Суддя Тандир, який збив нацгвардійця, хоче мобілізуватися. Його залишили під вартою ще на два місяці

Суддя Олексій Тандир у Святошинському районному суді Києва, 20 листопада 2023 року
Суддя Олексій Тандир у Святошинському районному суді Києва, 20 листопада 2023 рокуІрина Сітнікова / hromadske

Святошинський райсуд Києва ще на два місяці продовжив термін дії запобіжного заходу судді Олексію Тандиру, якого звинувачують у ДТП на блокпості, що призвело до загибелі нацгвардійця. Сам він хоче мобілізуватися до війська.

Про це повідомляє «Суспільне».

Тандир перебуває під вартою з 27 травня 2023 року. У четвер, 4 квітня, за клопотанням прокуратури запобіжний захід йому вкотре продовжили — до 2 червня.

Як пояснив прокурор Михайло Доманіцький, за цей рік ризики щодо зміни запобіжного заходу не зменшилися, тому прокуратура знову клопотала про тримання Тандира під вартою.

За словами Доманіцького, головний ризик у тому, що Тандир переховуватиметься від суду. Також прокурор упевнений, що суддя може незаконно впливати на покази свідків та експертів або на потерпілу сторону.

«Сторона обвинувачення враховує тяжкість покарання і вважає, що жоден інший, більш мʼякий запобіжний захід не забезпечить виконання обовʼязків», — каже Доманіцький.

Натомість адвокат обвинуваченого Олег Юрченко не погоджується з цим. Він наполягає, що «критично негативне ставлення» потерпілих до Тандира сформовано засобами масової інформації.

«Нагадаю, що частина свідків (...) підтвердила, що Олексій Тандир не був у стані алкогольного спʼяніння. Інша частина не бачила безпосередньо ДТП», — зазначив адвокат.

Водночас представник потерпілої сторони Павло Теслюк назвав цю ремарку адвоката «спекуляцією».

«Це спекуляція з боку адвокатів, адже, для прикладу, не всі показання свідків цитуються. Бо деякі звертали увагу, приміром, на наявність алкогольного спʼяніння в Олексія Тандира», — пояснив Теслюк.

Сам Тандир хоче вийти з-під варти через бажання мобілізуватися до війська. Уперше він заявив про це ще в грудні 2023 року.

Його адвокат зазначив, що суддя є офіцером запасу. Раніше Тандира визнали обмежено придатним у мирний час і придатним — у воєнний. Проте у квітні ухвалили закон, який скасовує статус «обмежено придатний», а всі, хто його має, повинні повторно пройти військово-лікарську комісію.

«Суспільство сходиться на тому, що мобілізація має бути добровільна. Це питання виникло у мене, щойно справу передали до суду. Я звертався до громадських організацій, які зв’язувалися з частинами. І одна з них дала згоду. Це бойова частина в Ніжині», — розповів Тандир.

«Суспільне» з посиланням на джерело в Офісі генерального прокурора повідомляє, що Доманіцький не планує подавати клопотання про мобілізацію Тандира.

За інформацією джерела, прокурору не вдалося отримати інформацію щодо придатності чи непридатності обвинувачуваного.

«Якщо раптом він обмежено придатний, то сидітиме в тилу. Крім того, не забуваємо про ризики, їх пан Доманіцький оголошує щоразу під час клопотання щодо продовження запобіжного заходу, а це, зокрема, ризик переховування та впливу на свідків», — зазначило джерело.

Зрештою, суд відмовив Тандиру в клопотанні про мобілізацію та залишив його в СІЗО ще на два місяці.

Детальніше про справу Тандира

Приблизно опівночі 26 травня 2023 року тоді ще голова Макарівського районного суду Київської області Олексій Тандир наїхав на блокпості в Києві на 23-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка. За даними слідства, суддя був у стані алкогольного сп’яніння та рухався з суттєвим перевищенням допустимої швидкості руху. У результаті ДТП нацгвардієць загинув на місці.

Правоохоронці затримали Тандира. Вони зазначали, що чоловік мав візуальні клінічні ознаки сп’яніння, але відмовився пройти обстеження на вміст алкоголю та наркотиків в організмі. Згодом у Тандира примусово відібрали біологічні зразки.

Результатів не було близько місяця, але судово-психологічна експертиза підтвердила, що Тандир був пʼяним за кермом у момент ДТП.

Уже в серпні ДБР завершило розслідування щодо Тандира. Фахівці провели 18 експертиз, які таки підтвердили вміст алкоголю в зразках екссудді. У ДБР розповіли, що Тандир, маючи досвід розгляду справ про ДТП, намагався приховати сп’яніння, спотворивши вміст зразків. Зокрема, замість сечі здав на аналіз воду та слину.

Вища рада правосуддя дала згоду на тримання Тандира під вартою. Після цього суд обрав для судді запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внести заставу.

Макарівський райсуд Києва, який очолював Тандир, задовольнив його заяву та звільнив його з посади голови суду з 29 травня. Згодом його відсторонила Вища рада правосуддя.