Громадське поговорило з Біллом Браудером — фінансистом, інвестором, який 8 років присвятив тому, щоб домогтися ухвалення «закону Магнітського» і створити механізм впливу Заходу на корупціонерів у Росії, через яких загинув юрист Браудера Сергій Магнітський.

Королева Великої Британії затвердила закон про санкції, що включає лондонський варіант «закону Магнітського» в середу, 23 травня. На початку місяця його ухвалила Палата громад парламенту Британії, а 22 травня — затвердила Палата Лордів. Це дозволить уряду накладати санкції на тих росіян, які причетні до шахрайства чи порушення прав людини. Наразі аналоги «закону Магнітського» існують у США, Канаді, Естонії, Латвії та Литві.

Чи дійсно «закон Магнітського», який передбачає санкції проти корупціонерів і порушників прав людини в інших країнах, можна застосувати щодо тих, хто засудив Сенцова? Чи дійсно після справи Скрипаля Лондон готовий боротися проти брудних російських грошей? Та чи поїдуть західні бізнесмени на Економічний форум у Санкт-Петербург?

Про це Громадське поговорило з Біллом Браудером — фінансистом, інвестором, який 8 років присвятив тому, щоб домогтися ухвалення «закону Магнітського» і створити механізм впливу Заходу на корупціонерів у Росії, через яких загинув юрист Браудера Сергій Магнітський.

Міжнародний фінансист та інвестор, лобіст «закону Магнітського» Білл Браудер Фото: The Aspen Institute

Ми слідкуємо за новинами про можливу відмову у видачі британської візи російському бізнесмену Романові Абрамовичу. Звісно, це рішення залежить від міграційної служби і ми не знаємо всіх деталей, але як ви можете прокоментувати ситуацію? Як змінилася позиція Лондона щодо російського бізнесу і російських бізнесменів у Великій Британії, зважаючи на обставини?

За останні 12 місяців ЗМІ багато писали про російські брудні гроші в негативному тоні.  Занепокоєння викликає і діяльність Путіна в усьому світі. Напруженість різко зросла після отруєння Скрипаля в місті Солсбері. Нині цей процес досяг кульмінації, і прем'єр-міністр Великої Британії чітко висловилася, що вони дуже пильнуватимуть російських олігархів у Лондоні. Тому є підстави для того, щоб деякі люди втрачали візи. Ми не знаємо, чи є Абрамович одним з таких олігархів, але, як кажуть, «де дим, там і вогонь», отож є підстави вважати, що він належить саме до такої категорії.

Уряд Великої Британії застерігав, що застосовуватиме законодавство щодо боротьби з відмиванням грошей для переслідування російського бізнесу в Сполученому Королівстві. Які зміни відбуваються тепер, після отруєння Скрипаля? Розмови ведуться протягом останніх років, але що сталося нового? Чого очікувати? Можливо це можливість запровадити в Сполученому Королівстві «закон Магнітського»?

Я з гордістю можу сказати, що два тижні тому після 8 років адвокації Палата Громад одноголосно ухвалила «закон Магнітського» у Великій Британії. Він обговорювався Палатою Лордів, і сьогодні ми за декілька кроків від його ухвалення. Так, після набуття чинності цим законом, Велика Британія повністю приєднається до Канади, США, Латвії, Литви, Естонії та Гібралтару.  У Сполученому Королівстві це особливо актуально, тому що саме тут кожен російський гангстер, корумпований чиновник чи олігарх має дім, його діти ходять у школи, він честолюбний, і якщо справи в Росії йтимуть погано, планує переселитися сюди. Лондон починає це розуміти. Своєю чергою, уряд Британії має власні важелі впливу, які ґрунтуються на привабливості Лондона.

Я гадаю, якщо «закон Магнітського» ухвалять, чиновників режиму Путіна, причетних до порушення прав людини, це дуже збентежить. А таких дуже багато, і є люди, які фінансово підтримували порушення прав людини. У справі Магнітського ми бачили, що більша частина грошей надходила в Лондон. Я думаю, чимало людей почнуть панікувати і перейматися безпекою, захищеністю майна та можливістю подорожувати до Британії. Вони дуже засмутяться.

Ви й не уявляєте, наскільки люди, наближені до Путіна, самовпевнені. Вони вважали, ніби можуть робити все що завгодно, ніби кожного можна підкупити, що будь-яке місце корумповане, а гроші можна безпечно зберігати за кордоном. Але несподівано ці надзвичайно багаті та зухвалі люди зрозуміли, що цивілізований світ починає для них закриватися. Звісно, це станеться і тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Білл Браудер: Я дав Путіну легітимність, на яку він не заслуговував

Російському бізнесмену Романові Абрамовичу не продовжили британську візу інвестора (на фото — Роман Абрамович (у центрі) з командою адвокатів прибув на слухання до окружного суду у Фрибурзі, Швейцария, 18 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Оскільки ви виступаєте за ухвалення «закону Магнітського», якими будуть наступні кроки? Чи можна запровадити якісь інші санкції, окрім цього закону?

Потрібна так звана «королівська санкція». Це означає, що Королева дає своє благословіння — і після того це стає законом. Я думаю, в наступному або у 2020 році Велика Британія зможе незалежно впроваджувати санкції без узгодження з Європейським Союзом. Саме це питання ми маємо уважно дослідити. А тим часом спробуємо скласти перший «список Магнітського», який, сподіваюся, стане «списом Магнітського» в ЄС за ініціативи Британії, тобто копією такого ж документу в США та Канаді.

Говорячи про інші інструменти, які уряд Британії може використати проти нечесних російських олігархів та чиновників, дуже цінним є ухвалений рік тому закон про «статки нез'ясованого походження». Якщо ви маєте багато грошей і підозрюєтеся в шахрайстві, вам доведеться пояснити владі Британії, чи ваші статки чесно зароблені. Раніше влада сама повинна була довести, що це нечесно отримані гроші, і цей процес був дуже складним. Сьогодні ж потрібно просто сказати: ці гроші є чистими, ось квитанції, ось договори, ось вся інформація. Це ставить корумпованих російських олігархів у дуже незручне становище, і, звісно, вони не зможуть довести, що їхні гроші дійсно чесно зароблені.

Уже протягом декількох років «закон Магнітського» є темою багатьох дискусій. Чи не могли б ви нам нам пояснити і розповісти, кого та за яку діяльність вноситимуть до цього списку? Якщо казати про російських громадян, чи це тільки корупція і порушення прав людини? У цьому списку будуть тільки російські громадяни чи також й інших країн? 

«Закон Магнітського», схвалений парламентом у Великій Британії, схожий на канадський та американський, він глобальніший і застосовується не тільки щодо громадян Росії, а й до всіх недоброчесних, корумпованих порушників прав людини з усього світу. Хоча сам список назвали на честь Сергія Магнітського. Переважно список застосовується щодо людей, пов'язаних з грубими порушеннями прав людини та з клептократією. Це надзвичайно потужний і універсальний інструмент, і люди, які нечесним шляхом заробили свої гроші, мають непокоїтися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Список Маґнітского: Знімальний майданчик — СПЕЦРЕПОРТАЖ

Іде вже другий тиждень, відколи один з українських політичних ув'язнених в Росії Олег Сенцов оголосив голодування. Протягом чотирьох років він перебував у російських в'язницях Сибіру. Ви боролися за долю іншого ув'язненого Сергія Магнітського, який, на жаль, загинув в одній із російських тюрем. У ситуації із Сенцовим, які ще заходи можна вжити? У нашому уряді кажуть, що зробили все можливе. Чи існують інші шляхи тиску на Кремль, щоб звільнити цих політичних в'язнів? Яким чином «закон Магнітського» може цьому посприяти?

Те, що сталося з Олегом Сенцовим, — жахлива пародія на судочинство. Ця людина не повинна сидіти у в'язниці. Ті, хто запроторив його за ґрати і поставив його життя під загрозу в Російській Федерації, повинні зіштовхнутися із найжорсткішими можливими наслідками, їх необхідно включити в «список Магнітського». Цей випадок є очевидним і явним знущанням, тому ця справа потребує найпильнішої уваги.

Міжнародний фінансист та інвестор, лобіст «закону Магнітського» Білл Браудер Фото: The Aspen Institute

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Він вирішив, що може розпорядитися життям тверезіше, ніж 16 років сидіти й чекати невідомо чого» — адвокат Сенцова

Що стосується українського уряду, він також чинить нечесно. Саме сьогодні він має можливість ухвалити «закон Магнітського». Документ проходить через український парламент, але він там і застряг. У будь-який час, навіть до розгляду закону у Верховній Раді, український уряд міг би почати використовувати санкційний процес у межах «закону Магнітського», щоб накласти санкції на людей, причетних до порушення прав людини. Український парламент або український уряд має зробити це в терміновому порядку та застосувати проти тих людей, які беруть участь у фіктивному арешті й переслідуванні Олега Сенцова.

Давайте детально це розглянемо, адже коли ми почали цю комунікацію з представниками уряду, ми хотіли почути, що саме вони можуть зробити і як здійснюється процедура. Зазвичай, коли ми запитуємо, чому не застосовується цей механізм, то отримуємо відповідь — «ми розглянемо це питання». Які саме кроки можна зробити, щоб різні посадовці могли чинити тиск на Росію, застосовуючи «закон Магнітського» як інструмент впливу?   

Насправді все дуже просто: хто ці прокурори, хто ці слідчі і хто ці судді, які незаконно взяли Олега Сенцова в заручники і переслідували його останні чотири роки? Їхні імена в документах, немає жодної таємниці в тому, хто вони, тому слід негайно викрити їхні прізвища й заборонити в'їзд до України. Якщо вони мають якісь активи на території України, їх слід заморозити. Якщо у справі будуть якісь юридичні питання, уряд України має негайно взяти на себе законодавство й проштовхнути «список Магнітського», саме як державну ініціативу, а не як парламентську.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського

Український уряд не зробив всього, що міг зробити для Олега Сенцова. Це те, що вони могли б зробити. Це те, що вони повинні зробити для нього і для людей, які вбили Сергія Магнітського та інших жертв.

Як це працює у Великій Британії та Канаді? Правозахисники можуть подивитися це інтерв'ю і зрозуміти чіткіше — тиск з боку української сторони може сприйматися Росією як неефективний. Можливо, ці люди більше стурбовані неможливістю подорожувати до США чи Канади?

Україна не може вимагати від Сполучених Штатів заборонити цим людям подорожувати, якщо сама Україна досі дозволяє. Перше, що має зробити Україна — підтвердити свої прагнення діями, а не лише словами. Щодо Сполучених Штатів, дуже важливо, щоб члени сім'ї, адвокати і юристи Олега Сенцова могли відвідати Вашингтон, подати в Державний Департамент і Міністерство фінансів документи з іменами людей у слідчому органі, у прокуратурі та суді, й усіх, хто залучений до переслідування Олега Сенцова. США вимагають справжні документи, щоб зробити дуже правдоподібну і достовірну справу і накласти санкції на цих людей відповідно до «закону Магнітського».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Страшно, що можу його не побачити взагалі», — мама Олега Сенцова

Міжнародний фінансист та інвестор, лобіст «закону Магнітського» Білл Браудер (ліворуч за столом) під час засідання Комісії з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсінська комісія США), 27 квітня 2018 року Фото: The Aspen Institute

Цього тижня розпочинається Міжнародний економічний форум у Санкт-Петербурзі. У російських медіа з'являється інформація, що в заходах візьмуть участь тисячі іноземців. Як ставляться у Великій Британії та у міжнародному бізнесі до співпраці з Росією? Наскільки прагнуть повернутися до звичайного стану речей? Ми отримуємо різні повідомлення — дехто каже, що вони хочуть повернути бізнес до нормального стану, до торгівлі та співпраці з Росією, та виступають за зняття санкцій з Росії. Чи дійсно це так? Які були б ваші застереження?

Це повна нісенітниця. Якщо ви поглянете на суму прямих іноземних інвестицій до Росії, після вторгнення Росії до Криму ці показники впали на 95%. Насправді в Росії немає величезного попиту зі сторони іноземних інвесторів. Наступне, що хочу сказати: іноземний інвестор має взагалі ніяк не підготуватися, не перевірити нічого, зокрема те, що існує дуже висока ймовірність, що він втратить гроші, а людей, які на нього працюватимуть, заарештують чи, можливо, вб'ють. Нормальний іноземний інвестор не ризикуватиме так. Я не знаю, хто ці тисячі людей, але вони точно не є представниками більшості у світі, і вони не роблять значні інвестиції з-за кордону в Росію.

Поділитись: