Суд у США задовольнив клопотання Трампа, яке може сповільнити розслідування про секретні документи у його резиденції

Федеральна суддя США задовольнила клопотання експрезидента Дональда Трампа про призначення спеціального юриста у справі про секретну документацію, яку знайшли у його резиденції Мар—а—Лаґо у Флориді. Це може сповільнити хід справи.

Про це пише Reuters.

За законодавством США, special master, про якого просив Трамп, — це незалежний юрист, якого призначає федеральний суд для розгляду матеріалів, на які може поширюватися привілеї щодо конфіденційності інформації.

У справі Трампа йдеться про аналіз документів, які ФБР вилучило у його резиденції. Так, юрист має перевірити, чи поширюється на ці документи привілей щодо конфіденційного спілкування між адвокатом та клієнтом, та так званий виконавчий привілей — право президента США на конфіденційне спілкування за певних обставин.

Адвокати Трампа заявили, що ця перевірка дозволить відфільтрувати документи з «дуже особистою інформацією», зокрема щоденники чи журнали Трампа, та повернути їх.

Але Міністерство юстиції США заявляло, що це клопотання є необґрунтованим, бо слідчі вже завершили перевірку потенційно конфіденційних записів. Окрім того, у Трампа немає правових підстав вимагати повернення президентських документів, оскільки вони йому не належать після завершення каденції.

Суддя Ейлін Кеннон, яку у 2020 році призначив на посаду Трамп, заборонила Міністерству юстиції переглядати або використовувати вилучені матеріали для свого розслідування, доки не буде завершено незалежний огляд. Однак розвідка США може продовжувати перевірку того, чи можуть вилучені записи завдати будь-якої шкоди національній безпеці у разі, якщо їх розкриють.

Скільки саме триватиме перевірка документів — невідомо. Поки незрозуміло, чи буде Міністерство юстиції оскаржувати рішення судді.

Що за справа Трампа з документами?

9 серпня Дональд Трамп заявив, що співробітники Федерального бюро розслідувань провели обшук у його резиденції Мар-а-Лаґо у Флориді. Як стало відомо журналістам, у результаті обшуку у Трампа вилучили близько 20 ящиків із речами. З-поміж них — 11 пакетів з документацією, зокрема з грифом «цілком таємно».

За даними ЗМІ, правоохоронці розслідують справу щодо вилучення або знищення записів, перешкоджання правосуддю та порушення Закону про шпигунство. Варто зазначити, що порушенням цього закону, окрім власне шпигунства, може бути відмова повернути документи національної безпеки за запитом. Це передбачає покарання у вигляді ув'язнення або штрафу.

Адвокати Трампа стверджують, що той використовував свої повноваження для розсекречення матеріалів до того, як залишив свій пост. Та попри це, правоохоронці розслідують неправомірне поводження з державними документами, незалежно від того, чи є вони секретними. Тож заява Трампа не матиме ніякого відношення до потенційних правопорушень.