Tesla відкрила автосалон в уйгурському районі Китаю, де нібито поширена рабська праця. У США розкритикували компанію

Американська компанія з виробництва електромобілів Tesla відкрила автосалон у місті Урумчі, що в уйгурському автономному районі КНР Сіньцзян. Таку ініціативу компанії розкритикували в США.

Про це пише BBC.

Китай звинувачують у рабстві та геноциді уйгурської меншини в багатому на ресурси західному регіоні країни Сіньцзян.Так, сенатор-республіканець США Марко Рубіо заявив, що вимагає від Tesla докази того, що товари, які імпортуються з Сіньцзяну, не вироблялися з використанням примусової праці.

«Безнаціональні корпорації допомагають комуністичній партії Китаю приховувати геноцид і рабську працю в регіоні», — зазначив він.

Президент Альянсу американської виробничої індустрії Скотт Пол сказав, що будь-яка компанія, яка веде бізнес у Сіньцзяні, причетна до тамтешнього культурного геноциду. «Але дії Tesla особливо ганебні», — додав він.

У Tesla наразі не прокоментували ситуацію.

Що передувало?

У грудні 2021 року президент США Джо Байден підписав указ, який забороняє імпорт у США товарів, вироблених у Сіньцзяні, оскільки в регіоні, як вважає американська влада, використовують примусову працю.

Білий дім також запровадив санкції щодо кількох компаній і приватних осіб, причетних, на його думку, до кампанії з асиміляції уйгурів та інших меншин.

Раніше німецьку компанію Volkswagen AG також розкритикували законодавці й західні правозахисники через рішення зберегти підприємство в Урумчі. На свій захист компанія заявила, що в її постачанні немає продукції, яку виробляють із застосуванням примусової праці.

Чимало держав чинять на Китай міжнародний тиск через переслідування уйгурів у Сіньцзяні. Кілька країн, зокрема США, Канада та Нідерланди, звинувачують КНР у геноциді та злочинах проти людяності, а також у тому, що він обмежує культурне, релігійне, економічне та соціальне життя уйгурів.

Хто такі уйгури?

Уйгурська меншина мешкає в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Вони становлять 45% населення району, а 40% — етнічні ханьці. Усього в Китаї мешкає приблизно 10 мільйонів уйгурів.

Відколи Китай відновив контроль над регіоном у 1949 році, у Сіньцзян мігрувало багато етнічних ханьців, через що зараз уйгури занепокоєні можливим витісненням власної культури.

Активісти, які борються за права уйгурів, наголошують на тому, що Пекін їх дискримінує. Одним із прикладів є так зване їх перевиховання. За свідченнями журналістів та правозахисників, уйгурів ізолюють у «таборах з метою освіти». Декого висилають у рідні міста «під арешт».

Як пише Reuters із посиланням на активістів та експертів ООН, у китайських таборах утримують 1 мільйон уйгурів-мусульман. Китай заперечує це і заявляє, що ці табори лише забезпечують професійну підготовку людей.

Дослідники розповідають, що активісти перебувають у постійному страху через можливі переслідування. Окрім таких порушень прав, проти уйгурів застосовують і побутову дискримінацію. Наприклад, уйгурам можуть відмовити здати номер у готелі.