Будівля Окружного адміністративного суду міста Києва, 18 квітня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Позов Коломойського про незаконну націоналізацію Приватбанку — задовольнили. Рішення Нацбанку про пов’язаних осіб у тій же справі Привату — скасували. Рішення про перейменування УПЦ МП — призупинили. А ще заявили, що президент втручався в роботу суддів, і врешті — вимагають імпічменту. Це все новини зі стін Окружного адміністративного суду Києва за останній тиждень. Громадське розповідає, що це за суд, хто його очолює та що стоїть за такою активністю.

Чим займається Окружний адмінсуд

Окружний адміністративний суд Києва — це суд першої інстанції. Він розглядає тільки адміністративні справи. Принцип роботи легко пояснити на прикладі справи Насірова, якого суддя цього суду Наталія Клименчук у грудні поновила на посаді голови Державної фіскальної служби. Вона не розглядала, винен чи не винен він у завданні державі шкоди на два мільярди гривень, а поновила його, оскільки Мінфін не зміг надати доказів наявності в Насірова подвійного громадянства. Саме це було причиною його звільнення з посади.

Партнер у юридичній фірмі «Анте» Андрій Гук відзначає — у тому, що стосується звичайних судових справ, відбулися тектонічні зміни. Судді почали уважніше слухати справи, їхні рішення дедалі частіше справедливі та законні.

«В тому ж окружному ми виграли майже всі звичайні справи (...) Останнім часом ми виграли кілька справді складних справ, за які раніше навіть братися було б неперспективно», — пише на своїй сторінці адвокат. Проте політичні справи — це інша річ. За контроль над ними бореться кожна влада, і «ОАСК тут на першому місці», каже Гук.

Політичний вплив

У грудні 2017 президент Петро Порошенко вирішив ліквідувати Окружний адмінсуд і навіть отримав на це згоду Вищої ради правосуддя. Однак за 3 дні у фінальній версії указу суд прибрали з переліку тих, що ліквідуються.

Влада була зацікавлена мати ручний суд для вирішення потрібних справ, пояснює голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков. Негласним куратором суду називали народного депутата від БПП Олександра Грановського.

Журналісти «Радіо Свобода» ще в травні зафіксували його зустріч із головою Окружного адмінсуду Павлом Вовком в ресторані «Інк». Сам Вовк в інтерв’ю «Українським новинам» сказав, що не бачить нічого дивного, аби у вільний час зустрічатися із народним депутатом, членом комітету з питань правосуддя.

Коментуючи зустріч, яку зафіксували журналісти програми «Схеми», голова Окружного суду розповів, що обговорював із Грановським призначення нових суддів, оскільки на той час в багатьох суддів закінчився термін перебування на посаді. Павло Вовк додав, що зафіксована зустріч була не єдиною, і він і надалі зустрічався з Грановським, обговорюючи внесення змін до законодавства у сфері судочинства.

Судді і справи

Про наявність «політичного даху» в суду свідчить той факт, що Вища кваліфікаційна комісія суддів дуже вибірково підійшла до перевірки суддів Окружного адмінсуду, пише у своїй колонці адвокат Роман Маселко. Судді, які ухвалювали рішення про заборону протестів під час Революції Гідності або ж ті, щодо яких є обгрунтовані рішення щодо недоброчесності, успішно проходять перевірку. Подекуди рішення у їхніх справах ставлять на паузу.

Одіозні судді ухвалюють одіозні рішення. Саме Окружний адміністративний суд дозволив співробітникам СБУ та військовим прокурорам не оприлюднювати свої декларації, визнав незаконними дії НАБУ з прослуховування народного депутата Розенблата і законними оборудки із «рюкзаками Авакова». А також відмовився визнати неправомірним формування тарифів на вугілля за схемою «Роттердам+», виправдав завищені ціни при закупівлі пального у фірми «Трейд Комодіті».

Вишенька на торті — заступник голови Окружного адмінсуду Євгеній Аблов у грудні 2013 року зобов’язав розблокувати Хрещатик і Майдан Незалежності, що стало підставою для штурму протестувальників «Беркутом» у ніч на 11 грудня.

Перевзутися в повітрі

Рішення Окружного адміністративного суду за останній тиждень — це спроба перевзутися в повітрі, каже голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков. Бо якщо раніше в суду негласним куратором був Олександр Грановський від БПП, то після поразки Петра Порошенка на виборах він просто народний депутат. Якому треба думати про переобрання у своєму окрузі.

Саме цим можна пояснити принциповість і безстрашність голови Окружного адмінсуду Павла Вовка, який у своєму останньому дописі виступає за заборону виїзду за кордон колишнім чиновникам, рекомендує колегам звернутися до Вищої ради правосуддя через тиск на них та цитує першого заступника голови Адміністрації президента Януковича Андрія Портнова про перспективи виграти таку справу.

Поділитись: