Президент США Дональд Трамп підписав розпорядження, яке накладає санкції на тих, хто продаватиме конвенційну (неядерну) зброю Ірану. Нині ембарго на постачання Тегерану зброї діє на рівні Ради Безпеки ООН, але в жовтні воно автоматично втрачає чинність.

Санкції передбачають заморожування на території США всіх активів та майна, які належать постачальникам неядерної зброї до Ірану або тим, хто такій діяльності сприяє, повідомляє пресслужба Білого дому.

Окрім того, США запровадили санкції проти 27 фізичних та юридичних осіб, які Вашингтон підозрює в сприянні ядерній програмі Ірану. Йдеться передусім про іранські компанії та урядову Організацію з атомної енергії.

Держсекретар США Майк Помпео також оголосив про додаткові санкції щодо низки фізичних та юридичних осіб, яких вважають причетними до розбудови іранської ядерної та ракетної програм. Серед них — і президент Венесуели Ніколас Мадуро, якого США називають «нелегітимним диктатором».

Що за ембарго з приводу продажу Ірану конвенційної зброї?

Ще у грудні 2006 року Рада Безпеки ООН заборонила продаж технологій для розробки ядерної зброї до Ірану. Після цього обмеження кілька разів доповнювали й розширювали, аж поки у 2010 році вони фактично не забороняли продаж і неядерної зброї до Ірану, а також купівлю такої зброї в нього.

У липні 2015 року Іран і п’ять постійних членів Радбезу підписали так звану «іранську ядерну угоду». Тегеран зобов’язався відмовитися від ядерної програми в обмін на поступове зняття санкцій. У жовтні 2015-го угода набула чинності, а з нею — і положення про скасування ембарго через п’ять років, тобто у жовтні 2020-го.

У серпні США намагалися ухвалити резолюцію в Раді Безпеки ООН, яка б продовжила згадане ембарго і після жовтня 2020 року. Але її тоді підтримав лише один із 15 членів РБ — Домініканська Республіка.

І це ще не все

У травні 2018 року США оголосили про вихід із «іранської ядерної угоди», звинувативши Тегеран у її порушенні (той ці звинувачення відкидає). У листопаді того ж року США оголосили про відновлення своїх санкцій щодо Ірану.

А 19 вересня держсекретар Помпео оголосив про відновлення санкцій, накладених проти Ірану через його ядерну програму, які були скасовані Радою Безпеки ООН у 2015 році — якраз через укладання «іранської ядерної угоди».

Європейські гаранти угоди (Велика Британія, Німеччина, Франція) і Росія вже заявили, що такі дії Вашингтона не мають юридичної сили, оскільки вони вийшли з угоди і не можуть вимагати повернення санкцій ООН відповідно до її положень.

Поділитись: