США та Ізраїль разом зобов'язались не допустити створення Іраном ядерної зброї. Зокрема шляхом застосування сили

Президент США Джо Байден та прем'єр—міністр Ізраїлю Яїр Лапід підписали 14 липня спільне зобов'язання не допустити, щоб Іран заволодів ядерною зброєю. Готові зокрема використати силу.

Про це пише Reuters.

Зобов'язання підписали під час першого візиту Байдена до Ізраїля під час його каденції.

«Сполучені Штати наголошують, що невід'ємним елементом цієї угоди є зобов'язання ніколи не дозволяти Ірану отримати ядерну зброю, і що вони готові використати всі елементи своєї національної могутності для забезпечення цього результату», — заявила американська сторона.

Лапід своєю чергою назвав цю позицію способом запобігання відкритому конфлікту.

«Єдиний спосіб зупинити ядерний потенціал Ірану — це якщо Іран знатиме, що вільний світ застосує силу», — сказав він після церемонії підписання.

Байден назвав запобігання «життєво важливим інтересом безпеки для Ізраїлю та Сполучених Штатів, а також, я додав би, для решти світу».

Раніше Вашингтон та Ізраїль окремо робили завуальовані заяви про можливу попереджувальну війну з Іраном, який заперечує прагнення заволодіти ядерною зброєю протягом багатьох років.

Ядерний потенціал Ірану

У 2015 році Іран підписав міжнародну угоду, яка обмежує його ядерні проєкти. У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід.

З того часу Іран активізував деяку ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди на переговорах у Відні. Зокрема МАГАТЕ заявляло, що Іран виробив збагачений до 20% уран, що вкотре порушило ядерну угоду 2015 року, одним із головних пунктів якої було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%.

Тепер Ізраїль заявляє, що підтримає нову угоду із більш жорсткими положеннями. Іран відмовився від подальших обмежень.

Байден наполягав на поновленні переговорів, але сказав, що Іран має відповісти.