Російська соцмережа «ВКонтакте» знову доступна українцям без використання спеціальних програм — ВК зміг обійти блокування в Україні у своєму мобільному додатку.

Про це повідомила сама соцмережа, зокрема щонайменше одна з наших працівниць отримала електронного листа від ВК, в якому йдеться про можливість заходити у соцмережу без VPN.

«Ми додали проксі в сам додаток, щоб ви могли користуватися ним без обмежень. Оновіть додаток VK — спілкуйтеся вільно і без меж», — йдеться в листі.

Один з наших працівників перевірив можливість зайти у «ВКонтакте» за допомогою мобільного додатка, і це йому вдалось.

Наприклад, у верифікований групі «VK Україна», яка була неактивною з квітня 2018 року, сьогодні, 12 вересня, з'явилось нове повідомлення — про появу стрічки «Україна».

Слід уточнити, що обійти блокування в України ВК зміг саме в мобайлі, на персональному комп’ютері для входу у соцмережу, як і раніше, потрібен VPN.

Як обійшли?

«ВКонтакте» зробила фактично так само, як у Росії блокування обходив месенджер Telegram — через проксі-сервер. Фактично це сервер посередник, з використанням якого запит йде не напряму.

Коли запит йде напряму на домен (тобто сайт, який ви хочете відкрити), який вам потрібен, а він заблокований — зайти у вас не вийде. Але якщо є сервер посередник, то запит спочатку йде кудись в інше місце, не заблоковане в Україні, яке й надає нам всю інформацію з домену, який вам потрібен.

Держава, яка хоче продовжувати блокувати щось, теоретично може протистояти таким обходам, однак це доволі складно і потребує потужної інфраструктури, наприклад, як у Китаї. Державні структури повинні через усіх інтернет-провайдерів блокувати ці проксі-сервера, але вони можуть змінюватися, тобто це буде така собі гра в кішки-мишки.

Ми направили запит до Ради національної безпеки і оборони із запитанням, чи планують вони якось реагувати на це.

Коли заблокували «ВКонтакте»?

17 травня 2017 року тодішній президент Петро Порошенко підписав указ про нові санкції РНБО, які передбачали блокування російських соцмереж «ВКонтакте» і «Однокласники», а також сервісів «Яндекс» та низки інших ресурсів. Відтоді цю заборону українська влада постійно продовжує. Після зміни влади заборона залишилась у силі, востаннє її продовжили у травні 2020 року.

Поділитись: