Війна

Засуджений за вбивство: чому суд відпустив прикордонника Колмогорова?

7 листопада, 2017 23:32
Війна/Засуджений за вбивство: чому суд відпустив прикордонника Колмогорова?
Зберегти
Вигляд
lead
Прикордонника Сергія Колмогорова звинуватили в навмисному вбивстві жінки та перевищенні службових обов’язків і засудили до 13 років тюрми.

Прикордонника Сергія Колмогорова звинуватили в навмисному вбивстві жінки та перевищенні службових обов’язків і засудили до 13 років тюрми. Це був вирок суду Маріуполя. І тоді, і тепер чоловік не визнає своєї провини й твердить, що виконував наказ — у 2014 році прикордонники обстріляли цивільну автівку, яка видалася їм підозрілою.

6 листопада Вищий спеціалізований суд відпустив Колмогорова з-під варти й відправив справу на перегляд.

Останній тиждень, поки тривали засідання суду, йому висловили підтримку колеги-прикоронники, народні депутати, й навіть президент України на офіційній сторінці у Facebook:  

«Добре, що суд ухвалив рішення про перегляд справи з урахуванням усіх складних обставин. Війна — це суворий час, не ми її розпочинали, і кожна втрата нам болить. Іноді й сама Вітчизна має брати під захист своїх захисників». 

Сам Колмогоров, щойно вийшовши із зали суду, сказав журналістам Громадського, що прикордонники «все зробили правильно»:

Що саме відбулося у вересні 2014 року й чому це призвело до смерті цивільної жінки? Хто має відповідати за вбивство «в умовах війни» на думку самих прикордонників і рідних загиблої — розбиралося Громадське.

 Як загинула Інна Рожкова

За словами Євгена Рожкова, того дня вони з дружиною поїхали власним авто до узбережжя Азовського моря на пляж «Піщаний». Назад поверталися о 20:30, коли наближалися до приватного сектору, він почув ляск і побачив спалахи, розповів Євген у коментарі «Українській правді»:

«Не було там ніякого блокпосту, ніяких знаків. У полі зору не було нікого, хто намагався б мене зупинити, попередити». ​ 

Стріляли прикордонники, вони перебували за півсотні метрів від авта. На пасажирському сидінні була Інна — дружина Євгена. Як потім засвідчила судово-медична експертиза, в неї влучило три кулі з 12-и випущених з АКС-74, одна потрапила в голову навиліт. Жінка померла тієї ж ночі в лікарні.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа ІЛ-76: генералів під час війни (не) судять

Євген розповідає, що не встиг нічого зрозуміти. Їхав повільно, швидкість не перевищувала 30 кілометрів на годину — швидше такою дорогою просто не вийшло б. Після влучання машину занесло й вона врізалася в стовп. За словами чоловіка, його витягли з машини й одразу почали питати, кому вони подавали «сигнальні знаки».

Інна та Євген Рожкови. Архівне фото

Євген Рожков запевняє, що загибелі дружини прикордонникам не пробачить. В інтерв’ю виданню «Українська Правда» він розповів, що через погрози вимушений був поїхати з країни, а сина вивезти до Франції, де живе його мати.

У деяких засіданнях суду Рожков брав участь через Skype із Санкт-Петербургу. Після чого, розповідає він, йому закидали сепаратизм і втечу в Росію. Але Євген пояснює: ніколи не приховував, що його робота пов’язана з частими поїздками за кордон, зокрема й у Росію.

Чому прикордонники відкрили вогонь

Водій автомобіля подавав сигнали фарами, що викликало підозру. Так пояснив обвинувачений Сергій Колмогоров причини того, що прикордонники відкрили вогонь по цивільній машині. Вони запідозрили Рожкових у передачі cигналів комусь у морі, звідки у 2014 році військові чекали нападу на Маріуполь, навколо якого вже точилися бої.  

За свідченнями Сергія Колмогорова, він подав сигнал водієві рукою, а коли той не відреагував, почав стріляти по колесах, щоб зупинити авто. Учинив саме так, бо отримав наказ від командування: «зупинити й перевірити автомобіль». 

На той час в Маріуполі вже розпочалася антитерористична операція. Усе відбувалося відбулася в 30 — 40 кілометрах від лінії розмежування. Але в рішенні суду Маріуполя йдеться, що це не було приводом відкривати вогонь, позаяк підозрюваний не довів, що пасажири автомобіля загрожували життю й здоров’ю військових.

Крім того, у прикордонників не було єдиної форми, розпізнавальних знаків, на дорозі не було шлагбаумів або інших знаків, які б дали зрозуміти водієві, що він проїжджає блокпост. Згідно з рішенням суду, сигнали прикордонника, які, за словами Колмогорова, він подавав, не були зрозумілі водієві, або ж він їх узагалі не побачив.

Колмогоров також стверджує, що стріляв спочатку в повітря, а коли машина не зупинилася, лише по колесах, решітці радіатора та в капот. Але судово-медична експертиза визначила інше, йдеться у рішенні суду Маріуполя:  

«На капоті 6 отворів (скрізних), ум’ятина посередині; на бампері в правій частині — один скрізний отвір; на водійських дверях 1 скрізний отвір, на задніх лівих дверях — 1 скрізний отвір, на задньому склі 8 скрізних отворів і скло повністю потріскане на дрібні частини; на задніх правих дверях повністю відсутнє скло, на даху 5 скрізних отворів».

 Про вхідні отвори від куль у колесах у рішенні суду не йшлося.

 Справу розглядатимуть у суді знову

Сергій Колмогоров провини не визнавав і не визнає. Каже, що він і його колеги діяли згідно з наказом, тож усе зробили правильно. Під час звільнення з-під варти поряд з ним були його матір і колеги:

«Я вдячний усім за підтримку, ми робитимемо все, щоб подібних випадків більше не сталося».

Після вироку суду в Маріуполі Сергій Колмогоров змінив адвоката. Тепер його захищає Андрій Стельмощук. Адвокат апелює до суду тим, що ситуація, в яку потрапив підзахисний, — не поодинокий випадок від початку бойових дій на Донбасі, та чи означає це, що військовий має відповідати за виконання наказів:

«Яким чином ухвалюватимуть рішення ті військовослужбовці, які зараз несуть службу й захищають країну, якщо суд дійде висновку, що солдат Колмогоров міг ослухатися наказу командира й не виконувати його?»

За свідченнями Сергія Колмогорова, він подав сигнал водієві рукою, а коли той не відреагував, почав стріляти по колесах, щоб зупинити автівку. Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Сергій Колмогоров певен — наказ командира був правильним.

«Начальником першої мобільної прикордонної застави старшому солдату… та солдату ... було надано вказівку зупинити та перевірити автомобіль марки Skoda Rapid»​, — свідчив у суді Маріуполя командир прикордонника.

Стріляв Колмогоров не один, разом з ним було ще дев’ятеро прикордонників. Кулі, які знайшли в тілі загиблої, були випущені з такої ж зброї, яка була в Колмогорова, – йдеться у рішенні маріупольського суду.

Олег Медведчук, керівник тактичного угрупування «Кордон», в якому служив Колмогоров, у своєму наказі не сумнівається. Про це розповів журналістам «Громадського.Радіо»:  

«Бойовий наказ визначив, що військовослужбовці на даній ділянці повинні були виконати задачу щодо недопущення дій диверсійно-розвідувальних груп противника, їх виявлення і знищення при необхідності. А також проведення комплексу режимних заходів для виявлення осіб, які, можливо, причетні до протиправної або терористичної діяльності. В умовах антитерористичної операції вони такий наказ отримали… Один з військовослужбовців виявив транспортний засіб, який виїхав на узбережжя моря. Для військовослужбовців це було фактором ризику. Вони вирішили перевірити цей транспортний засіб. Доповіли про це й отримали наказ. Не просто побажання чи вказівку… Вони цей наказ виконали».

Вищий спеціальний суд з розгляду кримінальних і цивільних справ скасував вирок Приморського суду Маріуполя й ухвалу Апеляційного суду Донецької області щодо Колмогорова, призначивши новий розгляд справи. За словами Олега Медведчука, відбуватиметься це в місті Бердянськ:

«Виникає питання до суду, бо це так звані «прифронтові суди». Вони можуть бути упередженими, судді можуть мати зв’язки з окупованими територіями. Ми будемо думати над тим, щоб змінити місце розгляду територіально».

Адвокати Сергія Колмогорова вимагають закрити справу й звільнити обвинуваченого, адже, на їхню думку, суд «неправильно застосував Кримінальний кодекс». Вони вважають, що його дії треба кваліфікувати як перевищення повноважень, а не як умисне вбивство.

Пов`язані новини