Світ

«Ми всі належимо до людської раси»: як Кофі Аннан змінив світ

18 серпня, 2018 18:27
Світ/«Ми всі належимо до людської раси»: як Кофі Аннан змінив світ
Зберегти
Вигляд
lead
Кофі Аннан, один із найвизначніших світових дипломатів та лауреат Нобелівської премії миру, помер у Женеві після короткої хвороби. Йому було 80 років.

Аннан став першим афроамериканцем, який очолив Організацію Об’єднаних Націй в період з 1997 по 2006 роки. На посаду його переобирали двічі. Дипломату із Гани трапилося управляти ООН в десятиріччя, коли США вторглися в Ірак, НАТО бомбардувало Сербію і Косово, «Аль-Каїда» збила вежі-близнюки в Нью-Йорку, а світ переходив від традицій холодної війни до глобалізації.

У 2002 Кофі Аннана нагородили орденом князя Ярослава Мудрого за видатний особистий внесок у розвиток співробітництва між Україною та країнами міжнародного співтовариства. Одні називають його вершителем миру, інші — критикують деякі його дії як очільника ООН.

Що зробив екс-генсек для встановлення миру, як змінив Організацю Об’єднаних Націй та як відреагували на його смерть світові лідери? Громадське зібрало основні факти.

Від бухгалтера до генерального секретаря

Аннан став першим Генеральним секретарем ООН, якого обрали з-поміж міжнародних службовців бюрократичного апарату організації. У 1962-му він отримав свою першу роботу в організації — бухгалтер при Всесвітній організації охорони здоров’я.

Напередодні обрання у 1997, працював заступником генсека та його представником у колишній Югославії. Тож, він добре знав структуру та недоліки організації, пройшовши кілька її ланок.

Жити — означає обирати. Але, аби робити правильний вибір, ви маєте знати, хто ви такі, і що ви відстоюєте, куди вам потрібно, дійти і чому ви хочете туди дістатися

Вступивши на посаду, Аннан відразу запропонував реформи: ООН була на межі банкротства. Він скоротив тисячу робочих місць, змусив США заплатити борги та налагодив систему взаємодії та координації в межах ООН.  

Дипломату із Гани Кофі Аннану трапилося управляти ООН в десятиріччя, коли США вторглися в Ірак, НАТО бомбардувало Сербію і Косово, «Аль-Каїда» збила вежі-близнюки в Нью-Йорку, а світ переходив від традицій холодної війни до глобалізації (на фото колишній президент Південної Африки Нельсон Мандела (ліворуч) та Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Кофі Аннан (праворуч) у Фонді Нельсона Мандели в Йоганнесбурзі, Південна Африка, 15 березня 2006 р.) Фото: EPA-EFE/KIM LUDBROOK

На посту генсека Аннан брав участь у переговорах в ролі посередника в низці конфліктів. Зокрема, посприяв вирішенню кризи в у Східному Тиморі, виходу Ізраїлю з Лівану, переходу Нігерії до цивільного правління. Він докладав зусиль для покращення становища жінок у Секретаріаті, налагоджував співпрацю з громадянським суспільством, приватним сектором і діловими колами.

У 2001 його та ООН нагородили Нобелівською премією миру як того, хто «вдихнув нове життя в організацію». Після того, як Аннан пішов у відставку, він і надалі займався миротворчими програмами в Кенії та Сирії, а з 2016 року очолював незалежну комісію з розслідувань переслідувань мусульман у М’янмі.

Якщо існує якась проблема, для якої не вдається знайти рішення, знову збирайтеся завтра і продовжуйте говорити, аж доки це рішення не знайдеться. Ви можете не погоджуватися з якоюсь поведінкою чи певною позицією, але ви не маєте вдаватися до того, аби називати опонента нікчемним  

Кофі Аннан «Інтервенції: життя у війну та мир», 2012

Після того, як Аннан пішов у відставку, він і надалі займався миротворчими програмами в Кенії та Сирії, а з 2016 року очолював незалежну комісію з розслідувань переслідувань мусульман у М’янмі (на фото колишній генеральний секретар ООН Кофі Аннан (другий ліворуч) зустрічається з мусульманами рохінджа в таборі для біженців під час візиту до М'янми, 7 вересня 2016 року). Фото: EPA / NYUNT WIN

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан (ліворуч) та Голова Генеральної Асамблеї ООН Ханс Сен-су (праворуч) представляють свої Нобелівські премії світу під час урочистої церемонії в мерії Осло, Норвегія, 10 грудня 2001 р. Фото: EPA-EFE / HEIKO JUNGE NORWAY OUT

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Зайвий народ: чому у М’янмі вбивають мусульман рохінджа

Геноцид у Руанді та Сребрениці

На посаді ще заступника генсека та голови миротворчих операцій ООН, перед Аннаном стояли великі виклики. В період з 1993 по 1997 сталася низка трагічний подій, про персональну відповідальність за які часто наголошують критики Аннана. Зокрема, смерть 800 тисяч людей під час стоденного геноциду в Руанді та кривава різанина боснійських мусульман у Сребрениці в 1995. Департамент, що очолював Аннан, критикували за надто повільну реакцію — чи навіть її відсутність, попри попередження про можливий трагічний розвиток подій.

Згодом дипломат визнав свої помилки. «Я тоді вірив, що чинив якнайкраще. Я зрозумів уже після геноциду, що можна було би зробити більше, і я мав би зробити це, аби підняти тривогу і заручитися підтримкою», — сказав він.

Президент Світового банку Пол Вулфовіц (у центрі) та Генеральний секретар ООН Кофі Аннан (другий праворуч) дивляться на президента США Джорджа Буша (праворуч), який розмовляє зі своїм нігерійським колегою Олусегуном Обасанджою (ліворуч), у якості лідера G8 під час групового фото з африканськими лідерами після переговорів щодо посилення розвитку в Африці, Гленіглес, Великобританія, 08 липня 2005 р. Фото: EPA-EFE / ЮРІЙ КОЧЕТКОВ

Кофі Ананна вважають автором ідеї гуманітарної інтервенції, тобто застосування сили для запобігання гуманітарній катастрофі.

«Якщо гуманітарна інтервенція дійсно є неприйнятним обмеженням суверенітету, то як тоді відповідати на такі ситуації, як Сребреніца і Руанда — грубі і систематичні порушення прав людини, які суперечать усім правилам людського буття?», — написав він у доповіді про роль ООН у 21 столітті.

Скандал із сином

Кофі Аннан був різким критиком вторгнення Сполучених Штатів в Ірак у 2003 та вважав його незаконним, оскільки це було зроблено без затвердження ООН. «Коли сила, особливо військова сила, використовується, світ сприйматиме це законно тільки, якщо буде переконаний, що її застосовують для правильної мети», — сказав він три роки потому.

А в 2004 трапився скандал, що ледве не коштував йому кар’єри. Він стосувався програми «Нафта в обмін на їжу», яка дозволяла Іраку продавати нафту за харчі, медикаменти чи інші необхідні речі, аби пом’якшити вплив санкцій для простих людей. Компанія, де працював його син Коджо Аннан, виграла контракт в рамках цієї гуманітарної програми. Генсека запідозрили у переслідуванні особистих інтересів, однак згодом розслідування довело, що він ніяк не впливав на вибір компанії для підписання контракту. Однак після цього скандалу його репутація усе ж постраждала.

Ми можемо мати різні релігії, різну мову, колір шкіри, але ми всі належимо до однієї людської раси


Як у світі відреагували на смерть Аннана

Президент Гани наказав приспустити національний прапор по всій країні та у всіх її дипломатичних установах у світі на тиждень.

«Кофі Аннан був світовим політиком і глибоко ідейним інтернаціоналістом, що все життя боровся за чесніший та більш мирний світ», — йдеться в офіційному зверненні фундації Кофі Аннана.

Нинішній генеральний секретар Антоніу Гуттеріш сказав: «У багатьох сенсах, Кофі Аннан і був ООН. Він піднявся у званнях, аби вести організацію у нове тисячоліття з незрівнянною гідністю та рішучістю».

До висловлення співчуттів долучилися також і президент Франції Еммануель Макрон, очільник Кремля Володимир Путін, прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф та інші.

Більше про:
# кофі аннан
Пов`язані новини