Словаччина вважає український план експорту зерна прийнятним, а Польща чекає на переговори
Словаччина вже вивчає запропонований Україною план експорту сільськогосподарської продукції та вважає його таким, що може бути прийнятим. Своєю чергою Польща очікує на переговори з Україною.
Про це повідомляють Міністерство аграрної політики та продовольства України та Polska Agencja Prasowa.
У Мінагрополітики розповіли, що 20 вересня очільник відомства Микола Сольський провів онлайн-зустріч зі словацьким колегою Йозефом Бірешем.
Сторони обговорили запропонований Україною Єврокомісії план дій щодо експорту української сільськогосподарської продукції. Як зазначив Біреш, Словаччина вже вивчає український план, і вважає його таким, що може бути прийнятим.
В українському відомстві зазначили, що міністри домовилися «якнайшвидше допрацювати план, а також координувати ситуацію і зберігати конструктивні відносини між країнами».
Водночас міністр сільського господарства та сільського розвитку Польщі Роберт Телус 20 вересня заявив, що польська сторона готова знайти шлях до розв’язання проблеми, пов’язаної з експортом українського зерна.
«Ми хочемо допомогти Україні з транзитом, але це має бути саме транзит, а не збиток для польських фермерів. (...) Я думаю, що Україна переосмислила свої думки, які вона висловила раніше», — сказав Телус.
Польський міністр пояснив, що перелік товарів, заборонених до ввезення в окремі країни Європейського Союзу, має бути гнучким. Він навів приклад насіння соняшнику, яке потрібне в Болгарії та може експортуватися туди. На думку Телуса, це має бути рішення на рівні ЄС.
«Зернова криза»
Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.
Тож Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що попри ці позови його країна не змінить позиції щодо ембарго на українську агропродукцію.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив: якщо країни не скасують односторонні заборони щодо імпорту української агропродукції, Україна у відповідь заборонить імпорт певних категорій товарів із цих двох країн. Так, після 5 місяців марних переговорів Україна готується блокувати імпорт польських овочів.
У Польщі відповіли, що тоді ще більше розширять свої обмеження й навіть можуть припинити допомогу українським біженцям.
- Поділитися: