Суд у Москві залишив чинним «вирок» українському правозахиснику Буткевичу про 13 років ув'язнення

Правозахисник Максим Буткевич
Правозахисник Максим Буткевич«Радіо Свобода»

Суд у Москві за розглядом апеляції на «вирок» полоненому Максиму Буткевичу залишив чинним рішення про 13 років ув'язнення для українця.

Про це пише російське видання «Медиазона».

Однак російський суд постановив зарахувати фактичний час тримання українця під вартою в СІЗО Луганська з 19 серпня 2022 року — з моменту підтвердження від Міноборони росії про те, що Буткевич ув'язнений.

Адвокат Буткевича зазначив, що чекатимуть на обмін українця, а як його не буде — подаватимуть касаційну скаргу.

Під час останнього слова в суді Максим Буткевич подякував усім, кому небайдужа його доля та всіх українських військовополонених.

«Люди, які перебувають у статусі або військовополонених, або вже засуджених, теж постійно думають не лише про рідних та близьких, а й про всіх, хто залишився на волі, хто перебуває в Україні, і всі сподіваються, що військовополонених звільнять», — цитують Буткевича «Ґрати».

У чому окупанти звинувачують Буткевича?

У березні «суд» на окупованих територіях Донеччини та Луганщини «засудив» Максима Буткевича до 13 років колонії суворого режиму за нібито обстріл під'їзду житлового будинку в Сєвєродонецьку та поранення двох цивільних.

У слідчому комітеті росії заявляють, що Буткевич нібито визнав свою провину. Однак чоловік із червня 2022 року перебуває в російському полоні, а незалежні адвокати — і з російської, і з української сторони — не мають доступу до матеріалів його справи.

Про полон Максима Буткевича стало відомо 24 червня, коли кремлівські ЗМІ поширили відео з ним та іншими військовими, які, як зазначається, опинилися в полоні під Гірським на Луганщині. російська пропаганда також випустила низку сюжетів, де називала Буткевича «пропагандистом», «нацистом» і «командиром взводу карального загону».

МЗС України наголосило, що весь судовий процес є фейковим і був зрежисований у росії, щоб легалізувати політичну розправу над українськими громадянами. Оголошені вироки щодо Буткевича та інших військовополонених є незаконними та нікчемними, наголосило міністерство.

Що відомо про Буткевича?

Український правозахисник і журналіст є співзасновником «Громадського радіо» (2013) і центру прав людини ZMINA. Раніше працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty International і громадської ради при МВС.

Також Буткевич був координатором і співзасновником проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку, українським переселенцям і протидію мові ворожнечі.

У березні 2022 року Максим Буткевич пішов до лав Збройних сил України.