Суд Маріуполя взяв під варту «Палича», якого називають головним катом українців в окупованому Донецьку

Денис Куліковський під час засідання суду
Денис Куліковський під час засідання судуНаціональна поліція

Приморський суд Маріуполя взяв під варту на два місяці без можливості внесення застави підозрюваного у катуваннях українців на тимчасово окупованій території Донецької області Дениса Куліковського, на прізвисько «Палич».

Про це з суду повідомляють «Ґрати».

Прокурори просили арешт для Куліковського, наголошуючи на ризиках його втечі, тиску на слідство, свідків та потерпілих, знищення або спотворення речових доказів.

Як стверджують «Ґрати», сам Куліковський визнав провину та просив помістити його в ізолятор задля його ж безпеки.

Голова СБУ Іван Баканов, коментуючи інформацію про затримання "Палича" на підконтрольній Україні території не зазначив, як довго він тут перебував та як саме опинився.

«Я думаю, що тут важливіше не те, як він опинився в Києві, а що контррозвідка СБУ спрацювала ефективно і затримала його», — зазначив Баканов та додав, що жодних угод з правоохоронцями в підозрюваного не було.

«Особисто зі мною в нього не було ніяких угод. Якби були, він би не був затриманий», — сказав Баканов. На уточнювальне питання про те, чи дійсно «Палич» перебував у Києві з 2019 року, він не відповів, заславшись на таємницю досудового слідства.

Що відомо про «Палича»?

Куліковського називають одним із головних катів «Ізоляції», її очільником. За інформацією СБУ, цей чоловік організовував і брав безпосередню участь у вбивствах і катуваннях протиправно ув’язнених громадян України.

Колишні в’язні пригадують, що він жив у Кураховому, працював у місцях позбавлення волі, а у 2014-му приєднався до бойовиків. «Знав усякі блатні речі, намагався влаштувати порядки зони. Коли випивав, прокидалися садистські звички», — розповідали в’язні та додавали, що коли він випивав, то міг забити людей до півсмерті.

«Першими почали бити жінок. У сьомій камері на той момент була переважно молодь: дівчата до тридцяти років. Попри музику я чітко чув за стіною їхній стогін і глухі удари, поки сам Палич кричав на них: "Шлюхи!" — і пропонував, щоб котрась із них зробила йому мінет», — згадували колишні полонені «Ізоляції».

«Палич» керував «Ізоляцією» до лютого 2018 року. Після чергового побиття одного з ув'язнених його відсторонили. Замість нього керувати поставили росіянина з позивним «Кузьміч» та заступника «Палича», Юру-танкіста.

Куліковському інкримінують 4 статті кримінального кодексу:

  • ст. 149 (торгівля людьми);
  • ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації);
  • ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань);
  • ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни).

За словами першого заступника очільника Нацполіції Сергія Пантелєєва, «Палич» входив до угруповання, яке діяло на окупованій території, і був правою рукою її лідера — заступника начальника служби спеціальних операцій «Міністерства державної безпеки ДНР» Василя Євдокимова.

Що таке «Ізоляція»?

Це тюрма, яку створили на території мистецького фонду «Ізоляція» після захоплення Донецька російськими диверсійними загонами у 2014 році.

На території тренуються бойовики самопроголошеної «ДНР», зберігається склад військової техніки, а також утримуються незаконно ув'язнені люди, яких піддають тортурам.

Вироки, за якими туди потрапляють люди, виносяться незаконними судами «ДНР» без належного розслідування, а сама територія є секретною.

За словами Пантелєєва, протягом 2021 року правоохоронці опитали 38 потерпілих, котрі впізнали «посадовців» «Ізоляції». Загалом встановили 45 учасників злочинної організації. Серед них колишні міліціонери, колишні й діючі військові, які були на боці «ДНР», колишні керівники й співробітники колоній.

Що з такими справами?

У Медійній ініціативі за права людини зазначили, що зараз у судах перебувають дві справи стосовно подій в «Ізоляції». Першу, за обвинуваченням Євгена Бражникова, рішенням Верховного суду передали з Донецької області в Оболонський суд Києва.

«Заочно» провадження щодо ще восьми бойовиків передали до суду у Покровську, підготовче засідання в якому заплановане цього тижня.

Денис Куликовський є в переліку людей, щодо яких українські правозахисні організації Медійної ініціативи за права людини та Українська Гельсінська спілка з прав людини найближчим часом проситимуть ввести санкції через грубе порушення прав людини на окупованих територіях.

Закон про воєнні злочини

За понад шість років український Кримінальний кодекс не адаптували до російсько-української війни. У ньому досі не була прописана відповідальність за злочини проти людяності, а склади воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного права.

У травні Верховна Рада ухвалила відповідний законопроєкт. Він передбачає впровадження кримінальної відповідальності для військових командирів, людей, що фактично діють як командири, та інших начальників за будь-який злочин, скоєний їхньою підлеглою особою, якщо вони напевне знали (або повинні були та могли знати) про вчинення/намір вчинити злочин.

Також прописали покарання за воєнні злочини проти людяності, особи, власності, проти гуманітарних операцій, рухомих і нерухомих цінностей, будівель та центрів, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права тощо.

Втім правозахисниця Олександра Матвійчук нагадала про те, що президент шість місяців не підписав цей закон.

«Такий стан речей прямо суперечить публічним заявам Володимира Зеленського, що Україна має намір продовжувати притягати до відповідальності винних за системні порушення, які тривають на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу», — зазначила Матвійчук.