УКРАЇНА

Справа Бочковського: чи повернеться головний надзвичайник до роботи після 3 років судів

23 серпня, 2018 16:35
УКРАЇНА/Справа Бочковського: чи повернеться головний надзвичайник до роботи після 3 років судів
Зберегти
Вигляд
lead
Попри відкритті провадження за різні зловживання, колишній топ-чиновник вдруге, вже в апеляції, підтвердив своє право очолювати надзвичайне відомство. Громадське нагадує хронологію судів щодо Бочковського та пояснює, чим ця історія може закінчитися.

«Наявність 2-3 проваджень щодо топ-чиновника в Україні перетворюється на нормальну практику правоохоронних органів», — критикує дії МВС Ігор Федоренко, адвокат екс-очільника Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського.

Попри відкритті провадження за різні зловживання, колишній топ-чиновник вдруге, вже в апеляції, підтвердив своє право очолювати надзвичайне відомство.

Громадське нагадує хронологію судів щодо Бочковського та пояснює, чим ця історія може закінчитися.

Хто такий Бочковський?

Сергій Бочковський очолював Державну службу України з надзвичайних ситуацій менше року — з квітня 2014 по березень 2015 року. Допрацювати до річного ювілею на посаді завадило затримання за підозрою в корупції в ДСНС.

Арештовували Бочковського показово 25 березня просто на засіданні уряду, ще за прем’єрства Арсенія Яценюка. Ба більше, затримання транслювали в прямому ефірі. Кабмін з рішенням щодо Бочковського не зволікав й зараз же його звільнив.

Але за три роки, 26 квітня 2018-го, окружний адміністративний суд Києва визнав звільнення незаконним. Відтак Бочковського поновили на посаді. Але вже наступного дня реабілітованому очільнику ДСНС не вдалося потрапити на роботу, мовляв, немає відповідного рішення Кабміну. Уряд такого розпорядження не ухвалював, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запевнив — Бочковського в ДСНС не повернуть.

Подальша апеляція підтвердила право Сергія Бочковського повернутися до роботи в ДСНС.

Три роки, як казав журналістам сам Бочковський, він працював над тим, щоб домогтися справедливості — повернутися до роботи.

«Наявність відкритих проваджень не свідчить, що людина не може працювати», казав адвокат Бочковського Ігор Федоренко після спроби екс-голови ДСНС потрапити на роботу вже після рішення суду про поновлення на посаді.

Та попри це, від травня 2015 року й до сьогодні ДСНС очолює генерал-лейтенант Микола Чечоткін.

Голову Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського (ліовруч) затримали правоохоронці на засіданні Кабінету міністрів України у Києві, 25 березня 2015 року. Бочковського та його заступника Василя Стоєцького звинуватили в корупційних схемах у держзакупівлях Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

У чому звинувачують Бочковського?

При затриманні Сергієві Бочковському та його заступникові Василю Стоєцькому оголосили підозру в організації корупційної тендерної закупівлі паливно-мастильних матеріалів за завищеними цінами. Ішлося про збитки державі у понад мільйон гривень.

Печерський районний суд Києва розпорядився взяти Бочковського під варту з правом внесення застави, яка б покрила суму збитків — 1 мільйон 184 тисячі гривень. Відтак Бочковський заплатив гроші й вийшов з Лук’янівського СІЗО у квітні 2015-го. На запитання журналістів, де екс-голова ДСНС знайшов мільйон на заставу, той відповів: «Це невеликі гроші, якщо ти людям робив добро».

У жовтні 2015-го досудове розслідування щодо Бочковського закінчилося. Його звинуватили у «прийнятті пропозиції, обіцянки або одержанні неправомірної вигоди службовою особою, зловживанні владою або службовим становищем та службове підроблення». Тоді ж загальну суму збитків від дій Бочковського та його заступника Стоєцького оцінювали вже в 6,6 мільйонів гривень.

Зрештою вже в червні 2017-го видання «Наші гроші» повідомило, що екс-очільника ДСНС судять не за те, за що затримали в Кабміні. У суді на розгляд потрапило два інші випадки ймовірного зловживання.

Перший — Бочковського та Стоєцького підозрюють у тому, що у 2014-2015 роках вони вимагали гроші в очільників територіальних підрозділів, погрожуючи звільненням. А також що Бочковський начебто вимагав собі земельну ділянку в підлеглого — керівника районного відділу ДСНС в Одеській області.

«Другий епізод, в якому підозрюють Бочковського — розтрата грошей під час закупівлі металошукачів у TOB «Грозберг Україна». Тоді за 15,6 мільйонів гривень закупили 176 металошукачів. Тепер прокуратура заявляє, що необхідності в такій великій партії не було. Закупівля начебто заподіяла державі матеріальну шкоду в більш ніж 250 разів», — пишуть «Наші гроші».

Колишній голова Державної служби з надзвичайних ситуацій України Сергій Бочковський (в центрі) із заступником Василем Стоєцьким (праворуч) та адвокатом під час підготовчого судового засідання, Шевченківський райсуд Києва, 2 грудня 2015 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Що буде далі?

Наразі адвокати Бочковського чекають повного тексту рішення апеляційного суду, який обіцяли оприлюднити упродовж 5 днів, і сподіваються, що Уряд його виконає. 

Окрім повернення до посади, суд постановив, що ДСНС повинна сплатити Бочковському півмільйона гривень — середню зарплату за час вимушеного прогулу з 25 березня 2015 року до дня фактичного відновлення на посаді.

Пов`язані новини