США поставили в Україну стільки снарядів 155 мм, що для поповнення своїх запасів знадобиться 5-6 років — SIPRI

Станом на кінець жовтня Сполучені Штати поставили в Україну понад 900 тисяч стандартних і 4 тисячі високоточних 155—міліметрових артилерійських снарядів. За поточних темпів виробництва знадобиться 5—6 років, щоби поповнити запаси у США до попереднього рівня.

Про це йдеться в опублікованому 5 грудня звіті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) щодо 100 найбільших виробників зброї за 2021 рік.

У ньому зазначається, що повномасштабне вторгнення росії в Україну спричинило різке зростання попиту на зброю в Європі та США. У міру того як триває війна, запаси зменшуються.

Так, Контактна група з питань оборони України (так званий формат «Рамштайн») координує зусилля щодо збільшення виробництва зброї та поповнення запасів.

Наприклад, станом на кінець жовтня 2022 року уряд США уклав кілька контрактів зі збройовими компаніями на поповнення запасів США. Зокрема вони включали замовлення на суму 624 мільйони доларів на ракети Stinger. Крім того, є замовлення на значні суми й на протитанкові ракети Javelin та HIMARS.

«Однак для збільшення виробництва зброї потрібен час, і може минути кілька років, перш ніж збройові компанії зможуть пристосуватися до нового попиту, створеного війною в Україні», — йдеться у звіті.

Так, станом на кінець жовтня США поставили в Україну 8500 ракет Javelin, що еквівалентно чотирирічному виробництву. Компанії-виробники планують збільшити поточне виробництво з 2100 ракет на рік до майже 4 тисяч, але подвоєння темпів виробництва може зайняти два роки.

У США поточні темпи виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів складають 14 400 одиниць на місяць. Тому країна та виробники мають плани збільшити темпи виробництва до 36 тисяч одиниць на місяць. Це буде реалізоване протягом наступних трьох років.

Крім того, на значне зростання попиту на військову техніку через російсько-українську війну очікують виробники й у Європі. Наприклад, німецький концерн Rheinmetall очікує, що кількість замовлень для його оборонного підрозділу зросте на 100-150 відсотків між 2021 і 2022 роками та ще на 30-40% у 2023 році.