Слідство. Інфо. Як нагрівають киян

Нещодавно киянам майже вдвічі підвищили тарифи на опалення та гарячу воду, а потім постачання цієї води зовсім припинили. «Київенерго» - монопольний постачальник гарячої води та тепла в Києві останні роки постійно скаржиться на нестачу грошей. Контроюється компанія, як відомо, донецьким мільярдером – Рінатом Ахметовим. Слідство.Інфо вирішило дізнатися, скільки останній може заробляти на столичній енергетиці і чому «Київенерго» постійно бракує грошей.

Керівництво столичного монополіста лише в загальних фразах погодилося розповісти про витрати компанії, залишивши детальну бухгалтерію закритою. Менеджери Ахметова посилаються на те, що компанію достатньо контролюють державні регулятори. Та чи можна вірити державним контролерам, якщо їх досі очолюють соратники Ахметова по донецькому клану?

На пряме питання: скільки грошей Рінат Ахметов від володіння «Київенерго», керівництво компанії відповідає: ні копійки. 500 мільйонів гривень дивідендів, які начебто «Київенерго» має заплатити Ахметову так і не виплачені. Якщо Ахметов офіційно на «Київенерго» нічого не заробляє, тоді навіщо йому весь цей клопіт з теплопостачанням, боржниками, критикою і прокльонами на свою адресу? Пояснення просте: демонструючи ледь не збитковість на папері, по факту на столичній енергетиці можна заробляти мільярди. Особливість «Київенерго» в тому, що воно одночасно виробляє і тепло, і електрику. Газ спалюється в енергоблоках ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 і підігріває воду. Під час підігріву утворюється пара, яка крутить турбіну, а та в свою чергу дає електроенергію. І хоча енергетики спалюють один і той самий газ, його ціна для опалення будинків рахується по 1400 гривень за тисячу кубів. А для вироблення електроенергії і опалення підприємств – по п’ять тисяч гривень. Це в підсумку може давати не менше мільярда гривень додаткового заробітку.

Інший спосіб нажитися на споживачах «Київенерго» - збирати платню не за фактично спожите тепло, а за узагальненим показником. Це можливо там, де відсутні лічильники тепла і гарячої води. Сама ж програма встановлення будинкових лічильників тепла в Києві з тріском провалена. За десять років ними обладнали всього тридцять чотири відсотки будинків. «Київенерго» та мерія встановлювати прилади не поспішають. Бо тоді кияни не платитимуть зайвого. Це приблизно по одній гривні з кожного квадратного метру. Шість тисяч будинків - по дев’ять тисяч квадратних метрів житлової площі в кожному. Це майже п’ятдесят п’ять мільйонів гривень щомісяця на рівному місці для «Київенерго» та її власника. За опалювальний сезон – двісті сімдесят п’ять мільйонів. І це ще за старими тарифами, меншими від теперішніх майже вдвічі.

Чи залишаються вони в Україні – велике питання. Адже власником контрольного пакету «Київенерго» є не українська, а кіпрська компанія DTEK Holdings Limited, контрольована Ахметовим.