Розробники російської неперевіреної вакцини запропонували співпрацю британській AstraZeneca. І та погодилася
Фармацевтична компанія AstraZeneca, чия вакцина від коронавірусу показала середню ефективність у 70%, погодилася співпрацювати з розробниками російської вакцини «Спутник V», яка ще не пройшла всіх необхідних випробувань.
Про це компанія повідомила на своєму сайті.
Там планують комбінувати свою вакцину під назвою AZD1222 з російською «Спутник V». Пояснюють, що хочуть створити більш гнучкі програми вакцинації, які «дадуть лікарям широкий вибір підходів до профілактики захворювання».
«Комбінації різних вакцин потенційно можуть викликати більш стійку та тривалу імунну відповідь», — кажуть британці. Тому AstraZeneca оголосила про початок програми клінічних досліджень з оцінки безпеки та імуногенності комбінованого застосування своєї вакцини та вакцини «Спутник V». До дослідження залучать добровольців віком від 18 років.
У фармкомпанії зазначають, що AZD1222 та «Спутник V» створені на основі аденовірусних векторів, у які вбудований шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2. Самі аденовіруси при цьому позбавлені здатності до поділу та є системою доставки генетичного матеріалу (антигена) в клітини організму людини.
Творці російської вакцини назвали таке рішення британців «новою главою співпраці в галузі вакцин». Саме російська сторона раніше запропонувала комбінувати препарати.
Помилка AstraZeneca
У листопаді фармкомпанія заявила, що завершила третій фінальний етап випробувань і він показав у середньому 70%-ву ефективність вакцини-кандидата. Водночас максимальну ефективність у 90% вакцина показала в людей, які отримала перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату.
Пізніше в компанії визнали, що меншу дозу дали через помилку в процесі виробництва. Учені з Оксфорду здивовані, що менше дозування показує кращі результати. Тож тепер вони проведуть повторне глобальне дослідження разом з Оксфордським університетом із використанням менших доз вакцини.
Водночас зазначимо, що вакцини-кандидати від коронавірусу компаній Pfizer / BioNTech і Moderna, які показали ефективність у приблизно 95%, уже максимально близькі до затвердження регуляторами.
Російська вакцина
«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт щодо «Спутник V», і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти.
У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Однак самі розробники «Спутник V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.
Зараз препарат проходить подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване клінічне випробування, у якому беруть участь 40 тисяч добровольців.
- Поділитися: