Експрес-тестування на коронавірус в лікарні Cardarelli в Неаполі, Італія, 1 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/CIRO FUSCO

В середині березня Всесвітня організація охорони здоров’я закликала уряди всіх країн максимально розгорнути програми з тестування населення на коронавірус. «Треба тестувати й ізолювати інфікованих. Неможливо боротися з вогнем із зав’язаними очима. Ми не зможемо зупинити пандемію, якщо не знатимемо, хто інфікований», — наголосив глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

Тестування вкрай важливе з двох причин. По-перше, це дає шанс вчасно ідентифікувати й ізолювати інфікованих. По-друге, побачити реальну картину захворюваності та летальності, а також передбачити подальше поширення пандемії. Втім небагато країн можуть похизуватися масовим тестуванням тих, у кого є підозра на коронавірус. Більшість поки змушена економити тести на тлі збільшення хворих і перевіряти виключно пацієнтів із яскраво вираженими симптомами.

Які країни проводять зараз найбільше тестів на коронавірус і чи допомагає це їм краще поратися з пандемією? І чому для інших це поки неможливо?

Досвід та фаховий підхід

За добу 5 квітня у Південній Кореї зафіксували рекордно низьку кількість нових випадків зараження коронавірусом з моменту піку в країні — 47. Це підтверджує, що останнім часом ситуацію вдалося взяти під контроль. Не в останню чергу — завдяки масовому тестуванню громадян на коронавірус. Щодня в Кореї проводили близько 15 тисяч тестів, загалом наразі зробили майже 467 тисяч.

Система охорони здоров’я Корейської республіки змогла оперативно зреагувати на пандемію COVID-19 ще й через попередню «підготовку» — боротьбу з іншим типом коронавірусу MERS (близькосхідний респіраторний синдром) у травні-червні 2015-го. Цього разу зробили ставку на оперативність і точність тестування, дотримання медперсоналом правил захисту, а населенням — самоізоляції в разі інфікування чи підозри на вірус.

Корейські вчені розробили власні тест-системи і зробили перевірки масовими. А ще задіяли мобільні лабораторії, які дозволили проводити тестування деінде — навіть на заправках: при цьому водіям не потрібно залишати автівки. Завдяки такому доступному тестуванню і вчасному виявленню вірусу вдається запобігти багатьом летальним випадкам. Загалом на більш ніж 10 тисяч підтверджених випадків зараження коронавірусом у Південній Кореї припадає лише 186 смертей.

Медичні працівники беруть зразки в центрі тестування на коронавірус в аеропорту в місті Інчхон, Південна Корея, 27 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/KIM CHUL-SOO

Останнім часом рекордсменом за кількістю перевірок на коронавірус стала Німеччина: нині в країні щодня роблять щонайменше 23 тисячі тестів, а у найближчий місяць планують збільшити їхню кількість до 70 тисяч — такі можливості є у німецьких лабораторій. У Німеччині летальність від коронавірусу ще менша, ніж у Південній Кореї — з понад 100 тисяч інфікованих померло 1,6 тисячі. Тут також зіграла роль оперативна реакція на можливе поширення вірусу.

Німецький учений Олерт Ландт, який понад 30 років займався вірусними інфекціями на кшталт SARS (гострого респіраторного синдрому), до 9 січня розробив перший тест, який допомагає виявляти коронавірус. Всесвітня організація охорони здоров'я оприлюднила протокол на тест Ландта 17 січня — раніше, ніж на китайський.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Пара чекає своєї черги пройти тест на коронавірус в центрі тестування у Франкфурті, Німеччина, 18 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ARMANDO BABANI

На відміну від більшості країн, де тестують вибірково — тобто лише тих, у кого яскраво виражені симптоми коронавірусу — влада Ісландії обрала інший підхід. Тут тестуватися дозволено абсолютно кожному. Згідно з даними на урядовому сайті, в країні вже перевірили на коронавірус 25 394 людини, тобто майже 15% усього населення. Нині в 374-тисячній Ісландії зафіксовано 1486 випадків зараження коронавірусом і лише 4 смерті.

Як уже показали тести, половина тих, у кого підтвердився коронавірус, не мали жодних симптомів. Для тестування таких пацієнтів влада країни залучила столичну компанію deCODE Genetics — дочірній підрозділ американської біофармацевтичної компанії Amgen. Тими, в кого симптоми є, займається лікарня Національного університету.

В Ісландії досі не введено жорсткого карантину — хіба заборонено збиратися групами понад 100 людей та відвідувати навчальні заклади. Натомість суворий карантин поширюється на тих, у кого тест показав позитивний результат. Так, з усіх зафіксованих в країні випадків 1054 людини перебувають на самоізоляції, і лише 50 пацієнтів — у лікарнях. А щоби швидко ідентифікувати всі контакти інфікованих, влада Ісландії навіть найняла спеціальних детективів.

Багато тестів — погана статистика?

Зараз США — світовий лідер за кількістю інфікованих коронавірусом: там уже зафіксували майже 338 тисяч випадків та 10 тисяч смертей. Під час брифінгу 30 березня президент Дональд Трамп заявив, що в країні провели рекордний мільйон тестів на коронавірус. За його словами, саме завдяки запровадженню масового тестування в США настільки велика кількість виявлених інфікованих.

Наприкінці березня Управління з санітарного контролю якості продуктів та ліків (FDA) затвердило експрес-тест на виявлення коронавірусу — його результатів треба чекати не більше 45 хвилин. Крім того, днями центр з контролю та профілактики захворювань США почав проводити тестування на наявність антитіл для визначення кількості заражених коронавірусом, зокрема й безсимптомних переносників інфекції, і тих, хто вже перехворів.

Медична працівниця проводить тест на коронавірус «не виходячі з авто» пасажирам автівки у мобільному центрі тестування біля Університетської лікарні Джорджа Вашингтона у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 6 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Але масове тестування поки не дає бажаного ефекту в США, тому що не діє в купі з іншими заходами — карантином, а також відстежуванням контактів з інфікованими. Так вважає вчений та глава дослідного центру охорони здоров’я ACCESS Health International Вільям Гезелтайн.

«У Центрів з контролю і профілактики захворювань підготовлені 3600 медичних детективів, що володіють навичками виявлення інфікованих, відстеження історії їхніх контактів і пом’якшення ризиків для суспільства. Але вони не могли виконувати свою роботу, і головна причина цього в тому, що в країні не було організовано тестування на ранніх етапах. Ця проблема досі чекає свого рішення. Тепер тести, нарешті, поступово стають доступними все більшій кількості американців, і масове тестування (поряд із докладним відображенням контактів і вибірковим карантином) все ще може допомогти США повернути контроль над пандемією», — зазначив Гезелтайн.

Масштабне тестування планує розгорнути й Велика Британія, де кількість інфікованих майже досягла 50 тисяч. Поки що там проводять лише ПЛР-тести, які демонструють наявність хвороби в організмі в поточний момент. 

Як повідомив міністр охорони здоров’я Сполученого королівства Метт Хенкок, вчені вже протестували 5 найбільш перспективних тестів на антитіла, але жоден не був достатньо хорошим. Навіть тести, придбані в Китаї, змогли виявити антитіла у пацієнтів, які були серйозно хворі на коронавірус, але не показували більш легких випадків. До кінця квітня уряд Британії прагне проводити по 100 тисяч тестів на день. Досі щоденне тестування становить близько 12 тисяч.

Медичні працівниці беруть зразки для тестування на коронавіурс у пасажира автомобіля в мобільному центрі тестування у Чессінгтоні, Велика Британія, 2 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Європейські епіцентри

Італія, яка разом з Іспанією залишається головним європейським епіцентром пандемії, вже встигла протестувати понад 650 тисяч людей. Найбільше у Ломбардії (150 тисяч), Венето (141 тисяча) та Емілія-Романья (70 тисяч). Коли кількість заражених в країні почала стрімко збільшуватися (нині вона майже сягнула 129 тисяч), італійський прем’єр Джузеппе Конте заявив, подібно до Трампа, що справа в масштабному тестуванні.

«Ми були першими з найжорсткішим і точним контролем», — сказав Конте у своєму телезверненні.

Водночас Італія може похизуватися і вдалим прикладом ефективної перевірки на коронавірус цілої спільноти. У комуні Во неподалік Венеції протестували 3,4 тисячі громадян — всіх мешканців, незалежно від того, чи були в них симптоми вірусу. Тих, у кого підтвердився коронавірус, а також тих, хто з ними контактував, відправили на суворий карантин. При чому у 50-75% людей із підтвердженим коронавірусом не було жодних його симптомів. Після повторного тестування за 10 днів з’ясувалося, що кількість інфікованих зменшилась на 90%.

Медичний персонал тестує на коронавірус місцевих жителів в Неролі, одному із селищ в «червоній зоні» спалаху коронавірусу неподалік Риму, Італія, 31 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Італія самостійно виробляє експрес-тести для виявлення коронавірусу — результат можна дізнатися вже за 60 хвилин замість 5-6 годин, як це було раніше. При цьому тестують лише тих, у кого виражені симптоми, а ще померлих. Цим частково пояснюється значний статистичний рівень летальності в країні.

Франція теж виробляє свої ПЛР-тести, розроблені інститутом Пастера — шість підприємств по всій країні мають ліцензію на виготовлення, а 120 лабораторій — на їх проведення. Втім цього замало: станом на кінець березня у Франції можна було зробити щонайбільше 5 тисяч тестів за добу. Зараз французькі лабораторії вже переходять на автоматизовану систему, що має пришвидшити аналіз тестів.

Втім дехто з французьких лікарів наполягає, що добову норму тестування необхідно негайно збільшити щонайменше вдесятеро. 

«Цю битву неможливо вести успішно, якщо не зробити тестування масовим явищем», — наголосила група медиків у відкритому листі до французького уряду, який оприлюднила газета Le Figaro.

Медики-лаборанти тестують водія автівки на коронавірус у мобільниій лабораторії в Нойлі, недалеко від Парижа, Франція, 25 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/IAN LANGSDON

Масове тестування на COVID-19 буде актуальним, навіть коли пандемія піде на спад. Глава наукової ради Франції з COVID-19 Жан-Франсуа Дельфрессі, посилаючись на південнокорейський досвід стримування епідемії, в одному з інтерв’ю наголосив: послаблення карантину має в обов'язковому порядку супроводжуватися масштабним тестуванням населення. А міністр охорони здоров'я Франції Олів'є Веран пообіцяв, що в країні будуть додатково проводити по 30 тисяч тестів щодня у квітні, по 60 тисяч у травні і по 100 тисяч у червні.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу edito[email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: