Медсестра з департаменту охорони здоров'я міської ради розповідає мамі малої дитини про програму імунізації проти кору та краснухи в Янгоні, М'янма, 14 лютого 2019 року
Фото:

EPA-EFE/LYNN BO BO

Понад 18 тисяч людей захворіло на кір в Україні від початку року, восьмеро померли — такі дані зафіксувало Міністерство охорони здоров’я. За кількістю хворих наша країна вже встановила в Європі сумний рекорд. Однак криза з однією з найпоширеніших інфекційних хвороб сучасності зараз є в різних частинах світу. Розповідаємо, де саме на кір хворіють найбільше і з чим це пов’язано.

Європа

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість випадків захворюваності на кір у Європі у 2018 році потроїлась порівняно з 2017-м, при цьому сягнула найвищої позначки за десятиліття — 82 596 хворих. 90% припадає на 10 країн-лідерів за кількістю недужих.

У доповіді ВООЗ йдеться також про те, що спалах кору стався попри зростання рівня вакцинації.

«Ріст захворюваності у 2018 році слідував за роком, коли в Європейському регіоні було досягнуто найвищого показника охоплення другою дозою вакцинації 90% », — зазначено в доповіді. Водночас у 34 країнах Європи кількість вакцинованих була недостатньою, щоб забезпечити рівень колективного імунітету, необхідний для запобігання спалахам кору.

Фахівці наголошують: важливим є й те, як ставляться до вакцинації на місцевих рівнях, зокрема — політичні сили. Так, італійський рух «П’ять зірок» ставить під сумнів безпеку вакцин і активно виступає проти обов'язкових щеплень.

Фото:

Дані ВООЗ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір, смерть і чутки: чому батьки в різних країнах відмовляються від вакцинації

Україна

Торік Україна очолила європейський антирейтинг за кількістю хворих на кір. Лише за минулий тиждень у країні захворіли понад три тисячі людей і двоє померли. На Одещині та Волині дітей відсторонюють від занять, а школи закривають на карантин. Цілком імовірно, що в решті країн Європи спалах кору теж пов’язаний з Україною.

Особливою ситуація в Україні є тому, що хвороба уражає не лише дітей, як це зазвичай буває, а й дорослих, зазначає завідувачка кафедри інфекційних хвороб медуніверситету імені Богомольця Ольга Голубовська. За словами лікарки, «епідемія виникла на тлі прогалин у вакцинуванні, і не вщухає, бо в країні зруйнована система протиінфекційного захисту».

У 2017 році кількість вакцинованих дітей віком до одного року перевищила 93%, минулого року цей відсоток знизився на два пункти. Однак ще гірше те, що, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ, показники вакцинації по областях дуже різняться. Наприклад, станом на перше січня 2019-го найменше дітей до одного року провакциновано в Івано-Франківській області — лише 79%, тоді як в Кіровоградській щеплення отримали майже 100 відсотків. Але ж для того, щоб хвороба не поширювалась, щеплення повинні мати більше 95% людей.

Ольга Голубовська також наголошує на тому, що дуже складно відслідкувати всіх «контактних» осіб, аби з’ясувати, від кого пацієнт заразився: це можуть бути, наприклад, випадкові люди в потязі чи літаку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Спалах кору: симптоми, профілактика, лікування

Мати з донькою чекають на вакцинацію проти кору в одній з амбулаторій сімейної медицини в Ужгороді, 1 лютого 2018 року
Фото:

Немеш Янош/УНІАН

США

На початку двотисячних Сполучені Штати полегшено зітхнули: завдяки високому рівню вакцинації вірус кору оголосили подоланим. Спалахи хвороби, які до цього були частими й потужними (щороку фіксували до 4 мільйонів випадків та до півмільйона смертей), стали поодинокими.

У 2018 році хворих на кір в США було лише 349, а спалахи зафіксували в штатах Нью-Йорк та Орегон. Причому половина тих, хто занедужав — представники ортодоксальних єврейських громад, які часто не роблять щеплень.

У Вашингтоні через кір навіть оголошували надзвичайний стан після того, як понад півсотні людей захворіли в районах, прилеглих до штату Орегон. Фахівці кажуть, що основна причина таких спалахів — відмова батьків від вакцинації.

За даними The Washington Post, у 2017-18 навчальному році майже 8% дітей, які вступали до дитячих садочків Вашингтона, не отримали щеплення.

Мадагаскар

На Мадагаскарі найбільший за останні десятиріччя спалах кору припав на жовтень 2018-го року: відтоді на острові захворіли понад 50 тисяч осіб. З них 300 загинули, причому більшість — діти.

Хвороба поширилася усіма регіонами країни біля африканського узбережжя, а також в усіх великих містах. Основна причина такого спалаху, кажуть медики — недостатній рівень вакцинації: він на Мадагаскарі не перевищує 50%.

Аби зупинити поширення хвороби на острові, місцевим лікарям допомагають ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров’я, які взяли вакцинування під свій контроль.

Філіппіни

Критична ситуація з кором зараз ще в одній острівній державі — на Філіппінах. Центральна лікарня столиці забита хворими: найбільша концентрація захворюваності — у Манілі та прилеглих до неї провінціях. За неповний перший місяць нового року в країні зафіксували понад 4300 хворих і 70 смертей, переважно серед дітей. При цьому рівень вакцинації по країні — не більше 60%, а в деяких віддалених районах — узагалі близько 30%.

Міністерство охорони здоров’я Філіппін припускає, що населення боїться ін’єкцій після того, як у 2017 році вакцина проти лихоманки денге виявилась небезпечною для здоров’я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір в Україні: чому батьки виступають проти щеплень і як з цим бореться МОЗ

Філіппінські медсестри роблять щеплення проти кору хлопчику під час загальнонаціональної програми вакцинації у місті Лас-Пінас, на південь від столиці Маніла, Філіппіни, 13 лютого 2019 року
Фото:

EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Чому це небезпечно і як вберегтися?

Лише вакцинація — єдиний дієвий спосіб запобігти захворюванню та його наслідкам. Адже ліків від кору не існує. За даними ВООЗ, ця хвороба — одна з основних причин дитячої смертності у світі. Щороку на неї хворіє до 40 мільйонів дітей.

Небезпека кору не лише в тому, що це — смертельна хвороба, яка легко передається повітряно-крапельним шляхом. Також — в її ускладненнях, які отримують 40% хворих на кір.

МОЗ попереджає, якщо ви не робили щеплення від кору, захворіти дуже просто, бо одна людина здатна заразити до 18 інших. Це в рази більше, ніж при будь-яких інших вірусних захворюваннях (якщо ви, наприклад, хворі на ГРВІ, ви можете заразити тільки до чотирьох людей). А при контакті з хворим із десяти невакцинованих людей дев’ятеро мають майже стовідсотковий шанс захворіти.

Morbillivirus — вірус кору — швидко передається від хворої людини до здорової при чханні, кашлі або розмові. Вірус може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин.

Статистика ВООЗ свідчить: із тисячі людей, хворих на кір, одна помирає, одна захворює на енцефаліт, а 50 отримують важкі ускладнення на все життя (наприклад, сліпнуть).

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Щеплення КПК дитина має зробити двічі — в рік та в шість років.

Якщо ви не впевнені, що були свого часу провакциновані, можна здати аналіз на антитіла і, якщо їх буде недостатньо, ніколи не пізно зробити щеплення.

Поділитись: