Серед 10 звільнених з полону бойовиків українців – двоє цивільних та восьмеро – зі Збройних сил України та добровольчих батальйонів.

Зокрема, як повідомив Громадському переговорник Центру сприяння звільненню заручників при СБУ Юрій Тандіт, звільнили волонтерку кримську татарку Гайде Різаєву, яка чотири з половиною місяці була у полоні у Луганську. За словами Тандіта, на неї тисли, щоб вона свідчила проти України.

Окрім того, як Різаєва розповіла Громадському, сепаратисти переконували її, що вона є в списках на обмін, однак саме українська сторона не хоче його проводити.

«Тримали мене в Луганську. Перший час – в одиночній кімнаті, потім до мене почали підсаджувати чоловіків. Утримували незалежно від того, що були дані покази лікаря, що мене потрібна термінова операція. У свою чергу вони переконували нас у тому, що я внесена з 15 березня у списках обміну, але ніхто мене не хоче міняти і нікому ми не потрібні. Це те, що говорили кожен день», – розповіла волонтер.

Різаєва потрапила в полон вже вдруге.

«Минулого року я була в полоні, тому що на блокпосту «Новоросії» я закричала «Слава Україні». Мене затримував генерал Козіцин. Цього року я їздила з волонтерами, ну я їздила вже не вперше, на третій раз вже була затримана: 26 лютого, коли везла гуманітарну допомогу полоненим в АТО. Були декілька версій того, за що мене затримали: перша – я співробітник СБУ, вони мене в цьому звинувачували, друга – що я намагалася протидіяти створенню «Запорізької народної республіки», тому що я правозахисник – знайшли в інтернеті мої прес-конференції на цю тему, те що назріває «Запорізька народна республіка». Третя – це те, що я нагороджений активіст Майдану…», – розповіла волонтер.

Серед інших звільнених – троє бійців з батальйону «Айдар» - серед яких Руслан Шанідзе та Василь Бондарук, яких тримали в полоні дев'ять місяців, з 17-ої танкової бригади, 40-ої та 43-ої бригади.

«Була домовленість обміну полоненими «10 на 10». Для нас звільнення 10-х – це дуже багато», – наголосив Тандіт.

Операція, за словами Тандіта, була проведена в рамках Мінських домовленостей у місті Щастя, що у Луганській області. Брали участь у звільненні представники Міноборони, так звана «Мінська група», у тому числі – народний депутат Ірина Геращенко. Участь у переговорах брав також Василь Будик. Крім того, сприяв звільненню Віктор Медведчук. За організацію цієї спецоперації, за пересування та безпеку відповідало СБУ, у тому числі, спецпідрозділ «Альфа».

«Кого ми віддаємо? Людей, які скоїли злочини проти цілісності України. Але за подальшими домовленостями ми і далі обмінюватимемо людей. Ну і ми дякуємо представникам з «того боку», що пішли нам назустріч. Бо найголовніше – зберегти життя тим, хто і досі залишається на окупованій території», – зазначив переговорник.

При цьому, за словами звільненої сьогодні Різаєвої, у полоні сепаратистів залишається величезна кількість цивільних осіб, зокрема волонтерів, яких набагато важче обміняти, аніж військових.

«Величезна кількість полонених (цивільних). І велика проблема – що багатьох з них не можуть знайти, волонтерів. Треба розробляти механізм звільнення саме цивільних осіб. З ними – помітно важче. Я от знаю прізвища – це патріоти України, які допомагали у корегуванні командирам батальйонів – їх позбавили свободи на 15 років», – наголосила волонтер.

Наразі, за словами Юрія Тандіта, звільнених з полону українців перевозять у безпечне місце.

Поділитись: