Франція, Німеччина та Велика Британія попередили ООН, що Іран продовжує розробляти балістичні ракети, здатні нести ядерну зброю. Тегеран відмовлятися від цієї програми не планує.

Ці європейські країни звернулись в ООН з відповідним листом, повідомляє Associated Press.

Лондон, Париж та Берлін наголошують, що розробка таких ракет суперечить резолюції Радбезу ООН, яка закликає Іран відмовитися від будь-яких дій, пов’язааних з таким типом ракет.

У цьому листі вони закликали генсека ООН Антоніу Гутерріша зазначити у своїй наступній доповіді, що діяльність Тегерана не відповідає заклику у резолюції Радбезу, якою була погоджена ядерна угода Ірану зі світовими державами.

Йдеться про випробування нової балістичної ракети середньої дальності «Шахаб-3», що здатна нести ядерний заряд. У листі європейських країн є інформація про запуск у квітні 2019-го цієї ракети.

Ракета «Шахаб-3» вважається системою категорії 1, бо здатна нести щонайменше 500 кілограмів корисного вантажу на відстань щонайменше 300 кілометрів.

Також у листі йдеться про запуск такої ракети у липні, про запуск ракети середньої дальності «Боркан-3» 2 серпня хуситами в Ємені, яких підтримує Тегеран, а також про невдалий запуск 29 серпня ракети «Сафір», яка мала вивести на орбіту іранський супутник.

Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф вже назвав лист «відвертою брехнею європейських держав заради того, щоби приховати нездатність виконати свої зобов’язання щодо ядерної угоди».

Представник Ірану в ООН також наголосив, що Тегеран не планує згортати свою ракетну програму.

Нагадаємо, 8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності.

Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Тодішня прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон закликали всіх учасників іранської ядерної угоди надалі повністю виконувати її. Своєю чергою, президент Ірану Хасан Рухані заявив, що Тегеран не відмовиться від угоди й продовжить дотримуватися своїх зобов'язань.

Проте Іран кілька разів порушував умови плану після виходу з нього США. Останній випадок було зафіксовано на початку листопада: у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) йшлося про виявлені в Ірані «часточки природного урану», про які влада країни агентство не повідомила.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: