Печерський районний суд Києва задовольнив позов шести британських компаній, пов’язаних із родиною бізнесменів братів Ігоря та Григорія Суркісів проти націоналізованого ПриватБанку на майже 9 млрд грн.

Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

«Один з найбільших зашкварів у історії судової влади України відбувся сьогодні у Печерському суді у виконанні судді Вовка» — написав Малюська.

Він зауважив, що суд стягнув гроші з державного банку без розгляду справи по суті.

«Без встановлення того, чи дійсно ці кошти ПриватБанк винен, без встановлення будь-яких фактів у справі», — пояснив міністр.

Крім того, у Мінфіні заявили, що Міністерство не погоджуються з ухвалою суду. Відомство пообіцяло підготувати апеляційну скаргу.

Своєю чергою, у Нацбанку зауважили, що продовжать захищати рішення про націоналізацію ПриватБанку.

У чому суть справи?

Депозити родини Суркісів були відкриті на кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Виплатити їх власникам депозитів суд наказав ще у 2017 році, однак тоді це рішення не змогли втілити у життя.

Річ у тому, що під час націоналізації ПриватБанку, НБУ визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити у банку обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.

Процедуру bail-in за депозитами Суркіси оскаржили у Верховному суді.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: