США звинуватили Росію в тому, що вона допомогла Сирії приховати використання нею забороненої хімічної зброї шляхом дискредитації роботи Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

Як повідомляє Reuters, про це заявив представник ОЗХЗ від Сполучених Штатів Кенет Ворд.

Йдеться про події 8 квітня 2018 року, коли на контрольоване повстанцями місто Дума у Східній Гуті здійснена хіматака, внаслідок якої загинуло щонайменше 70 осіб. Тоді місто контролювали загони сирійської опозиції.

«Російська Федерація відіграла головну роль у прикритті (факту використання хімічної зброї — ред.). Росія та Сирія можуть сидіти поруч із нами — і водночас вони докорінним чином далекі від нас. Вони продовжують підтримувати використання хімічної зброї», — сказав Ворд.

Російський посол при організації Олександр Шульгін заперечив заяви представника США.

9 квітня 2018 року Організація із заборони хімічної зброї розпочала розслідування атаки в Сирії. 10 квітня уряд Сирії запропонував ОЗХЗ направити команду спостерігачів для розслідування обвинувачень у проведенні хімічної атаки в місті Дума. У ніч на 14 квітня США, Велика Британія та Франція завдали удару по Сирії у відповідь на хімічну атаку у Думі. Удари США, Великобританії та Франції по Сирії підтримали в НАТО.

ОЗХЗ оприлюднила два звіти розслідування атаки в Думі: перший, попередній, вийшов 6 липня; другий, фінальний, - 1 березня. В обох звітах робився висновок про ймоврність застосування під час нападу токсичних хімікатів. Крім того, розслідування інциденту веде створена в межах Організації Група з питань розслідування та визначення фактів (Investigation and Identification Team), звіт якої очікується наступного року.

Минулого тижня портал WikiLeaks оприлюднив електронного листа працівника місії зі з’ясування фактів ОЗХЗ, в якому той начебто зазначав, що у своєму розслідуванні атаки в сирійській Думі Організація «неправильно представляє факти, які він і його колеги встановили на місці подій». Лист було надіслано 22 червня 2018 року — між проміжним і фінальним звітом ОЗХЗ.

Розслідувальна група Bellingcat встановила, що оприлюднений «електронний лист, як видається, принаймні поверхово підриває репутацію ОЗХЗ». Утім фінальна версія звіту враховує висловлені в листі зауваження і насправді робить менш категоричний висновок щодо можливого застосування хімічної зброї під час атаки в сирійському місті Дума у квітні 2018 року.

Поділитись: