США знімають усі обмеження на контакти з Тайванем, але незалежною державою не визнають

Держсекретар США Майк Помпео у Вашингтоні, 10 листопада 2020 року
Держсекретар США Майк Помпео у Вашингтоні, 10 листопада 2020 рокуAP Photo/Jacquelyn Martin, Pool

Сполучені Штати знімають усі обмеження на контакти між американськими та тайванськими чиновниками, які діяли десятиліттями.

Про це йдеться у заяві держсекретаря США Майка Помпео.

«Органи виконавчої влади повинні вважати недійсними всі настанови щодо відносин з Тайванем, які раніше видавав Державний департамент», — зазначив Помпео.

За його словами, упродовж декількох десятиліть Держдепартамент створив «складні внутрішні обмеження» на відносини дипломатів, військовослужбовців та інших чиновників із Тайванем. Так, США «намагалися заспокоїти комуністичний режим у Пекіні», каже Помпео.

Водночас у своїй заяві держсекретар називає Тайвань «одним із неофіційних партнерів», не називаючи територію незалежною державою.

Експертка з питань Азії Бонні Глейзер зазначила Reuters, що раніше діяли обмеження на зустрічі з тайванськими чиновниками, зокрема вони не могли в'їхати до Державного департаменту, тому всі зустрічі проводили в готелях. За її словами, адміністрація майбутнього президента США Джо Байдена «не буде у захваті» від рішення Помпео в останні дні президентства Трампа.

У штабі Байдена сказали виданню, що майбутній президент продовжить «мирне врегулювання питань» щодо Тайваню та Китаю.

Як відреагували на це рішення?

Неофіційний посол Тайваню у Вашингтоні Сяо Бі-хім підтримав рішення, зазначивши, що закінчилися десятиліття дискримінації. «Це важливий день для наших двосторонніх відносин», — сказав він.

Китай поки не відреагував на заяву Помпео.

У чому проблема з Тайванем і Китаєм?

Китайська Народна Республіка контролює материковий Китай та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю», вважаючи себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою та навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. З того часу Сполучені Штати не мають дипломатичних відносин із Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю і військову техніку.

Крім того, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Тайвань, зокрема, експортує банани, лічі та чай. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.