«Бурштинська теплоелектростанція», яка входить до енергохолдингу «ДТЕК» Ріната Ахметова, оголосила про початок роботи у режимі «простою», що передбачає обмеження виробництва електроенергії.

Про це йдеться в офіційному листі, який дирекція ТЕС надіслала Бурштинській міськраді.

Формальною причиною початку простою у роботі теплоелектростанції називають нерентабельність через «надходження електроенергії з Росії за демпінговими цінами». При цьому сама Бурштинська ТЕС знаходиться на так званому Бурштинському енергоострові, який відокремлений від енергосистеми України та інтегрований до енергосистеми ЄС, через що туди не може потрапляти електроенергія з Росії.

Для відновлення роботи у компанії Ахметова висунули вимоги, зокрема зупинити імпорт електрики з Росії та Білорусі та запустити ринок додаткових послуг в межах нового ринку електроенергії.

«До прийняття відповідних рішень на державному рівні у ТЕС, на жаль, відсутні інші шляхи запобігання повному припиненню діяльності ТЕС, окрім обмеження виробництва та застосування простою», — йдеться у листі до Бурштинської міськради.

Голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус, якого керівництво Бурштинської ТЕС звинувачує у простої, заявив, що «ДТЕК» хоче шантажувати владу, оскільки підстав для призупинення діяльності ТЕС немає.

«Бурштинський енергоострів від'єднаний від об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України і приєднаний до європейської системи. Російська електроенергія туди не може попадати навіть теоретично. На жаль, людей дурять та обманюють», — заявив Герус.

Він зазначив, що ціна електроенергії на Бурштинському енергоострові є найвищою в Україні. Вона вища на 20-30%, ніж на решті території України.

«Зараз бізнес-модель працює так, що шахта по завищених цінах продає вугілля на ТЕС. Шахта Павлоградвугілля прибуткова (прибуток від операційної діяльності за 9 міс склав 7.9 млрд грн, рентабельність 32%), а ТЕС збиткові. Вихід простий - купувати вугілля на 100-200 грн дешевше», — зазначив Герус.

За словами депутата, компанія Ахметова хоче зберегти свою моржу на виробництво електроенергії у розмірі 32% замість 10-15%, а рішення щодо зменшення ціни закупівлі вугілля для ТЕС можуть ухвалити у головному офісі «ДТЕК».

«На шантажі не зважайте, ці 3 області (Закарпатська, Львівська та Івано-Франківська — ред.) гарантовано будуть мати електроенергію», — додав Герус.

7 жовтня стало відомо, що Антимонопольний комітет порушив справу проти «ДТЕК» через її зловживання на Бурштинському енергоострові.

Компанія ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом, компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile