БТР, штурмова позиція якого була за пішохідним мостом, не використовували для штурму, бо остання барикада за цим напрямком («Львівська брама») вже була зайнята правоохоронцями, і перешкод для наступу у них не було.

Загалом у цьому напрямку проти мітингувальників застосовували  щонайменше три водомети (2 КамАЗи і 1 КрАЗ), які здійснювали постійну ротацію, щоб поповнювати запаси для водяних гармат.

О 20:06 було евакуйовано пересувну телевізійну станцію ТСН, яка опинилась в епіцентрі протистояння на вул. Інститутській.

Під час поступового просування силовиків біля будівлі Укоопспілки з боку вул. Інститутської був підпалений намет Spilno.tv.

21:17 — 21:30 

Правоохоронцям вдалося захопити один край барикади на вул. Хрещатик, з боку Укоопспілки, у тому місці, де згорів БТР. Саме там барикада була найменш укріплена, оскільки до штурму у ній був прохід, який нашвидкуруч завалили мітингувальники.

Близько 21:30 розпочалась евакуація мітингувальників з будівлі Федерації профспілок України через можливість її захоплення правоохоронцями (до пожежі залишалось 2 — 2.5 години).

Фланги барикади залишались розділеними між сторонами протистояння близько 20 — 25 хвилин, доки силовики не почали спалювати всі намети поруч (зокрема коломийський намет підпалили о 21:42). 

Після захоплення правоохоронцями барикади на вул. Хрещатик та незначного їхнього просування з боку вул. Інститутської (до рівня Монументу Незалежності) мітингувальники відступили не більше ніж на 100 метрів (деяким довелось евакуюватись через підземний перехід; відеокомірка 3\3).

Втрати з 20:00 18 лютого до 00:30 19 лютого

Під час штурму отримали смертельні поранення 13 мітингувальників (11 померли одразу, ще двоє – за деякий час). Точні час, місце та обставини їхнього вбивства досі встановлюються. Проте найвірогідніше, що першим убитим під час штурму був Плеханов О.В., а останнім – Максимов Д.В., біля яйого розірвалась граната, відірвавши йому руку та пошкодивши тулуб.

Окрім того, двоє людей загинули під час пожежі будівлі ФПУ, ще двох убили «тітушки» на перехресті вул. В.Житомирської та Володимирської – тобто всього 17 осіб, йдеться в дослідженні Jus Talionis.

З боку силовиків за час штурму було вбито п'ятеро (Іваненко О.М., Федюкін А.В., Цвігун С.В., Булітка В.В., Захарченко В.М.).

Мітингувальники, які загинули під час «спецоперації»:

Бойків Володимир – штурм;

Бондарєв Сергій – штурм;

Брезденюк Валерій – штурм;

Капінос Олександр – штурм;

Кульчицький Володимир – штурм;

Максимов Дмитро – штурм;

Пасхалін Юрій – штурм;

Плеханов Олександр – штурм;

Прохорський Василь – штурм;

Черненко Андрій – штурм;

Швець Віктор – штурм;

Сидорчук Юрій – штурм (помер 28 червня 2014 р);

Орленко Віктор – штурм (помер 3 червня 2015 р);

Васільцов Віталій – перехрестя вул. В.Житомирської та Володимирської;

Веремій В’ячеслав – перехрестя вул. В.Житомирської та Володимирської;

Клітинський Олександр – пожежа у ФПУ;

Топій Володимир – пожежа у ФПУ.

Поділитись: