Суд у Франції визнав винною жінку, яка вбила чоловіка, що ґвалтував її й знущався над нею. Та її відпустили із зали суду

40-річна Валері Бако разом із родичами прибуває до суду в Шалон-сюр-Сон, Франція. 24 червня 2021 року
40-річна Валері Бако разом із родичами прибуває до суду в Шалон-сюр-Сон, Франція. 24 червня 2021 рокуLaurent Cipriani / AP

Суд французького міста Шалон—сюр—Сон визнав 40—річну Валері Бако винною в убивстві її чоловіка — той із 12 років її ґвалтував, а потім змусив займатися проституцією. Жінку засудили до чотирьох років ув’язнення, зокрема трьох умовно — оскільки рік вона вже відбула за ґратами, її відпустили із зали суду.

Про це повідомляє AFP.

Історія Бако набула розголосу у Франції. У 12 років її вперше зґвалтував вітчим Деніель Полетт, який був на 25 років старший за неї. Сестри Бако розповіли про це соцпрацівникам, і у 1995 році Полетт ненадовго сів у в’язницю. Але коли він відбув ув’язнення, то повернувся до матері Бако й продовжив ґвалтувати дівчину.

У 17 років Валері завагітніла від Полетта. Мати вигнала її з будинку, після чого вона стала жити з Полеттом. Усього в них народилися четверо дітей. Жінка згадувала, що Полетт повністю контролював її життя: «Він мене бив, спершу шмагав, а потім — кулаками, придушував. Він бив мене, і потім усе налагоджувалася».

У 2002 році Полетт, який тоді вийшов на пенсію, змусив Бако заробляти на життя проституцією — бо вона, за його словами, «ні на що не здатна», і це був єдиний спосіб відпрацювати витрачені на неї гроші. Своїх клієнтів Валері приймала в мікроавтобусі, який облаштував Полетт. Там були місця для спостереження й навушники, через які той стежив за діями Бако.

У березні 2016 року Полетт змусив Бако прийняти клієнта, який її зґвалтував. Та схопила пістолет, який був у мікроавтобусі, й застрелила з нього чоловіка. Двоє дорослих дітей Бако допомогли матері закопати тіло. Їм пізніше присудили за це по шість місяців умовно. Сама Бако пояснювала: вбила Полетта, бо боялася, що той схилить до проституції і її 14-річну доньку.


Куди звертатись у разі насильства в Україні?

  • 102 ― Національна поліція України;
  • 15-47 ― урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства;
  • 116-123 або 0 800 500 335 ― «Ла Страда»;
  • 772 або 0 800 500 225 ― Національна дитяча гаряча лінія;
  • мобільні бригади Міністерства соціальної політики в регіонах;
  • денні центри UNFPA;
  • @police_helpbot ― чат-бот у Telegram від МВС.

На сайті «Розірви коло» ви знайдете інформацію, як розпізнати насильство та захистити себе.

Станом на 1 січня 2021 року у 18 областях та у Києві діяли 33 притулки для постраждалих від домашнього насильства.

В Україні діють 304 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, а також 10 денних центрів для перебування постраждалих від насильства.


У 2017 році Бако арештували; тоді ж вона зізналася в убивстві. Наступного року її відпустили до оголошення вироку у справі. Історія Бако стала резонансною: петиція з вимогою виправдати жінку набрала понад 700 тисяч підписів, а книга Бако «Всі знали» про пережите нею вийшла у травні 2021 року й стала бестселером.

Родичі Полетта на суді описували його як «монстра». 59-річна сестра чоловіка на суді прямо заявила: «Найбільше в цьому світі хочу подякувати Валері, тому що вона його вбила. Вона зробила те, що я мала зробити ще давно». Психіатр, який свідчив на суді, констатував, що Бако діяла вимушено — не мала інших можливостей попросити про допомогу.

Суд визнав Бако винною в убивстві Полетта і засудив до чотирьох років позбавлення волі з трьома роками умовно. Оскільки рік ув’язнення жінка вже відсиділа, її відпустили із зали суду. Її зустріли вигуками «Браво!» «Я не відчуваю полегшення… повністю розбита — фізично й психологічно», — заявила Бако журналістам після виходу із зали суду.

Обвинувачення просило для Бако п’ять років ув’язнення з чотирма роками умовно. Прокурор Ерік Жиллє пояснював: «Кримінальний суд виступає за цивілізовані цінності, головною з яких є захист життя. Якщо людина бере правосуддя у свої руки, то це означає, що всі перебувають у війні один з одним».

AFP зазначає, що справа Бако перегукується з історією Жаклін Саваж — вона 47 років була заміжня за чоловіком, який бив її та дітей. У 2012 році жінка застрелила чоловіка через день після самогубства сина. Суд засудив Саваж до 10 років ув'язнення, але у 2016 році її помилував тодішній президент Франції Франсуа Олланд.

Як зазначало The Guardian у матеріалі про Бако, Франція має найгірші в Європі показники феміциду, яке в країні визначають вбивства жінки її нинішнім чи колишнім партнером. За 2021 рік таких убивств у Франції вже сталося 55, зокрема троє — в червні.