Два кандидати на пост Президента України Віктор Янукович (ліворуч) і Віктор Ющенко після закінчення зустрічі в Києві, 26 листопада 2004 року
Фото:

УНІАН

Голова Офісу президента Андрій Богдан каже, що владі для спілкування з громадянами журналісти не потрібні. І це його позиція. Богдан заважає нашим колегам ставити запитання президенту Володимиру Зеленському. Хоча, як юрист, повинен добре знати, що перешкоджання професійній діяльності журналістів заборонене законом. 

Третього серпня Андрій Богдан пішов далі і дозволив собі «обійняти» журналістку «Радіо свобода», щоб «вона не впала, коли їй треба буде бігти за ним». Цей жест та подальше пояснення посадовця, який на думку команди президента, не підпадає під люстрацію, – хамство по відношенню до журналістки. 

Президент Володимир Зеленський теж не добирає слів на адресу журналістів. Наприклад, журналіста-розслідувача Михайла Ткача назвав «хлопчиком». А ще до початку президентської кампанії він сам вимагав поваги до себе з боку п’ятого президента Петра Порошенка. 

Богдан та Зеленський за перші три місяці на чолі країни долучилися до лав високопосадовців, які дозволяли собі зневажливу поведінку та висловлювання на адресу журналістів. Майже всі вони залишили посади, натомість журналісти і далі продовжують ставити питання владі. Ми нагадуємо, хто вони. 

«Перед мордою того журналіста постав той рахунок, а потім піди в суд!»

Автор: Віктор Ющенко — третій президент України

Кому: Сергій Лещенко — на той час журналіст інтернет-видання «Українська правда»

Коли: 25 липня 2005 року на прес-конференції президента 

Що сталося: Сергій Лещенко запитав Віктора Ющенка, яким автомобілем користується його син Андрій. Напередодні на «Українській правді» вийшло розслідування «Андрій Ющенко, син бога?», в якому описувався розкішний стиль життя сина третього президента України. 

Зокрема, у розслідуванні згадувалося, що Андрій Ющенко користується автомобілями Мерседес CLS 500 та BMW М6. У відповідь Віктор Ющенко сказав зокрема, що порадив сину наступне: «Сину, я тобі можу тільки однією порадою душу зм’якшити — учися себе захищати! Учися себе захищати! Рахунок? Підніми з ресторану рахунок. Скільки вас сиділо чоловік, що ви їли, що ви пили? Перед мордою того журналіста постав той рахунок, а потім піди в суд! І учись себе захищати!»

Чим закінчилося: 29 липня 2005 року прес-секретарка Ющенка Ірина Геращенко повідомила, що той напередодні подзвонив Лещенку та «помирився» з ним: «Президент і журналіст у телефонній розмові «потисли один одному руки».

«Я вам не завидую»

Автор: Віктор Янукович — четвертий президент України

Кому: Мустафі Найєму — на той час журналісту «Української правди»

Коли: 21 грудня 2011 року на прес-конференції президента

Що сталося: Мустафа Найєм запитав у Віктора Януковича, у чому секрет успіху бізнесу його старшого сина Олександра та чому в країні все погано, а у Януковича та його сім’ї все добре? 

У Відповідь Янукович почав виправдовуватися, що в його житті майже немає часу для задоволень, а потім звернувся до журналіста: «Я вам хочу сказать, что я вам не завидую», — потім після паузи додав «Мы с вами давно друг друга знаем и понимаем. Остальное додумайте сами». 

Чим закінчилося: 22 грудня прес-секретарка Януковича Дарка Чепак написала Найєму листа-пояснення його фрази: «Президент сказав, що знає Вас особисто та специфіку Вашої роботи. Саме тому він виразив Вам свою людську позицію».

 «Альо, гараж»

Автор: Ігор Коломойський, голова Дніпропетровської ОДА (2014-2015)

Кому: Сергієві Андрушку — журналісту «Радіо Свобода»

Коли: 19 березня 2015-го.

Що сталося: Увечері 19 березня 2015-го тодішній голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський у супроводі озброєних людей приїхав до офісу «Укртранснафти». Сталося це після того, як наглядова рада цього підприємства відсторонила наближеного до Коломойського Олександра Лазорка з посади голови правління. Сам же олігарх пробув тоді у будівлі близько шести годин, а коли виходив — звинуватив оточення президента Порошенка у рейдерстві та облаяв журналіста «Радіо Свобода» Сергія Андрушка.

На запитання журналіста про те, що голова Дніпропетровської ОДА робить уночі в офісі держпідприємства, Коломойський відповів: «З тобою хоче побачитися. Іншої можливості нема, як тебе побачити, твоє обличчя. Радіо Свобода. А чого ти не запитуєш, як рейдерське захоплення в «Укртранснафті» сталося? І російські диверсанти сюди потрапили, га? Чого ти про це не запитуєш? Га? Чи тобі Коломойського, б***ь, треба побачити?» — далі ще з більш брудною лайкою продовжив Коломойський.

«Ти ж Радіо Свобода, поламала Радянський Союз, повалила більшовиків. За ОУН-УПА завжди декларував, а ти за паспортами тут чергуєш? Або чому ти чергуєш? Де твій п*****с цей Лещенко? Ну покажеш ти це по своєму телевізору або по своєму інтернету? Альо, гараж?»

Чим закінчилося: Порошенко оголосив Коломойському догану. Рух «Стоп цензурі» вимагав від олігарха вибачень. Згодом Коломойський визнав, що як чиновник не мав права так поводитися. «Але приносити вибачення не збираюся. Можу принести вибачення журналістському співтовариству, але Андрушку — ні».

«Загубися»

Автор: Михеіл Саакашвілі, лідер партії «Рух нових сил»

Кому: Джону Фішеру, журналісту BBC

Коли – 6 грудня 2017-го.

Що сталося: На початку грудня 2017-го до квартири Міхеіла Саакашвілі прийшла з обшуками Служба безпеки України. Через звинувачення у фінансуванні його партії олігархом-утікачем Сергієм Курченком

Політика затримали, але його прихильники заблокували авто силовиків і звільнили лідера «Руху нових сил». Після цього Саакашвілі разом із соратниками попрямував під Верховну Раду, де влаштували мітинг. Згодом з нього постало наметове містечко.

Під час одного із мітингів під Верховною Радою журналіст BBC Джон Фішер запитав Саакашвілі, чи збирається той здаватися владі Грузії (там він наразі є засудженим за двома справами, у двох інших - триває процес). На що той відповів: «Загубися».

Чим закінчилося: нічим. Саакашвілі розвернувся і втік від камери.

«Дорогенька моя»

Автор: Петро Порошенко, п’ятий президент України

Кому: Марині Баранівській — на той час журналістці видання «Детектор медіа» 

Коли: 28 лютого 2018-го

Що сталося: У передостанній рік своєї президентської каденції Петро Порошенко відзначився зухвалим звертанням до журналістки «Детектор медіа» під час прес-конференції. Журналістка Марина Баранівська запитала: «Як це — бути президентом-олігархом у країні, де люди живуть на межі гуманітарної катастрофи? Чи не відчуваєте свою ціннісну невідповідність цій посаді?».

У відповідь президент почав перераховувати свої досягнення на посаді та запросив журналістку провести з ним один день, аби вона змінила свою думку, звернувшись до неї «дорогенька моя».

Чим закінчилося: Через тиждень після цього — до Міжнародного жіночого дня співробітниці медіа запустили флешмоб #ятобінедорогенька. Його мета — нагадати президентові про неприпустимість сексизму і подібних звернень до журналісток.

День із Порошенком журналістка таки провела і зняла про це документальний фільм «Один день з президентом». За своє звернення Порошенко не вибачився. А ініціативи з футболками назвав дурницею.

«Освободи девочку»

Автор: Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ

Кому: журналістці Громадського Вікторії Рощиній

Коли: 28 грудня 2018-го.

Що сталося: Журналістка «Громадського» Вікторія Рощина, готуючи матеріал про колишніх працівників «Беркуту», які на той момент продовжували службу в поліції, звернулася до міністра за коментарем на одній з публічних подій. Аваков, вислухавши частину запитання, зазначив, що «буде робити те, що потрібно йому», а не журналістці. А на подальші запитання звернувся до охорони: «освободи девочку».

Чим закінчилося: Жодної реакції.

Поділитись: