Щур з Камбоджі, якого нагородили за порятунок людей від смерті на мінних полях, пішов на пенсію після п'яти років роботи

Щур Магава, який п'ять років свого життя займався пошуком вибухових пристроїв, що лишилися після громадянської війни в Камбоджі, пішов на пенсію. Тварина стала першим щуром, відзначеним медаллю британської благодійної організації PDSA за порятунок людських життів.
Про це повідомила бельгійська організація APOPO, яка займається тренуванням щурів для миротворчих операцій і у віданні якої був Магава.
За свою п’ятирічну кар’єру Магава знайшов 71 закопану міну і ще 38 інших вибухових пристроїв — це найкращий результат серед щурів, яких тренують в АРОРО. Загалом завдяки Магаві вдалося знешкодити понад 225 тисяч квадратних метрів мінних полів.
За словами Мален, тренерки Магави, щурові вже сім років, і цей поважний вік впливає на його роботу. «Він стає все повільнішим, і ми маємо поважати його потреби. Я сумуватиму за нашою спільною роботою», — каже Мален.
Із Магавою, однак, не прощатимуться одразу. Він ще кілька місяців допомагатиме тренувати новобраних щурів в АРОРО.
У вересні 2020 року Магава отримав золоту медаль британської благодійної організації «Народний медпункт для хворих тварин» (PDSA). Вона є найвищою відзнакою PDSA за «надзвичайну сміливість і виключну відданість тварин».

Протягом 1967-1975 років у Камбоджі тривала громадянська війна, після якої в землі лишилися мільйони нездетонованих мін. Населення й досі натрапляє на них, через що кожного року травмуються кількадесят людей.
За підрахунками, від вибухів у Камбоджі загалом загинули майже 65 тисяч людей. Країна також посідає одне з перших місць за кількістю людей із ампутованими кінцівками через вибухи.
Із 1990-х років у Танзанії діє благодійна організація APOPO, яка для пошуку мін під землею використовує щурів. Ці тварини мають відмінний нюх і здатні відчути запах вибухівки навіть під землею. А ще вони легкі й не здетонують вибуховий пристрій, навіть якщо стануть на нього.
Щури — не єдині тварини, яких вчать знаходити вибухівку. Приміром, у США вчені намагаються долучити до цього коників за допомогою вживлення електродів у ділянку мозку, що відповідає за нюх.
- Поділитися: