The Moscow Times: «Спутник V» продавався в деякі країни через фірму з Дубаю за завищеною ціною. Та й те неуспішно

Принаймні в чотири країни — Ліван, Пакистан, Гану і Гаяну — російську вакцину проти коронавірусу «Спутник V» продавала фірма з Дубаю, створена наприкінці 2020 року. У всіх випадках вартість вакцини у кілька разів перевищувала офіційну, а країни нарікають на затримки в постачанні.

Про це йдеться в розслідуванні The Moscow Times.

Продажами «Спутника V» займається фірма Aurugulf Health Investments, створена наприкінці 2020 року. Її власники й керівництво пов’язані із дубайськими шейхами. За даними журналістів, Aurugulf Health Investments отримала ексклюзивні права на продаж вакцини у світі.

Російський фонд прямих інвестицій, який офіційно вважається експортером «Спутника V», знав про існування дубайської фірми і начебто сам скеровував країни до неї, щоб ті укладали угоди на купівлю вакцини через Aurugulf Health Investments і без залучення уряду Росії.

The Moscow Times вдалося підтвердити причетність дубайської фірми до постачання «Спутника V» у принаймні чотирьох країнах — Лівані, Пакистані, Гані та Гаяні, а також, імовірно, у Південно-Африканській Республіці та Індонезії.

Контракти, які укладала Aurugulf Health Investments, передбачають, що вартість одного компонента російської вакцини проти коронавірусу становить від 19 до 24 доларів. Це у понад два рази більше, ніж офіційно оголошена урядом РФ вартість дози препарату (9,95 долара) — саме за нею, приміром, вакцину продавали в Угорщину й Словаччину.

Як пише The Moscow Times, інформація про завищену вартість купівлі «Спутника V» викликала обурення опозиційних політиків і ЗМІ в країнах, куди її продавала Aurugulf Health Investments.

Влада Гани та Гаяни заявила, що намагалася домовитися напряму з російським урядом, але той скерував їх до дубайської фірми; у Лівані й Пакистані контракти взагалі уклали приватні фірми, й тамтешні уряди фактично ніяк не впливають на ситуацію з постачанням вакцини.

Ба більше: країни скаржаться на невиконання Росією зобов’язань із постачання «Спутника V». Ліван, приміром, замовив мільйон доз російської вакцини, але отримав лише близько 80 тисяч, до того ж останній раз партія препарату надходила у квітні 2021 року.

Російський фонд прямих інвестицій і Aurugulf Health Investments не відповіли на запити The Moscow Times. Умови співпраці російської сторони й дубайської компанії невідомі, як і причина, з якої Росія вирішила продавати вакцини через компанію-посередника.

Що відомо про «Спутник V»?

Цей препарат розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені там дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але все ж залишаються питання до коректності проведення випробувань.

А у травні група міжнародних епідеміологів та біологів опублікувала критичну статтю щодо дослідження ефективності цієї вакцини. Вчені вказують, що знайшли у статистичних даних купу очевидних помилок та чисельні невідповідності.

Науковці також скаржаться на те, що не можуть отримати доступ до повних звітів та протоколів, через що виникають питання до прозорості дослідження.