Швеція погодилася екстрадувати до Туреччини засудженого на тлі переговорів про вступ до НАТО

Швеція погодилася екстрадувати до Туреччини чоловіка, якого на Батьківщині засудили за шахрайство. Це перший такий випадок з початку переговорів про вступ Швеції до НАТО. Туреччина звинувачувала Швецію та Фінляндію в тому, що вони стали «притулком для терористичних організацій».

Міністр юстиції Швеції Морган Йоханссон розповів SVT, що екстрадувати збираються 35-річного громадянина Туреччини, якого у 2013 і 2016 роках засудили за зловживання банківськими та кредитними картками. Загалом за скоєне йому присудили 14 років позбавлення волі. Чоловік перебуває під вартою у Швеції з кінця минулого року у справі про екстрадицію.

Сам він заперечує свою провину та вважає причиною свого засудження те, що він прийняв християнство, відмовився служити в армії та має курдське коріння.

Чоловік подав заяву на притулок у Швеції у 2011 році та на декларацію про захист у 2022 році, але міграційне агентство країни відхилило обидві заяви.

 Це перший відомий випадок екстрадиції до Туреччини з початку переговорів щодо НАТО. Утім, міністр юстиції Швеції назвав його «рутинною справою».

«Запит про екстрадицію надійшов минулого року. Верховний суд розглянув це питання, як зазвичай, і дійшов висновку, що немає перешкод для екстрадиції для відбування покарання», — сказав Йоханссон.

Водночас, як вказує Reuters, він відмовився повідомити, чи був цей чоловік у списку людей, екстрадиції яких вимагає Туреччина.

Що передувало?

У липні глави МЗС Швеції та Фінляндії підписали протоколи про вступ до НАТО. Тепер їх мають ратифікувати 30 держав-членів НАТО (відповідно до їхніх національних процедур). 23 з них вже це зробили, наразі заявку не ратифікували Іспанія, Греція, Португалія, Словаччина, Чехія, Угорщина та Туреччина.

Президент Туреччини заявив, що його країна не може підтримати плани Швеції та Фінляндії, бо ті стали «притулком для терористичних організацій». Він також заявляв, що Швеція пообіцяла видати 73 терористів та нібито вже відправила 3-4 з них.

Раніше Туреччина неодноразово критикувала Швецію та інші західноєвропейські країни за їхні дії щодо організацій, які Анкара вважає терористичними, зокрема курдських бойових угруповань, а також послідовників ісламського священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, що базується у США.

В урядах Швеції та Фінляндії у відповідь заявили, що така заява Ердогана стала для них несподіванкою, і вони сподіваються врегулювати це питання.