Суд залишив під вартою ексрозвідника Червінського, який невдало намагався переманити літаки рф

Роман Червінський у залі суду 15 травня 2023 року
Роман Червінський у залі суду 15 травня 2023 року «Радіо Свобода»

Шевченківський районний суд Києва продовжив тримання під вартою до 19 квітня колишньому військовослужбовцю Головного управління розвідки та Сил спеціальних операцій Роману Червінському. Він намагався переманити літаки рф на український аеродром, проте по ньому вдарили ракетами.

Про це «Суспільному» повідомила адвокатка Червінського Людмила Куса.

Вона наголосила, що не згодна з рішенням судді, а тому буде його оскаржувати та наполягатиме на скасуванні «будь-яких обмежень для Червінського». Вона також зазначила, що підозра щодо Червінського не обґрунтована і відсутні будь-які ризики.

Куса також додала, що слідство провело десятки експертиз під час досудового розслідування. Зокрема, правоохоронці визначали тілесні ушкодження військових, розраховували вартість пошкоджених українських літаків та майна.

«Ми побачили їхню суть, цих військових експертиз, де експерти поперекручували всю інформацію і написали абсолютно нелогічні висновки. Експертиза, яка встановила вартість пошкоджених літаків, які розташовувалися на аеродромі та були знищені російською ракетою, визначалась ринковою вартістю цих літаків, посилаючись на російські сайти, бо саме в росії ці літаки виробляються», — розповіла Куса.

Хто такий Роман Червінський?

Раніше він працював у Службі безпеки України та Головному управлінні розвідки і став відомий у медіа завдяки кільком операціям.

За словами Червінського, у 2019 році він спланував і реалізував захоплення проросійського бойовика Володимира Цемаха, причетного до збиття Boeing 777 поблизу Донецька.

Крім того, Червінський каже, що відповідав за операцію щодо затримання найманців ПВК «Вагнер», також відому як «Вагнергейт». Після провалу операції через можливий витік інформації він заявив, що на розвідників тиснули погрозами про звільнення та кримінальними провадженнями. Передавалися вони нібито з Офісу президента.

У 2022 році Червінський брав участь у невдалій операції з переманювання російського літака. Через операцію СБУ відкрила кримінальну справу, пов’язавши її з ракетним обстрілом аеродрому «Канатове» в Кіровоградській області. Унаслідок обстрілу загинув командир військової частини, 17 українських захисників зазнали поранень, було повністю знищено два бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга та інша техніка й будівлі зазнали значних пошкоджень.

Іноземні видання також називали Романа Червінського «координатором» операції з підриву газопроводів «Північний потік». Сам він заперечував будь-яку причетність до диверсії на трубопроводах.