30-річній жінці, яка не завагітніла за програмою сурогатного материнства і хотіла продати китайській парі свою дитину, оголосили про підозру за статтею про торгівлю людьми.

Про це нам розповіла речниця столичної прокуратури Надія Максимець.

Йдеться про частину 3 статті 149 — «Торгівля людиною, вчинена щодо малолітнього, за попередньою змовою групою осіб».

«Це мешканка Житомирської області, вона має своїх двох дітей і вже не вперше брала участь у програмі сурогатного материнства», — сказала Максимець. 

Досудове розслідування триває, наступного тижня жінці мають обрати запобіжний захід. Санкція статті, за якою її підозрюють, передбачає позбавлення волі від 8 до 15 років.

Хто ці батьки-китайці? 

Раніше ми розповідали історію китайців Лі Вея та Дай Цісю. У 2018-му вони приїхали в Україну, щоби тут сурогатна мати народила їм дитину. Вони звернулися в клініку репродуктивних технологій у Києві та підписали договір, за яким сурогатна мати мала отримати 400 тисяч гривень. 

Ембріон біологічних батьків-китайців не прижився в жінки, тому вона вирішила завагітніти від свого співмешканця. 

Під час вагітності жінка та працівники центру репродуктивних технологій приховували від іноземців цю інформацію. 

Лі Вей постійно спілкувався із сурогатною матір’ю, дарував подарунки їй та її дітям. Пара планувала після народження дитини перші роки жити в Україні й тут вести бізнес. 

У червні 2019-го сурогатна мати народила дівчинку. У клініці репродуктивних технологій парі вдали довідку, що дитина має генетичну спорідненість зі своїми батьками-китайцями. Про те, що це брехня, пара дізналася, коли збиралася вивезти дівчинку в Китай і зробила додатковий ДНК-тест. 

Сурогатна мати відмовилася визнавати, що це її донька. Лі Вей подав позов до суду. 

Адвокатка Лі Вея, Анна Козачина, підтвердила нам, що прокуратура оголосила про підозру оголосили саме тій жінці, яка мала виносити дитину.

А що буде з клінікою?

Коли Лі Вей звернувся в клініку репродуктивних технологій з тим, що сурогатна мати народила не його дитину, там заперечували ці факти. Вони зазначали, що не виявили порушень у проведенні процедури. Наступного разу Лі Вей прийшов у клініку з уповноваженим з прав дитини Миколою Кулебою. Разом вони викликали поліцію. 

Надія Максимець розповіла, що з клініки вилучили документи. Поки до відповідальності жодного з працівників клініки не притягнули, досудове слідство триває.

Що зараз з дитиною? 

Перші місяці за дитиною доглядав Лі Вей. Потім вона була в патронатній сім’ї. У січні дівчинку всиновила українська сім’я. 

Як в Україні регулюється сурогатне материнство?

Окремого закону про сурогатне материнство в Україні немає. Агентства та клініки користуються певними положеннями Сімейного кодексу України, правилами державної реєстрації актів громадського стану в Україні, а також наказом «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» Міністерства охорони здоров’я.

Тому на сьогодні Україна — одна з небагатьох країн у Європі, де комерційне сурогатне материнство фактично дозволене. У зв'язку з цим Україну навіть називають «меккою сурогатного материнства».

Поділитись: