Союзники готуються передати Україні більше боєприпасів та ППО, а не винищувачі — Financial Times
Міністри оборони НАТО під час зустрічі у форматі «Рамштайн» візьмуть зобов'язання надати Україні більше боєприпасів та засобів протиповітряної оборони, щоб посилити Київ.
Про це повідомляє Financial Times із посиланням на офіційних осіб.
Нагальні потреби у боєприпасах та ППО переважають над довгостроковими запитами про винищувачі та швидке постачання західних бойових танків, з огляду на новий наступ росії. Генсек НАТО Єнс Столтенберг 13 лютого заявляв, що новий наступ уже почався.
«Те, що Україна каже нам, що їй справді потрібно, — це боєприпаси та додаткові засоби протиповітряної оборони», — сказав західний чиновник.
Крім того, американський посадовець зазначив, що винищувачі є менш важливими в найближчій перспективі, оскільки Україна прагне зараз зберегти перевагу на полі бою. Тому союзники хочуть зосередитися на здатності України захищати повітря за допомогою зенітної артилерії та відповідних боєприпасів.
«Винищувачі не є і не будуть настільки ж здатними протистояти російським військово-повітряним силам, як інтегрована система протиповітряної оборони», — сказало джерело. Чиновник додав, що російсько-українська війна виявилася протистоянням артилерій, тому союзники продовжать постачати Україні це озброєння.
Джерела розповіли, що зустріч у форматі «Рамштайн», яка вже стартувала 14 лютого, також може включати переговори про більшу кількість прямих контрактів між Києвом та західними оборонними компаніями за посередництва й фінансування країн-союзників. Це дозволило б оптимізувати постачання на тлі того, що запаси боєприпасів членів Альянсу вичерпуються.
Водночас нещодавно генсек НАТО Єнс Столтенберг не виключав постачання Україні винищувачів. За його словами, якби НАТО саме запровадило заборонену для польотів зону над Україною, це було б прямою залученістю Альянсу до війни. Але зовсім інша справа — надання Україні «різного військового потенціалу».
Перипетії постачання винищувачів
В Офісі президента висловили сподівання, що наступна зустріч представників країн-союзників України у форматі «Рамштайн» буде «авіаційною». А міністр оборони Олексій Резніков наголосив, що після танків Україна сподівається отримати військову авіацію від партнерів.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак 9 лютого заявив, що питання далекобійної зброї та винищувачів для України вже «вирішене». Але потім відредагував пост, написавши, що це питання, «схоже, може бути вирішене». Єрмак не надав жодних деталей цієї заяви, але пообіцяв оприлюднити їх згодом.
Президент Володимир Зеленський заявив, що «почув від лідерів деяких держав у Європі про готовність надавати нам необхідну зброю, зокрема й літаки». А проте, Bloomberg пише, що лідери держав ЄС на саміті в Брюсселі 9 лютого не дали Зеленському зобов'язань щодо постачання винищувачів.
- Поділитися: