Теракт у Ніцці: що зараз відомо?
Під час святкування національного свята Франції (день взяття Бастилії, 14 липня), у Ніцці стався теракт.
Що відбулося?
Під час святкування національного свята Франції (день взяття Бастилії, 14 липня), у Ніцці стався теракт.
Терорист розігнав величезну вантажівку і спрямував її прямо на натовп людей.
За останніми даними, 84 людей загинули, з них 10 дітей та підлітків.
52 людей у дуже критичному стані, 25 – у реанімації.
Загалом 202 особи поранено.
Кількість загиблих може збільшитися.
За попередніми даними МЗС України, від теракту загинув один громадянин України; ще двох українців поранено.
Ця атака є однією із найкривавіших в Європі після теракту в Парижі, який забрав життя 130 людей (13 листопада 2015 року) та теракту у Брюсселі, в якому загинули 32 людей (22 березня 2016 року).
Як це відбулося?
Ввечері в центрі Ніцци зібралися тисячі людей, щоб відсвяткувати національне свято Франції.
Одним з найпопулярніших місць зібрання людей є Англійська набережна (Promenade des Anglais).
Близько 23.00, коли вже закінчилися феєрверки, на набережну раптово виїхала велика біла вантажівка, почала збільшувати швидкість і поїхала прямо на натовп.
Місцеві медіа повідомляють, що вантажівку пропустили на набережну після його пояснень, що він продаватиме морозиво.
Довжина Англійської набережної 5 кілометрів. Цілих 2 кілометри вантажівка їхала крізь натовп, убиваючи людей.
Все це тривало кілька хвилин.
Люди почали в паніці розбігатися.
«Сотні осіб бігли в усіх напрямках, перебігали через трамвайні та автомобільні шляхи. Це була тотальна паніка, це був якийсь сюрреалізм», — говорить один із свідків подій.
Інший свідок говорить про «цілі натовпи людей, які намагалася десь сховатися – на вокзалі, у туалетах, в інших місцях».
Роберт Головей, журналіст AFP, бачив пізніше «скрізь розкидані тіла загиблих». Одразу після трагедії стало зрозуміло, що це не був нещасний випадок: водій вантажівки спрямовував її прямо на натовп, — говорить він.
У терориста почали стріляти поліцейські, він стріляв у відповідь. Біля Середземноморського палацу його було застрелено.
Теракт — це очевидно
Президент Франції Франсуа Олланд на нічній прес-конференції заявив, що «терористичний характер» атаки є «очевидним». Він підкреслив, що уся Франція є «ціллю ісламістської загрози».
Про те, що атака є терактом, свідчить і вибір місця із великим скупченням людей, і час — національне свято Франції, який має символічне значення для громадян.
Також характерно, що терористи дочекалися завершення чемпіонату Європи, який відбувався у Франції, зокрема у самій Ніцці. Під час чемпіонату сили безпеки працювали в режимі підвищеної готовності.
Спосіб убивства, утім, відрізняється від класичних терористичних вибухів. Це свідчить про те, що джихадисти використовують щоразу нові та неочікувані способи здійснення своїх атак. У Парижі 2015 року це були розстріли натовпу на концерті, зараз – це наїзд на велику масу людей.
Газета «Ліберасьон» наводить приклад нещодавнього вбивства родини поліцейських у передмісті Парижа, які були заколоті ножем «в ім’я Ісламської Держави».
Наводять також приклад інциденту 2014 року, коли у Діжоні водій автомашини убив 13 осіб з криками «Аллах Акбар». Утім, потім з'ясувалося, що він був частим пацієнтом психіатричних клінік.
Однак, сьогодні французька поліція однозначно називає подію терактом та пов'язує його з Ісламською державою. За її аргументами, трагедія містить багато подібностей з попередніми терактами; нещодавно від імені Ісламської держави поширювали заклик «розчавити» невірних «їхніми ж машинами».
Однак, докладнішу інформацію про мотиви терориста та його можливих співучасників оприлюднять тільки після ретельного розслідування.
Хто терорист?
Вдень 15-го липня поліція назвала ім'я терориста.
Це Мохамед Лауеєдж Булель, 31-річний мешканець Ніцци туніського походження. Він має подвійне французько-туніське громадянство.
Він одружений, має дітей.
Мохамед був відомий поліції за дрібні кримінальні злочини. Його затримували за бійку після дорожнього інциденту. Але спецслужби не «вели» його за підозрою в тероризмі. Поліція говорить про те, що він був «повністю невідомий» національним і місцевим спецслужбам.
Поки невідомо, чи ніццький терорист діяв сам, чи мав співучасників. Вантажівку він узяв в оренду декілька днів до здійснення злочину.
У терориста був пістолет калібру 7,65 мм. Також у машині знайшли пластикову зброю.
Поліція також каже, що він стріляв у натовп. У машині знайшли зброю. Деякі джерела кажуть, однак, що вона несправжня. Також достеменно невідомо, чи терорист стріляв у натовп. Кристіан Естрозі, колишній мер Ніцци, повідомляє, що терорист устиг зробити кілька пострілів.
Французьке громадянство терориста є важливим нюансом. Більшість людей, задіяних в нещодавніх терактах у Франції та Бельгії, були громадянами цих країн.
Після терактів 13 листопада президент республіки Франсуа Олланд ініціював зміни до Конституції, згідно з якими осіб, причетних до терористичних злочинів, можна було б позбавити французького громадянства.
Але ці пропозиції не були підтримані Парламентом Франції.
Хто взяв на себе відповідальність?
Наразі немає інформації, чи хтось узяв на себе відповідальність за теракт.
Журналіст Девід Томпсон, який стежить за соцмережами джихадистів, повідомляє, що наразі радикальні ісламські мережі мовчать.
Однак раніше він також публікував відео джихидистів Ісламської держави, які закликали не повертатися в Сирію чи Ірак, а атакувати у Франції.
Медіа, аналізуючи соцмережі джихадистів, повідомляють про те, що вони «з радістю» сприйняли атаку в Ніцці.
Зокрема, вони використовують хештег #Nice_Attack у мережі «Телеграм».
Pro-ISIS groups CELEBRATE French massacre with #Nice_Attack on secure messaging app… https://t.co/m3Cxcvaqaw pic.twitter.com/92X13kNIoD
— US Defense Watch (@USDefenseWatch) July 15, 2016
Французька газета La Croix звертає увагу на важливий факт: Ніцца – і загалом весь департамент Приморських Альп (Alpes-Maritimes) – є одним із місць поширення радикального ісламу у Франції.
З 1400 французів, яких вважають долученими до мережі ісламського фундаменталізму, 10% походять саме звідси.
І в Ніцці міг відбутися масштабний теракт уже 2014 року, коли поліція затримала 23-річного Ібрагіма Будіна, який планував атаку під час Ніццького карнавалу.
Надзвичайний стан
Президент Франції Франсуа Олланд вийшов до нації на прес-конференцію о 3:45 ночі.
На ній він, зокрема, оголосив про те, що надзвичайний стан у країні подовжено ще на 3 місяці.
Перед терактом планувалося, що надзвичайний стан мав завершитися 26 липня.
Багато дітей серед жертв
Трагічна особливість цього теракту полягає в тому, що на набережну люди йшли цілими родинами, дорослі брали з собою дітей. Тому серед загиблих – аж 10 дітей та підлітків.
Близько 50-и дітей досі перебувають у лікарні. Двоє померли сьогодні зранку під час хірургічних операцій. Багато хто перебуває «поміж життям та смертю», говорять у педіатричній лікарні Фундації Лянваль у Ніцці.
Чимало лікарів приїжджають до лікарень, аби допомогти тим, хто там працює.
Люсі Сує, журналістка Le Monde, збирає свідчення свідків; серед них – Скандер, 5-річний хлопчик.
«Ось люди, які померли, а ось море», — пояснює він, показуючи свій малюнок.
Як люди реагують?
Оскільки поліція одразу попросила людей не виходити на вулиці, мешканці Ніцци відкривають свої двері для тих, хто не має де зупинитися.
У Твітері з’явився з'явився хештег PorteOuverteNice, за яким мешканці Ніцци пропонують своє житло тим, хто не має де зупинитися.
За цим хештегом люди також шукають своїх рідних і близьких. Багато хто не повернувся додому зі свята, і невідомо, чи вони ще живі.
Політичні наслідки
Теракт може ще більше посилити антиісламські та антимігрантські настрої по всьому світу.
А також послабити політиків, які закликають розділяти іслам і тероризм. І які вважають, що війна проти тероризму не має стати війною проти ісламу.
Таких позицій дотримуються, наприклад, президент Франції Франсуа Олланд та канцлер Німеччини Ангела Меркель.
В Америці на таких позиціях стоїть кандидат від демократів Гіларі Клінтон. Противники Гіларі уже активно критикують у соцмережах її висловлювання про те, що Америка не має вести війну проти ісламу як такого.
Теракт може додати прихильників опоненту Клінтон — Дональду Трампу, який відомий своїми ісламофобськими висловлюваннями.
Трамп, наприклад, відповів на теракт постом про співчуття, але не зміг уникнути політичного натяку: «коли ми нарешті станемо розумнішими», питає він, натякаючи на потребі «радикальної» (як він писав раніше) відповіді на ісламський тероризм.
У Франції можна очікувати зміцнення Національного фронту Марін Ле Пен, яка також займає жорстку антиісламську позицію.
Національний фронт поки не виступив з офіційною реакцією, але деякі його діячі уже використовують трагедію для своїх політичних цілей. Ерік Домар, радник лідерки НФ Марін Ле Пен, написав у Твітері про «покидьків з UMPS» (UMPS — це неологізм Національного фронту, який позначає весь політичний клас Франції — і соціалістів Олланда, і республіканців Саркозі і Жюппе), «які дозволили вовкам проникнути до вівчарні та здійснити там різанину».
Але все це — політична піна, яку неодмінно використовують політики для своїх цілей.
Ми ж, натомість, повертаємося до суті: жахливий теракт у Ніцці, який забрав життя понад 80-и людей.
Теракт жорстокий, нелюдяний та цинічний.
- Поділитися: