Політика

Справа Сенцова-Кольченка: Суд оголосив перерву до понеділка

Політика/Справа Сенцова-Кольченка: Суд оголосив перерву до понеділка
Зберегти
Вигляд

Північно-Кавказький військовий окружний суд продовжує розгляд справи Сенцова-Кольченка. Сьогодні суд заслуховує свідків захисту. На початку засідання адвокати подали клопотання про відвід суду, оскільки вважають його заангажованим. Сьогодні в суд приїхала мама Олександра Кольченко та його друзі з Криму. Деякі з них будуть виступати в якості свідків захисту. Хлопці махають Сашкові руками, а він задоволений сидить в «акваріумі» і посміхається. Сьогодні 11 день судових засідань.

18:30 Суд робить перерву. У понеділок планує закінчити розгляд доказів захисту. Судові дебати призначено на 10:00 19 серпня.

18:25 Суд відхилив клопотання захисту долучити до матеріалів справи ряд документів: висновки соціогуманітарної експертизи, вчергове довідку від ПС - щодо членства Сенцова, зробивши знову зауваження, що подача документів від ПС - це порушення закону.

16:40 Суд заслуховує документи, надані захистом: угоди про фінасування фільму Сенцова, з вказаними сумами. Нагадаємо, вчора суд розглядав у якості речових доказів гроші, які було вилучено у Сенцова у ході обшуку. За словами режисера ці гроші були перераховані на його кінокомпанію для зйомок стрічки "Носоріг".

16:20 Суд викликає другого свідка - Сергія Яблуновського.

Він помахав підсудним, ті, посміхаючись, помахали у відповідь.

Суддя: "Як розцінювати цей жест? Як привітання суду?"

Яблуновський: "Я помахав, привітався. Вибачте".

Яблуновський: "Знаю обох обвинувачених. Сенцова знаю з його режисерської роботи. Кольченка знаю по студентській діяльності. Філософський факультет Тавричного університету влаштовував тижні антифашистського кіно, там ми познайомилися. Олександра можу охарактеризувати як чуйну людину, з підвищеною емпатією. Його переконання ліберальні: він виступав проти дискримінації, за рівність студентів, робочих".

Також свідок розповів, що Кольченко брав участь в екологічних акціях.

"Якось у Гагарінськосу парку бабусі саджали сакури, ми допомагали", - зазначив він.

"Моя дівчина Анастасія Чорна працювала з Сенцовим. Ми разом з нею і Олегом поїхали у Київ, в Олега там були свої професійні справи, щось пов'язане з кіно. Ми захотіли з'їздити на Майдан. Це була наша країна, нам було цікаво розібратися, що там відбувається. Це була чисто екскурсійна поїздка. Найактивніша участь наша полягала в тому, що допомогли бабусі одній насипати піску в сніг. Вона нам за це дала пиріжків.
Мене як психолога цікавило, як там люди взаємодіяли. Сама атмосфера серед людей була позитивна: всі щось робили, допомагали одне одному. Я вперше опинився у такій ситуації".

Дінзе: Чи розповідала коли-небудь Анастасія про те, що Сенцов збирає якихось людей, планує якісь праворадикальні заходи?

Яблуновський: Ні. До того ж вона теж дотримувалася антифашистських поглядів, вона б такого точно не підтримала і не спілкувалася б з ним.

Прокурор: А якщо ліворадикальні?

Яблуновський: Це не має значення, будь-які радикальні дії вона б не підтримала.

15:25 Суд вилучив з стрічки "Третій рейх у кольорі" та "Звичайний фашизм" з переліку речових доказів

Захист: "Яке значення ці стрічки мають для світового кінематографа"

Долін: "Звичайний фашизм – це видатна стрічка, значення якої важко переоцінити. Це один з головних антифашистських фільмів в історії…Це есеїстичне кіно, яке у методиці ейзенштенівського монтажа, монтажа Дзиги Вертова, який показує, що фашизм може перевдягатися в різний одяг". "Третій рейх у кольорі" є дуже важливим освітнім документом, його дивляться не лише історики, а й демонструють на телебаченні. Жодної двозначності у кадрах із переслідуванням євреїв немає. Цей фільм однозначно є антифашистським. В жодній країну світу фільм не заборонений

Долін: Я бачив "Гамер" Сенцова, це прекрасний дебют, знятий на власні кошти, дуже малі - що свідчить про відданість цієї людини мистецтва

Прокурор: "Чи можна використовувати окремі кадри фільму "Звичайний фашизм" у якості пропаганди фашизму?"

Долін: "Не в більшій мірі, ніж будь-який інший твір. Скажімо, "Вінні Пух".

15:15 Суд викликав в якості свідка спеціаліста-кінокритика Антона Доліна, який має дати роз'яснення щодо фільмів "Третій рейх у кольорі" та "Звичайний фашизм", вилучені у Сенцова.

Прокурор: "Не бачу сенсу допитувати спеціаліста, "Звичайний фашизм" - відома стрічка Ромма, її неодноразово показували по центральному телебаченню. Цей фільм було вилучено просто як фактор" .

Захист: "Ми б не клопотали про оцінку цієї стрічки, якби обвинувачення не представляло її як речовий доказ, що свідчить про радикальні погляди підсудного".

Захист: "Спеціаліст розглядатиме цей фільм як один з шедеврів світового кінематографу. Він не свідчитиме про зв'язок фільму з поглядами Сенцова"

Прокурор ображено: "Давайте послухаємо його. Я теж дивився "Звичайний фашизм" Суд викликає Доліна.

15:05 Суд відмовляє захисту у допиті експерта-психолога стосовно рис особистості Кольченка: такі дані вже є у матеріалах справи і окремо заслуховувати експерта суддя вважає зайвим. З тих самих причин суд також відмовляє у допиті спеціаліста-психолога стосовно особистості Сенцова.

Прокурор заперечує проти долучення до матеріалів справи висновок спеціаліста-психолога. Суддя зазначає: "йдеться про те, щоб долучити до матеріалів справи висновки, що Кольченко неагресивний, і ми бачимо, що він неагресивний, сидить спокійно. Сенцов так само: ми бачимо, як він [спокійно] реагує на зауваження".

Прокурор: "у матеріалах справи вже є висновки експертизи, що вони неагресивні. Суддя усе-таки долучає висновки спеціаліста до матеріалів справи".

Захист викликає у суд в якості спеціаліста-кінокритика Антона Доліна, який має дати роз'яснення щодо фільмів "Третій рейх у кольорі" та "Звичайний фашизм". Ці стрічки було вилучено під час обшуку у Сенцова у якості доказу праворадикальних поглядів Сенцова.

Суддя посміхається: "якщо не буде якихось коментарів, одразу скажу, що я вже хочу на нього подивитися" [спеціаліста Антона Доліна].

14:30 Захист викликає спеціаліста із судової психології, який має дати висновки стосовно криміногенності підсудних

Прокурор заперечує щодо допиту експерта-психолога: "Винуватість чи невинуватість підсудних від даних рис особистості [криміногенності] не залежить".

12:40 Суд заслуховує свідка захисту Ігоря Панюту, який добре знайомий із Кольченком. Вони разом брали участь в екологічному русі

Панюта характеризує Кольченка: "Вдумливий, спокійний, притягував людей як авториет. Ти вже вибач, що я тебе хвалю. Знаю його як анархіста і пацифіста, терористична діяльність, в якій його звинувачують - як круглий квадрат. Підозрюю, що його настрої, наміри могли бути трактовані невірно".

На питання захисту, який був ефект від підпалу у суспільстві Криму, Панюта зазначає: інформації у ЗМІ про це було мало.

Панюта: "Цей вибір [про приєднання до Росії] вже відбувся, це було законно, бо більшість так захотіла, але коли почався тиск на тих, хто міг бути проти - це неприпустимо, коли людину змушують думати так чи інакше. Кольченко витратив більшу частину свого життя на боротьбу із субкультурним фашизмом, субкультурним праворадикалізмом. Він не міг бути прибічником правих сил. Обидва підсудних були противниками того, що їм інкримінують.

Жодним чином неможливо було вплинути [підпалом] на рішення щодо виходу Криму з Росії. Цими маловідомими діями неможливо було якось залякати кримчан. Скоріш навпаки, якби й стало відомо, це б ще більше людей налаштувало у бік з'єднання з Росією.

У людей рвалися родини, хтось виїжджав, турбувалися про військові частини в Криму - ніхто про підпали/пожежі не чув, ніхто про це не думав в Криму тоді.

Ситуація в Криму була така, що будь-який радикальний акт працював би як раз проти прибічників українських поглядів.

"За поглядами я скоріш марксист-ортодокс. Ми з Кольченком багато про це дискутували, він анархіст. Але екстремізм - це дуже далеко від нього".

Суддя: "Кольченко казав, що анархізм припускає підпали".

Панюта: "Не знаю, в історії були випадки, коли анархістів до радикальних дій змушували праві радикальні режими. Я не думаю, що Росія - праворадикальний режим. Кольченку скоріш припусують те, чого він не робив".

Суддя Панюті: "Вам на майбутнє, як журналісту варто знати, що крім чорного і світлого, є різні відтінки. Треба уважніше ставитися до життя".

12:15 Суд заслуховує свідка захисту, Прокопенко В'ячеслава, який приїхав на засідання з Севастополя

Прокопенко знає Кольченка з 2009-го року, познайомився з ним в екологічному таборі. Разом організовували показ фільму про вбивство адвоката Маркелова та журналістки Бабурової. На показі відбувся напад праворадикалів, згадує Прокопенко. За його словами, вже це свідчить, що Кольченко жодного відношення до правих сил мати не може. Розповідає, як Кольченко брав участь у профспілкових рухах, студентських, які завжди підкреслювали інтернаціоналістичний характер своєї діяльності.

Прокурор питає, чи міг Кольченко на думку Прокопенка здійснити підпал. Прокопенко пояснює контекст політичної ситуації, в якій жив Крим навесні торік: "Ситуація була така, що насилля було фактично легітимізовано. Законодавство фактично не діяло і у людей могло бути різне розуміння того, що можна робити".

Суддя питає в свідка: "Враховуючи беззаконня, ви б самі вдалися до підпалів?" Захист заперечує подібні питання. Свідок : "Ні, не вдався б".

Прокопенко далі розповідає про перехідний період: "Старі закони вже не діяли, нові ще не діяли. Міліція не знала, що робити. Підсудні не знали, як їх судитимуть".

Суддя: "Вам відомо, щоб міліцію, суддів місцевих замінили російські?" Свідок: "Бувало, що коли вас зупиняло ДАІ, один з інспекторів був з материкової частини Росії".

Суддя: "Але ж другий був місцевий?"

Прокопенко: "Була складна ситуація, було насильство. Ходили якісь люди на мітинги з камерами, намагалися бити. У родинах сварилися. Я знаю багато пар, які розсталися через цю ситуацію". Про Правий сектор у Криму Прокопенко нічого не знає і не чув.

На питання адвоката Дінзе, чи збиралися люди в Сімферополі говорити на політичні теми:

"Люди збиралися дворами, у магазинах, скрізь говорили про політику, був ажіотаж. Про радикалів, які збиралися підривати пам'ятники я не чув".

"У Криму після референдуму всі відкорегували свої позиції. Тепер у Криму всі антифашисти", - Прокопенко.

12:00 Суддя Михайлюк відхилив клопотання захисту Сенцова і Кольченка про власний відвід

Північно-Кавказький військовий окружний суд продовжує розгляд справи Сенцова-Кольченка. Сьогодні суд заслуховує свідків захисту. На початку засідання адвокати подали клопотання про відвід суду, оскільки вважають його заангажованим.

Нагадаємо, вчора покази в суді давали Олег Сенцов та Олександр Кольченко.

Сенцов заявив про катування під час затримання, тиск та знущання. Він як і раніше не визнає ані своєї інкримінованих йому злочинів, ані самого судового процесу. Відповідати на питання прокурора та суду він відмовився. Кольченко визнає свою участь у підпалі офісу «Партії регіонів», втім категорично не згоден із кваліфікацією злочину «тероризм».

Кольченко також згадував про фізичний тиск на нього. Обоє також заперечують будь-яке відношення до «Правого сектору». Захист клопотав про долучення до матеріалів справи довідки від «ПС» за підписом Дмитра Яроша, що підсудні не є членами організації. Суддя Михайлюк виніс адвокатам догану: ПС - заборонена в Росії організація і подібне клопотання, за його словами, є неповагою до суду.

Геннадія Афанасьєва, який відмовився давати в суді покази проти Сенцова й Кольченка і заявив, що попередні свідчення дані з примусу, етаповано з ростовського СІЗО у невідомому напрямку, повідомив його адвокат Олександр Попков.

/ фото Антон Наумлюк

hromadske.tv

 

Пов`язані новини