У Дарницькому суді Києва завершили читати обвинувальний акт Юрієві Крисіну та Сергієві Чемесу. Справа слухається більш ніж півроку. Три місяці прокуратурі не вдавалося зачитати документ — захист Крисіна та сам обвинувачений перешкоджали та зривали засідання, всіляко намагаючись це відтягнути. Про злочини проти активістів Майдану, замовників та «доходи» Крисіна і Чемеса — у матеріалі Громадського.

Прокуратура зачитала більшу частину обвинувального акту Юрієві Крисіну та Сергієві Чемесу, яких обвинувачують, зокрема, у викраденні і катуванні майданівців. 16 липня в Дарницькому суді виклали хронологію інкримінованих їм злочинів, назвали прізвища встановлених слідством замовників і пособників.

Справа слухається більш ніж півроку. Понад три місяці через затягування процесу захисниками та самим Крисіним прокурори не можуть зачитати обвинувальний акт.

Нові подробиці про злочини проти активістів Майдану, замовників, «доходи» Крисіна і Чемеса, а також хронологія подій — у матеріалі Громадського.

200 тисяч доларів за викрадення і катування

На початку січня 2014-го до Юрія Крисіна звернувся Олексій Чеботарьов (український бізнесмен, свого часу — один з контролерів Укрспирту), якого слідство пов'язує з екс-міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком. За організацію так званих «тітушок», які протидіяли б акціям протесту, Чеботарьов запропонував Крисіну 200 тисяч доларів. Попри те, що сам Крисін з 10 по 22 січня збирався на відпочинок за кордон, він погодився. А свої «повноваження» переклав на довірених осіб — Сергія Чемеса та Павла Бялая. Вони неофіційно працювали в охоронній фірмі Крисіна «П'ятий регіон» та належали до його найближчого оточення. Щоб мати змогу з-за кордону спілкуватися із замовниками та віддавати накази Чемесу та Балаю, Крисін придбав сім-карту TravelSIM.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Тітушки» Майдану: що відомо про справу викрадення та катування людей взимку 2014-го

Водночас Олексій Чеботарьов доручив бізнесмену Роману Щинкіну (засновнику охоронної фірми «Партнер») скоординувати дії із Сергієм Чемесом. Щинкін наказав Чемесу знайти близько 400 людей. Задачею було не пропускати автобуси з майданівцями в Київ, викрадати та катувати активістів.

Щинкін, Чемес та Балай зустрічалися з Чеботарьовим 20-го та 21-го січня в його офісі на Почайнинській. Чеботарьов висловив претензії щодо невиконання своїх вимог у ніч з 20 на 21 січня 2014 року. Крім них, там помітили також Олександра Волкова, якого слідство підозрює у викраденні Ігоря Луценка та Юрія Вербицького.

Телефоном Сергій Чемес переказував Крисіну вказівки замовників. Крисін же вимагав від Чемеса виконання наказів, обіцяючи винагороду — 15 тисяч доларів. 20-21 січня Крисін мав кілька телефонних розмов з Чеботарьовим, а також одну із Щинкіним о 5-й ранку 21-го січня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Шкаф»: 7 фактів про фігуранта справи «тітушок» Юрія Крисіна

Помічник Крисіна Сергій Чемес (на лаві підсудних), з адвокатами під час засідання Дарницького райсуду, Київ, 6 липня 2018 року. Чемеса обвинувачують у протидії активістам Євромайдану, викраденні та катуванні людей Фото: Вікторія Рощина/Громадське

До викрадення та катування майданівців Чеботарьов та Щинкін залучили й очільника харківської організації  «Оплот» Євгена Жиліна. 20-го січня Жилін організував поїздку з Харкова до Києва близько 100 людей під керівництвом Антона Харченка, Олексія Руденка і Таваккула Рагімова (нині перебувають у розшуку). Сам він прибув до столиці наступного дня. За сприяння довіреної особи — співробітниці «Оплот-Інфо» Тамари Ільїної — Жилін забезпечив частину учасників поїздки кийками, балаклавами та пластиковими хомутами — кайданками.

Також Жилін наказав «підлеглим» сприяти співробітникам МВС та не допускати автобуси з активістами Майдану до столиці.

Знаючи, що в ніч з 20 на 21 січня відбувалися масові зіткнення протестувальників з «тітушками», Жилін розробив план: члени «Оплоту» повинні були спровокувати конфлікти з окремими протестувальниками, ті своєю чергою покликали б на допомогу активістів Автомайдану. «Оплотівці» напали б на них, викрали та вивезли в лісосмугу в районі вулиці Колекторна, неподалік від метро Бориспільська. Там уже встановили намети, де активістів утримували і катували. Охороняли ці намети «тітушки» Крисіна. Координував і розраховувався з «охоронцями» Чемес.

План Жиліна реалізували близько 22 вечора 21 січня. У районі станції метро Петрівка (нині Почайна) «оплотівці» спровокували активіста на бійку, який покликав автомайданівців. У цей час з автобуса SCANIA вибігли люди в балаклавах та напали на них.

Побачивши у вестибюлі метро відеооператора Владислава Іваненка й помилково прийнявши його за учасника протестних акцій Євромайдану, «оплотівці» викрали його. Іваненка привезли до табору на Бориспільській, де його катували, намагаючись отримати інформацію щодо фінансування Майдану та Автомайдану. Сергій Чемес кілька разів телефонував дружині Іваненка, відтак його відпустили.


Напад з вибухівкою на Майдані

17 лютого 2014 року тодішнє керівництво МВС на чолі з Віталієм Захарченко запланувало силовий розгін мітингувальників на Майдані Незалежності. До цього залучили, зокрема, Армена Саркісяна (нещодавно його затримали у Франції), він опікувався цивільними, які сприяли силовикам і нападали на майданівців.

Того ж дня Саркісян зателефонував Юрієві Крисіну та запропонував знову залучити «тітушок». За це пообіцяв 20 тисяч доларів. «Тітушки» Крисіна повинні були перешкоджати мітингувальникам рухатися зі сторони Майдану Незалежності в бік Львівської площі та контролювати перехрестя вулиць Володимирської та Великої Житомирської. А також — 18 лютого нападати на Майдан з боку вулиці Прорізної та кидати вибухівку в майданівців.

Саме там, на розі Володимирської та Великої Житомирської «тітушки» напали на журналіста В'ячеслава Веремія.

Юрій Крисін, якого звинувачують у протидії активістам Євромайдану, викраденні та катуванні людей, на відеозв'язку під час засідання Дарницького райсуду, 26 березня 2018, Київ, 6 липня 2018 року Фото: Вікторія Рощина/Громадське

Убивство журналіста Веремія

Після використання всієї вибухівки, Крисін, Чемес, Бялай, Чередник і Бортник вирушили до пам'ятника Богдану Хмельницькому на Софіївській площі. Побачивши, що з боку Михайлівської площі збираються активісти, вони почали стріляти, поранивши кількох майданівців.

Відтак вони отримали новий наказ і вирушили на перетин вулиць Володимирська і Велика Житомирська, де вже були організовані Саркісяном, Зубрицьким і Кошелевим «тітушки» — Комісарук, Костенко, Гебан, Погребний, Потороча, Максюра, Бойко, Алієв та залучений останнім Шадров.

Близько опівночі до перехрестя вулиць Володимирської та Великої Житомирської під'їхав автомобіль Skoda Oktavia, в якому перебували, зокрема, журналісти Веремій та Лимаренко.

З авто В'ячеслав Веремій знімав те, що відбувалося, коли під машину кинули світлошумову гранату і вона зупинилася. «Тітушки» почали бити авто кийками та погрожувати зброєю. Павло Бялай навіть мінімум тричі вистрілив у салон, однак «безуспішно». Тоді він силоміць витягнув Веремія з пасажирського сидіння і «тітушки» почали його бити. Коли журналіст вирвався та намагався втекти, один із «тітушок» — Алієв — вистрелив у нього, поранивши в груди. Наздогнавши Веремія, Чемес збив його з ніг і утримував, доки до нього не підбігли Крисін й інші «тітушки», та не почали добивати його кийками.

Близько першої ночі Веремія доставили до Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, де він помер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Веремія: три роки розгляду та п'ять років тюрми для Крисіна

Що інкримінують Юрієві Крисіну та Сергієві Чемесу 

  • стаття 27 (підбурювання та пособництво у вчиненні злочину)
  • стаття 146 (незаконне позбавлення волі, викрадення людини, вчинене з корисливих мотивів, щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя та здоров'я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням фізичних страждань, або із застосуванням зброї);
  • стаття 127 (катування з метою примусити потерпілого чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їхній волі, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості;
  • стаття 296 (хуліганство, вчинене групою осіб);
  • стаття 340 (незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів, демонстрацій).

У разі доведення вини, їм загрожує до 10 років ув'язнення.

Сергій Чемес провину визнав і активно співпрацює зі слідством. Крисін заперечує свою провину.

16 липня Юрієві Крисіну та Сергієві Чемесу продовжили термін тримання під вартою до 13 вересня включно. Тим самим суд задовольнив клопотання сторони обвинувачення.

Поділитись: