Державний секретар Сполучених Штатів Америки Майк Помпео заявив, що побудовані Ізраїлем на Західному березі річки Йордан поселення для палестинців не є порушенням міжнародного права, а всі юридичні питання, пов’язані з цими поселеннями, мають вирішуватися ізраїльськими судами.

Про це повідомляє The New York Times.

Раніше про наміри Помпео зробити відповідну заяву сповістили в Associated Press.

У минулому Сполучені Штати керувалися юридичним висновком Державного департаменту від 1978 року (відомий також як меморандум Гансела за прізвищем автора — юридичного радника Державного департаменту Герберта Гансела). Згідно з ним, цивільні поселення на окупованих територіях є «несумісними з міжнародним правом».

За словами Помпео, таке визначення статусу поселень на Західному березі «не сприяло справі миру».

«Гірка правда така: конфлікт ніколи не матиме юридичного вирішення, а суперечки з приводу того, хто має рацію, а хто — ні під кутом зору міжнародного права, ніколи не призведуть до миру», — заявив Помпео.

У грудні 2016 року Рада безпеки ООН прийняла резолюцію, якою закликала Ізраїль припинити будівництво поселень на окупованих палестинських територіях. Тоді «за» проголосували 14 країн, у тому числі й Україна, а Сполучені Штати — утрималися. Ізраїль різко відреагував на ухвалення резолюції, викликавши послів країн, що підтримали документ, та обмеживши співпрацю з ООН.

Це не перший крок Сполучених Штатів у міжнародно-правових питаннях на користь Ізраїлю. У березні Дональд Трамп підписав декларацію, якою офіційно визнав ще одну окуповану територію — Голанські висоти — територією Ізраїлю.

Західний берег річки Йордан, Східний Єрусалим та Голанські висоти Ізраїль окупував у ході Шестиденної війни 1967 року. Після цього на окупованих територіях ізраїльська влада почала будувати поселення для місцевого палестинського населення. Їх нині нараховується понад сотню, в них проживає понад 413 тисяч людей.

Палестинці стверджують, що наявність ізраїльських поселень на окупованих територіях унеможливлюють створення ними незалежної держави, оскільки розташовані на землях, які вони вважають своїми. Ізраїль натомість посилається на мирний договір із палестинською стороною, укладений в столиці Норвегії Осло в 1993 році, де питання поселень відкладається до остаточного визначення статусу окупованих територій.

За даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, уряд Ізраїлю «сприяє незаконному переміщенню ізраїльських громадян до поселень на окупованому Західному березі».

Поділитись: