Справа Веремія: три роки розгляду та п'ять років тюрми для Крисіна
Схоже, Юрієві Крисіну, якого понад три роки судили за вбивство журналіста В’ячеслава Веремія у 2014 році, таки доведеться відсидіти у в’язниці.
В грудні Шевченківський суд столиці дав йому 4 роки умовно. Але 13 червня Апеляційний суд скасував це рішення, змінивши вирок на 5 років тюрми.
Юрій Крисін фігурує також у кількох справах щодо інших злочинів Майдану: викрадення й катування активістів у січні 2014-го та перешкоджання мирним акціям протесту.
Адвокати ще можуть оскаржити рішення Апеляційного суду в Касаційному.
У чому саме винуватий Юрій Крисін, як він затягував суди у справі Веремія та разом зі своїми адвокатами відверто саботував засідання — у матеріалі Громадського.
У чому звинуватили Крисіна?
Юрія Крисіна назвали організатором нападу на журналіста видання «Вести» В'ячеслава Веремія у ніч з 18 на 19 лютого 2014 року в Києві. Тоді так звані «тітушки» забили кийками і стріляли в журналіста. Від отриманих травм чоловік помер у лікарні.
Як це вібдувалося?
Згідно з вироком суду, 17 лютого 2014-го знайомий Крисіна Армен Саркісян, нещодавно затриманий у Франції, доручив йому знайти 200-300 осіб для «охорони громадського порядку» в урядовому кварталі. Крисін зміг зібрати лише 15 людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Общак» Януковича, прокурорська мораль та співпраця з Інтерполом — інтерв'ю із заступником генпрокурора Єніним
Журналіст В'ячеслав Веремій Фото: Центр інформації про права людини
Увечері 18 лютого Юрій Крисін та його «тітушки» зібралися на Софійській площі, де вже перебувало близько 200 молодиків. Вони отримали кийки й вирушили на перехрестя вулиць Велика Житомирська та Володимирська. Згодом розпочалася стрілянина.
Прокуратура довела, що зброя в Крисіна була, щоправда, на відміну від «тітушок», він її не застосовував. Слідству він розповів, що помітив, як з автомобілю марки «Шкода» сірого кольору хтось жбурнув гранати й поїхав. За деякий час він знову помітив сіру «Шкоду». Вирішивши, що це та сама автівка, Крисін з «підопічними» почали гатити по ній кийками, пасажири намагалися втекти. Крисін побіг за одним із них, яким виявився саме В’ячеслав Веремій, а наздогнавши, — завдав удари кийком і руками. Відеозапис, як журналіста б'ють кийками, доступний в інтернеті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Бумеранг»: як починався штурм Майдану (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)
Хто і скільки заплатив Крисіну?
За словами Юрія Крисіна, за так звану «охорону громадського порядку» він отримав 20 тисяч доларів від Армена Саркісяна. За інформацією МВС, Саркісян своєю чергою діяв в інтересах екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та його бізнес-партнерів. Крисін роздав по 1000 гривень співучасникам, а решту залишив собі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Шкаф»: Як фігурант справи «тітушок» уникнув СІЗО
Інфографіка МВС
Хто потерпілі?
Потерпілими у справі проходять дружина В'ячеслава Веремія Світлана Кирилаш і його мати Катерина Веремій.
Дружина розповіла, що востаннє спілкувалася з чоловіком 18 лютого опівночі, він ще був у редакції. В'ячеслав сказав, що приїде на таксі, але за деякий час уже не відповідав на дзвінки.
Дізнавшись номер водія, жінка з’ясувала, що на розі вулиць Велика Житомирська та Володимирської «пасажирів таксі забрали «тітушки». Світлана знайшла чоловіка в лікарні близько другої ночі, а о п'ятій ранку їй повідомили про його смерть.
Катерина Веремій — мати В'ячеслава — розповіла в суді, що востаннє спілкувалася з сином 17 лютого 2014 року приблизно о 22-й. Вона просила його залишитися в редакції, він пообіцяв, що так і вчинить.
Мати загиблого журналіста В'ячеслава Веремія Катерина під час засідання Апеляційного суду Києва у справі Юрія Крисіна, звинуваченого у причетності до вбивства її сина, 13 червня 2018 року Фото: Вікторія Рощина/Громадське
Чому суд тривав три з половиною роки?
Крисіна затримали в березні 2014 року у спортивному залі на Печерську. Його звинуватили в умисному вбивстві журналіста Веремія та організації загонів «тітушок».
Того ж року справу перекваліфікували, змінивши статтю 115 Кримінального кодексу «умисне вбивство» на 296-ту — «хуліганство».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Шкаф»: 7 фактів про фігуранта справи «тітушок» Юрія Крисіна
Судовий процес тривав 3,5 роки. Адвокат потерпілих неодноразово клопотав про відвід судді, втім, йому відмовляли. Прокурори навіть скаржилися на суддю Лінника до Вищої кваліфікаційної комісії, та й це не мало успіху.
Процес завершився в грудні 2017-го умовним вироком — 4 роки.
Прокуратура, потерпілі та їхні адвокати подали апеляційні скарги, вимагаючи скасувати рішення та засудити Крисіна до реального позбавлення волі на 6 років.
«Хвороби» і саботаж апеляційних засідань
Перше ж апеляційне засідання не відбулося — Юрій Крисін не прийшов, пославшись на хворобу. А 26 лютого активісти знайшли його в столичному Інституті серця. 5-го березня Юрій Крисін сказав Громадському, що пропустив апеляцію нібито через обстеження. З медичної довідки випливало, що цього разу він звернувся до лікарні з опіками очей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три версії хвороби Крисіна
На наступне засідання Крисін прийшов до Апеляційного суду без адвокатів — у нього завершився договір, а нового він ще не уклав. Після того, як захисники не явилися вдруге, суд вирішив надати Юрію Крисіну державного адвоката, але він відмовився. Уклав договір Крисін з адвокатами Тетяною Гнатюк та Ігорем Василенком.
Розгляд апеляційних скарг суд розпочав лише 23 травня. Прокуратура попросила 6 років реального ув’язнення.
На засідання Апеляційного суду 19 березня звинувачений у причетності до вбивства журналіста В'ячеслава Веремія Юрій Крисін (праворуч) прийшов без адвокатів, Київ, 19 березня 2018 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН
Що переконало Апеляційнй суд?
Підставою для задоволення апеляцій, на думку прокурорів, повинні були стати:
— свідчення двох фігурантів справ «тітушок» — Чемеса та Чередника про те, що вже після подій лютого 2014 року, Крисін передавав на зберігання Чемесу зброю.
— Крисін став фігурантом й інших кримінальних проваджень, зокрема, захопленні автозаправки в травні 2015-го. Це свідчить про те, що він не кається в злочинах та може впливати на інших фігурантів справ «тітушок».
— також суд дослідив матеріали щодо можливої упередженості судді Шевченківського райсуду Олега Лінника.
На думку адвокатів Крисіна, їхній підзахисний покаявся та співпрацював зі слідством. Та суд не побачив щирого каяття. Натомість побачив продовження кримінальної діяльності. І вирішив: засудити Юрія Крисіна до 5 років тюрми.
- Поділитися: