Стало відомо, коли продовжиться розгляд позову України проти РФ у Міжнародному суді ООН. Далі — усні слухання і рішення
Другий раунд письмових консультацій за позовом України проти Росії в Міжнародному суді ООН відбудеться у 2022 році. Спершу Київ надасть письмову відповідь на заперечення РФ, потім це зробить Москва, після чого має бути призначена дата усних слухань по суті.
Про це йдеться в рішенні Міжнародного суду ООН від 8 жовтня, оприлюдненого 15 жовтня.
Рішення про другий раунд письмових консультацій ухвалили після наради сторін із президентом Суду 30 вересня. Київ наполягав на якнайшвидшому розгляді справи через «невідкладність питання», тоді як представник Москви просив більше часу через «широкий засяг і складність справи».
Зрештою Суд ООН ухвалив, що Україна повинна до 8 квітня 2022 року подати письмовий контрмеморандум із запереченнями щодо позиції РФ. А Росія своєю чергою повинна надати відповідь до 8 грудня 2022-го.
Після цього, відповідно до процедури, Міжнародний суд ООН повинен призначити дату усних слухань по суті. Як випливає з графіка, раніше 2023 року це не відбудеться. І потім уже Суд має ухвалити вирок за позовом України проти Росії.
«Україна впевнена, що Росія понесе відповідальність за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації», — заявило міністерство закордонних справ України.
Про яку справу йдеться?
У січні 2017 року Україна подала проти РФ позов, у якому вимагає відшкодувати збитки за систематичні порушення двох міжнародно-правових документів: Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Зокрема Україна звинувачує РФ у спонсоруванні незаконних збройних формувань, через діяльність яких постраждали люди під час катастрофи літака рейсу МН17, актів тероризму в Маріуполі, Краматорську, Волновасі. А ще — в утисках корінного населення Криму, кримських татар.
У квітні 2017 року Міжнародний суд ООН у Гаазі видав проміжне (prima facie) рішення за Конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, зобов'язавши РФ забезпечити дотримання прав кримських татар в анексованому Криму, дозволити діяльність Меджлісу та гарантувати доступність освіти українською мовою. Водночас суд вирішив, що у порушенні норм Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму Україна не надала достатньо доказів проти РФ.
У листопаді 2019 року Суд визнав юрисдикцію над позовом України проти Росії. Це означало перегляд до розгляду справи до суті. Суд тоді наголосив, що Україна дотрималась всіх процесуальних досудових процедур. Росія у відповідь висловила сподівання, що Міжнародний суд ООН «залишить без задоволення всі українські претензії».
Це не єдиний позов України проти Росії, який розглядається в міжнародних судах. Зокрема Київ ініціював процес проти Москви в Арбітражному трибуналі МС ООН з морського права у зв'язку з захопленням 28 українських моряків і трьох суден у Керченській протоці в листопаді 2018 року. 11 жовтня трибунал розпочав слухання сторін у справі.
- Поділитися: