Стрілянина в мечетях Нової Зеландії: один із нападників назвав себе «еко-фашистом», що контактував із Брейвіком

Члени мусульманської спільноти сидять на бордюрі після стрілянини, що призвела до численних загиблих і поранених у мечеті Лінвуд Масджид в Крайстчерчі, Нова Зеландія, 15 березня 2019 року
Члени мусульманської спільноти сидять на бордюрі після стрілянини, що призвела до численних загиблих і поранених у мечеті Лінвуд Масджид в Крайстчерчі, Нова Зеландія, 15 березня 2019 рокуEPA-EFE/Martin Hunter

Один із імовірних винуватців масового вбивства в мечетях Нової Зеландії назвав себе «білою людиною» та «етнонаціоналістичним еко—фашистом». Нападники ретельно готовувалися, адже залишили маніфест і розписали зброю іменами людей, які скоювали масові вбивства в різні часи, а також військових діячів. Що ще відомо про підозрюваних у стрілянині?

15 березня близько 13:40 за місцевим часом після денної молитви у мечетях Аль-Нур і Лінвуд Масджид, що у новозеландському місті Крайстчерч, озброєні чоловіки почали стріляти в людей. Щонайменше півсотні вірян загинули, десятки шпиталізовані з пораненнями.

Як розповіли кореспондентові телеканалу Al Jazeera очевидці, чоловік у чорному одязі та шоломі з автоматом увійшов до мечеті Аль-Нур та почав розстрілювати людей, які молилися. Очевидці кажуть, що нападник рухався з одного крила мечеті в інше, стріляючи по людях, зокрема у жінок та дітей. За кілька годин після атаки поліція міста Крайстчерч затримала чотирьох підозрюваних — трьох чоловіків та жінку. Головний підозрюваний — 28-річний австралієць.

Маніфест

Перед тим, як аккаунт у соцмережі одного з імовірних терористів заблокували, він оприлюднив маніфест — документ на 73 сторінки. Маніфест сповнений антиіммігрантської та антимусульманської риторики. В ньому також пояснені мотиви нападу.

Автор маніфесту назвав себе Брентом Таррантом, «28-річною білою людиною», уродженцем Австралії. Свою батьківщину Таррант характеризує як країну, що схильна до політичної апатії. Каже, що Австралія завжди була не більше, ніж «європейською колонією».

Також Таррант заперечив припущення про те, що у своїх вчинках міг потрапити під вплив друзів чи колег, бо, мовляв, «оточення було типовими австралійцями, апатичними та аполітичними, які по-справжньому демонстрували мотивацію хіба у питаннях захисту прав тварин, податків та екології».

Ймовірний нападник називає себе «етнонаціоналістичним еко-фашистом», який раніше був комуністом, анархістом та лібертаріанцем.

У маніфесті людина, яка називає себе Брентом Таррантом, каже, що занепокоєна зґвалтуваннями, які відбувалися останнім часом у Британії та Німеччині, і були скоєні не європейцями.

Як пише The Sydney Morning Herald, невідомо, чи був нападник залучений до ультраправих неонацистських угруповань в Австралії. Втім його світлини з видаленого аккаунта у Twitter подібні до зображень, які використовує антиіммігранська група «Динго».

Також видання зазначає, що чимало тез Тарранта, які він висловив у маніфесті, нагадують погляди норвезького терориста Андерса Брейвіка. Той у 2011 розстріляв 69 людей, переважно дітей, у літньому таборі на острові Утея. Причому в документі сам Таррант каже, що особисто контактував з Брейвіком. Ще нападник схвалює міграційну політику Дональда Трампа, якого він називає «символом нової білої ідентичності».

Шоковані члени сімей мусульманської спільноти стоять біля мечеті Лінвуд Масджид після стрілянини, Крайстчерч, Нова Зеландія, 15 березня 2019 рокуEPA-EFE/Martin Hunter

Зброя

За словами місцевої поліції, в автівці нападників було знайдено декілька бомб. На відео, яке знімав один із нападників, видно, що на автоматах є написи білою фарбою: це імена винуватців масових вбивств різних часів, а також деяких військових діячів. Серед них є, наприклад, ім’я сербського лицаря Мілоша Обилича, який, за легендою, у 1389 році заколов турецького султана Мурада.

Також на зброї нападників є імена Байо Пивлянина та Новака Вуйошевича, які очолювали повстання проти османів. Серед написів є й згадки про битву під Віднем 1683 року, коли християни здобули перемогу над Османською імперією, та про Гастона IV (віконта Беарна), який брав участь у Першому хрестовому поході й воював проти турків-мусульман.

Серед масових вбивць згадується Александр Біссонетт. Він у січні 2017 року увірвався в будівлю Ісламського культурного центру Квебека та відкрив вогонь по людях, які молилися в ньому. Тоді він убив шістьох та важко поранив ще п’ятьох людей — і отримав довічне ув’язнення.

Ще одне ім’я на автоматі нападника — Лука Траїні, націоналіст, який влаштував стрілянину в італійському місті Мачерата. Тоді постраждали шестеро людей, переважно темношкірі мігранти.

На автоматі також є напис українською — «Павло Сергійович». На думку політолога Антона Шеховцова, найімовірніше, йдеться про Павла Лапшина, праворадикального терориста, уродженця України, якого засудили до 40 років позбавлення волі за вбивств мусульманина у британському Бірмінгемі та підрив у трьох мечетях у 2013 році.

Медики надають допомогу пораненому в мечеті Лінвуд Масджид в Крайстчерчі, Нова Зеландія, 15 березня 2019 рокуEPA-EFE/Martin Hunter

Відеотрансляція

Один із нападників транслював напад у прямому ефірі: 17-хвилинне відео з моторошними кадрами стрілянини було оприлюднене і у Facebook, і в YouTube, а також у Twitter та Instagram. Посилання на трансляцію розмістили на 8chan — англомовному іміджборді. Також там містилися посилання на маніфест і повідомлення про те, що теракт транслюватиметься наживо.

Мережа Facebook видалила сторінку та відео. Новозеландська поліція закликала не поширювати «тривожні кадри, пов’язані з інцидентом у місті Крайстчерч».

Розміщене на Facebook відео починається з того, що чоловік на автівці під’їжджає до мечеті Аль-Нур у Крайстчерчі. В авто поряд із ним на пасажирському сидінні — ще один чоловік. Той, хто був за кермом, припаркував автівку, дістав автомат, при цьому продемонструвавши кілька одиниць зброї у багажнику, та увійшов до мечеті. У дверях він одразу ж застрелив одну людину.

На відео чути, як в автівці нападника грає музика — пісні сербською та німецькою. У сербській згадується Радован Караджич на прізвисько «м’ясник Боснії» — політичний лідер боснійських сербів та військовий злочинець, який влаштував геноцид боснійських мусульман та був засуджений до 40 років ув’язнення.

Відомо, що на самому початку відео стрілок також каже: «Не забудьте підписатися на PewDiePie». PewDiePie (Пьюдіпай, справжнє ім’я Фелікс Чельберг) — надпопулярний шведський YouTube-блогер із понад 85 мільйонами підписників, якого звинувачують у тому, що він висловлює антисемітські ідеї. Після атаки Чельберг написав у своєму Twitter, що «погано почувається від того, що ця людина (нападник) назвала моє ім’я», а також висловив співчуття родинам загиблих.