The New York Times: Росія організувала інформаційну кампанію проти західних вакцин від COVID-19 в іспаномовних країнах

Росія через мережу підконтрольних ЗМІ та акаунтів у соцмережах просувала в іспаномовних країнах думку про ненадійність західних вакцин від коронавірусу на противагу власній — «Спутник V».

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на дослідників і представників Державного департаменту США.

У фокусі російської інформаційної кампанії, яка тривала принаймні з серпня 2020 року, перебували країни Латинської Америки. Через підконтрольні Facebook- і Twitter-акаунти поширювалася думка, що західні вакцини від COVID-19 могли призвести до смертей людей (доказів цьому наразі немає). Водночас підкреслювалися переваги «Спутник V».

Особливого успіху РФ досягла в Мексиці, зазначають дослідники, з якими спілкувалася NYT. Причина — в тому, що пропагандисти поширювали викривлену інформацію, а не повну вигадку, і в тому, що акаунти російських каналів RT і Sputnik перебувають у топі іспаномовних Twitter і Facebook. Крім того, до інформкампанії долучилося й російське посольство в Мексиці.

Цікаво, що поширення дезінформації проти вакцини Оксфордського університету й AstraZeneca (приміром, те, що вона перетворює людей на шимпанзе, бо в процесі розроблення використовувався їхній вірус) різко припинилося в середині грудня — коли AstraZeneca оголосила про спільні випробування вакцини зі «Спутник V».

Дослідники дезінформації також виявили схожі дії російських пропагандистів у країнах Східної Європи, які публічно говорили про можливість придбання «Спутник V». Крім того, до дискредитації західних вакцин від COVID-19 долучився і Китай, хоча свою інформкампанію він проводить переважно всередині країни.

Facebook ще у грудні заявив про видалення мережі підконтрольних Росії акаунтів, які скоординовано поширювали інформацію, зокрема, про переваги «Спутника V», англійською, арабською, португальською та французькою. Компанія заявила The New York Times, що не виявила поточних дезінформаційних кампаній у соцмережі.

Twitter не відповів на запит The New York Times.

Що відомо про російську вакцину?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання лише після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.

«Спутник V» схвалили до використання регулятори декількох країн — зокрема Білорусі, Аргентини, Венесуели, Алжиру, Сербії, Парагваю, Болівії. За даними російського інформагентства «РИА Новости», станом на 6 лютого вже 21 країна зареєструвала в себе російський препарат.