Китай заперечує, що погрожував Україні зупинкою постачання вакцин, якщо та не відмовиться від заяви на підтримку уйгурів
Посольство Китаю в Україні заявило, що Пекін не тиснув на Київ із вимогою відкликати підпис під заявою про порушення прав людини в Сіньцзяні, погрожуючи припиненням постачання своєї вакцини проти коронавірусу.
Про це в суботу, 26 червня, повідомила пресслужба посольства.
«Китай не надає вакцини або інші протиепідемічні засоби іншим країнам в обмін на певну вигоду, не має жодних геополітичних цілей та не висуває жодних політичних умов… Китай продовжить постачання вакцини в Україну», — йдеться в заяві.
Посольство також назвало заяву в Раді ООН з прав людини, де критикувалася дії Пекіна щодо мусульман-уйгурів, «втручанням невеликої кількості західних країн у внутрішні справи Китаю» — а відкликання Україною свого підпису якраз свідчить про невтручання.
«Рішення Української сторони продемонструвало власну незалежну, самостійну, засновану на фактах позицію, яка відповідає суті Статуту ООН та базовим принципам міжнародних відносин, що ми також вітаємо», — зазначили в посольстві.
Раніше ми звернулися до Міністерства закордонних справ України по коментар, але відповіді поки не отримали.
Що передувало?
У п'ятницю, 25 червня, інформагентство Associated Press із посиланням на два джерела в західних дипломатичних колах написало, що китайська влада погрожувала представникам України заблокувати постачання не менш як пів мільйона вакцин проти коронавірусу, якщо Київ підтримає документ про порушення прав людини в Сіньцзяні.
Йдеться про китайську вакцину CoronaVac, яку в Україну постачає фармацевтична група компаній «Лекхім». Вона уклала угоду на постачання 5 мільйонів доз вакцини. З них 1,9 мільйона, які вже прибули, закупили коштом держави. Решту — за гроші компанії.
У МОЗ повідомили, що китайська фармакологічна компанія Sinovac має поставити в Україну ще 5,325 млн доз вакцини CoronaVac у липні 2021 року.
Хто такі уйгури?
Уйгурська меншина мешкає у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Вони становлять 45 відсотків населення району, а 40 відсотків — етнічні ханці. Загалом у Китаї мешкає приблизно 10 мільйонів уйгурів.
Відколи Китай відновив контроль над регіоном у 1949 році, у Сіньцзян мігрувало багато етнічних ханців, через що зараз уйгури занепокоєні можливим витісненням власної культури.
Активісти, які борються за права уйгурів, наголошують на тому, що Пекін їх дискримінує. Одним із прикладів є так зване перевиховання. За свідченнями журналістів та правозахисників, уйгурів ізолюють у «таборах з метою освіти». Декого висилають у рідні міста «під арешт».
За деякими даними, в китайських таборах утримують мільйон уйгурів-мусульман. Китай заперечує це і заявляє, що такі табори лишень забезпечують професійну підготовку людей.
Дослідники розповідають, що активісти перебувають у постійному страху через можливі переслідування. Окрім таких порушень прав, проти уйгурів застосовують і побутову дискримінацію, змушуючи почуватися людьми другого сорту. Наприклад, уйгурам можуть відмовити в замовленні номера в готелі.
- Поділитися: