Федеральний суд Швейцарії відхилив звернення Російської Федерації та ухвалив рішення, що третейський суддя в Женеві компетентний розглядати клопотання 12 українських компаній щодо компенсації активів, втрачених унаслідок націоналізації в анексованому Криму.

12 українських компаній, серед яких «Укрнафта», у 2015 році подали скаргу до Трейтейського суду в Гаазі з вимогою компенсації російською стороною конфіскованих після анексії Криму активів. «Укрнафта» вимагає 50 мільйонів доларів, тоді як інші 11 компаній претендують в сумі на 47,4 мільйони доларів.

Клопотання ґрунтувалось на угоді між про захист інвестицій, яку Україна та РФ підписали в 1998 році.

Оскільки російська сторона відмовилася співпрацювати, Гаазький третейський суд для арбітражу у цій справі назначив третейську суддю Ґабріеллу Кауфман-Колер, яка базується в Женеві.

Москва спробувала оскаржити право судді розглядати цю справу. Аргументація російських юристів опиралася на той факт, що угода про захист інвестицій розповсюджується лише на активи, які на момент розміщення перебували на території іншої країни. За версією російської сторони, інвестиції компаній були здійснені, коли Крим був частиною України, а отже не підпадають під дію угоди. Крім цього, Україна вважає Крим своєю територією з огляду на незаконність анексії півострова.

Швейцарський суд вирішив, що угода про захист інвестицій має діяти і на інвестиції, які опинились на території іншої країни на момент експропріації.

Нагадаємо, 17 жовтня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб оголосив про початок процедури підготовки до позову проти Російської Федерації через майно «Дельта банку», яке втратили внаслідок анексії Криму.

/Лев Коротаєвський

Поділитись: