Суд ЄС відхилив позови Польщі та Угорщини. Вони оскаржували урізання дотацій за порушення верховенства права
Суд Європейського Союзу відхилив позови Польщі та Угорщини, які намагалися оскаржити механізм скорочення дотацій країнам—членам ЄС за порушення принципів верховенства права.
Про це йдеться у рішенні суду.
16 грудня 2020 року в ЄС ухвалили постанову, за якою в разі порушення принципів верховенства права державою-членом щодо неї можуть призупинити схвалені програми фінансування.
Угорщина та Польща, владу яких останніми роками неодноразово звинувачували в порушенні верховенства права, подали позов до Суду ЄС про скасування цієї постанови. Зокрема, країни заявляли про перевищення повноважень Європейським Союзом.
Однак суд постановив, що дотримання членами ЄС спільних цінностей, на яких заснований Євросоюз, є умовою можливості користуватися всіма правами, які випливають із договорів ЄС. Суд також заявив, що Євросоюз має «захищати ці цінності в межах своїх повноважень».
Голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн привітала це рішення та заявила, що воно «підтверджує правильний шлях» ЄС.
Країни-позивачі, очікувано, були незадоволені. Держсекретар Міністерства юстиції Польщі Себастьян Калета заявив, що «за політичним замовленням будь-що може кваліфікуватися як порушення верховенства права».
А міністерка юстиції Угорщини Юдіт Варга заявила, що це рішення є «доказом того, що Брюссель зловживає своєю владою». «Вирок ㅡ це черговий тиск на нашу країну, бо влітку ми ухвалили закон про захист дітей. Брюссель не може дозволити угорцям висловитися на референдумі. Бюрократична еліта не хоче миритися з вільним вибором і думкою угорців», ㅡ написала вона.
Про що йдеться?
У червні угорські законодавці ухвалили закон, який забороняє ділитися з неповнолітніми будь-якими матеріалами, які зображують або «пропагують» гомосексуальні стосунки чи зміну статі. Всі опозиційні партії бойкотували засідання для голосування на знак протесту проти дискримінації ЛГБТ.
Закон насамперед висували для боротьби з педофілією. Але він також містить поправки, які забороняють говорити про будь-яку сексуальну орієнтацію (крім гетеросексуальної) та зміну статі в шкільних програмах сексуального виховання.
Також представляти таку інформацію не можна у фільмах та рекламах. А ще закон передбачає створення реєстру організацій, яким дозволяється проводити уроки секс-просвіти в школах.
Активісти критикували цей закон, а в липні тисячі людей в Угорщині долучилися до традиційного щорічного ЛГБТ-прайду, де протестували проти закону.
Водночас Польщу активно критикували за рішення Конституційного суду країни, який у жовтні 2020 року ухвалив рішення, що переривання вагітності через дефекти плоду є незаконним. 98% абортів у Польщі відбуваються саме через цю причину.
Згідно з постановою, аборти дозволені тільки в разі зґвалтування та інцесту, а також коли життя або здоров'я матері під загрозою.
На початку листопада після масових протестів проти такого рішення в уряді відклали його запровадження для дискусії. Опозиції в парламенті та протестувальникам пропонували переговори, щоб разом знайти найкращий вихід із ситуації. Але 27 січня 2021-го рішення суду набуло чинності.
- Поділитися: